"הדבר היחיד שמחבר בין המקרים זה צבע העור - אין משהו אחר": יעקב ואליהו נגוסה הם שני אחים, בני העדה האתיופית, שחווים גזענות על בסיס קבוע מצד המשטרה. אליהו עוכב על ידי שוטרים כבר שלוש פעמים, והוא בן 16 בלבד. סיפורם הוא אחד מני רבים, כחלק מפרויקט עדויות של בני העדה האתיופית שמדברים על מקרי גזענות שחוו בחברה הישראלית.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"בניגוד לחברים שלי כשאני רואה ניידת אני מפחד, כשאני רואה שוטר אני מפחד", מספר אליהו ומוסיף: "כשהם מרגישים שהם בטוחים בסביבה שלהם אני לא מרגיש שאני בטוח". אליהו, שהחליט להצטלם בפנים מוצללות מספר כי הוא מעדיף שלא יראו אותו כדי לא להרגיש שונה ליד חבריו.

בפעם הראשונה שאליהו עוכב על ידי המשטרה הוא היה בן 13. הוא מספר כי יום אחרי בר המצווה שלו הוא קיבל במתנה שעון ושרשרת ושוטר שראה אותו עם המתנות ניגש אליו ואמר: "מה אתה עושה בשכונה הזאת? מה זה השעון הזה שיש לך? מי קנה לך אותו?".

בפעם השנייה שבה נעצר אליהו היה בן 15. הוא היה בדרכו לחדר כושר כששוטר לקח אותו מתחת לבניין וערך לו חיפוש בכל הגוף. הפעם השלישית הייתה לפני שבוע בלבד, כשהיה בדרכו לספרייה כדי להכין עבודה לבית הספר יחד עם חברו. אז שאל אותו השוטר: "מי אלה חברים של?" ולא האמין לו שהוא מסתובב עם "לבנים".

"בשכונה שלי אני עדיין מרגיש מפוחד"

אחיו של אליהו, יעקב, מספר על התחושות הקשות שיש לאחיו בעקבות היחס מהמשטרה: "תתארי לך מה זה ילד בגיל 16 עם תחושות קשות, הדבר היחיד שמחבר בין המקרים זה צבע העור - אין משהו אחר".

בחודש האחרון אליהו החל להסתובב עם מכתב בכיס שקיבל מהמורים בבית הספר, בו כתבו שהוא תלמיד נבון וספורטאי מצטיין - מעין תעודת ביטחון כדי שיאמינו לו שהוא "בסדר". "אין דבר אחר שיכול להציל אותי, אפילו בשכונה שלי שבה אני צריך להרגיש ביטחון מלא אני עדיין מרגיש מפוחד", סיפר אליהו.

אחרי המקרה האחרון יעקב החליט לשתף במה שעובר על אחיו וכתב פוסט בפייסבוק כדי לנסות לשנות בעבור אחיו את המציאות הלא הגיונית שבה הוא חי. "זה לא ממקום של בכיינות, יש פה כאב אמיתי", אמר יעקב וסיפר על כך שלמרות שהוא ואחיו הם ילדי הארץ ששירותו בצבא ולמדו באקדמיה - השוטרים עדיין עוצרים אותם ללא כל סיבה. "הערכים שחונכנו עליהם זה לתרום ולהחזיר למדינה, אין לי איך להסביר שעוצרים אותו שוב ושוב. יש פה ילד מצולק".