סערת ספר האזרחות שנחשפה אמש (שני) במהדורה המרכזית הובילה היום למלחמת גרסאות בין משרד החינוך והתקשורת. בין היתר הותקף גם היועץ הלשוני של הספר, שחשף את התכנים השנויים במחלוקת. אחת ממחברות הפרקים, שסירבה לחתום על הספר, אמרה לחדשות 2: "משרד החינוך מטיל חשאיות על התכנים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ד"ר רויטל עמירן היא הכותבת השלישית שהסירה את חתימתה מהספר "להיות אזרחים בישראל". "כשאת מוסרת את הפרק הוא נראה לך בסדר גמור", סיפרה ד"ר עמירן. "אחר כך הם רשאים לעשות בו מה שהם רוצים. כשהם ביקשו את החתימה שלי הסכמתי אבל ביקשתי לראות את הגרסה הסופית. כשביקשתי לערוך תיקונים הם לא הסכימו להכניס".

"שר החינוך ומשרד החינוך מטילים עכשיו חשאיות על הפרקים, הם לא מוכנים לחשוף", הוסיפה המחברת. "הם מתחילים לענות כמו טוקבקים. ספר אזרחות שאמור ליצור מכנה משותף לא יכול לצאת באווירה כזאת כשיש מלחמת תרבות מסביב".

החל מאתמול החלה מלחמת גרסאות בין התקשרות, משרד החינוך והעורך הלשוני של הספר, יהודה יערי, שחשף את התכנים הבעייתיים. "באופן רשמי קיבלתי את העבודה כעורך לשוני ואת זה באמת עשיתי", אמר יערי. "במקביל מכיוון שראיתי שיש המון שגיאות ענייניות תכניות ובעיות של הטיה אז רשמתי בצד הערות".

תלמידים נבחנים (אילוסטרציה) (צילום: רויטרס, חדשות)
הסערה הבאה בדרך? | צילום: רויטרס, חדשות

הסערה הבאה: חוברת המושגים לאזרחות

במשרד החינוך הגדילו לעשות והפיצו לתקשורת צילום מדף הפייסבוק של יערי, בו שיתף בעבר פוסט של ארגון השמאל "שוברים שתיקה". "תיארתי שתדגיע המתקפה האישית אבל לא חשבתי שיביאו צילומים מהפייסבוק כאילו מי יודע מה יש שמה", הבהיר ערי, שהדף את טענות משרד החינוך כי מדובר בטיוטה בלבד ולא בגרסה שעומדת לרדת לדפוס. "זה העותק הכי חדש שיש לספר הזה", אמר.

אשר כהן, חבר ועדת מקצוע האזרחות במשרד החינוך הדף את הסבריו של יערי. "מדובר ביועץ לשוני", אמר כהן. "מאיפה הוא מבין במה לכתוב? כשהוא כותב מכתב כזה חלק ממנו זו מניפולציה".

מלבד הספר יש גם חוברת אזרחות שמעוררת סערה בקרב המורים. בשנתיים האחרונות הוחלפו 4 פעמים גרסאות חוברת שנקראת "מושגון". מדובר בחוברת של מושגים ופירושים לבגרות באזרחות, בה הניסוחים השתנו בכל פעם. שלושה חברים בוועדה שכתבה את החוברת פרשו בהם שני חובשי כיפה וערבי. הם אומרים כי הספר לא נכון פדגוגית ויש בו עובדות מסולפות.

בנט הגיב: "תת-עיתונאות"

אמש פורסמו לראשונה בחדשות 2 ציטוטים מדאיגים מהספר, בהם בין השאר נטען כי רצח רבין לא נבע מהסתה ובוצעה השוואה בין הירי על הספינה אלטלנה לרצח אמיל גרינצווייג. במשרד החינוך הכחישו חלק מהציטוטים וטענו כי הציטוטים הם מתוך "גרסה לא סופית", אך לידי חדשות 2 הגיע מידע לפיו הדברים נכללו בטיוטת הספר גם בחודש האחרון, לקראת ירידה לדפוס.

נתוני משרד החינוך נחשפים. ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
"אין ציטוט כזה בספר" | צילום: פלאש 90, חדשות

שר החינוך נפתלי בנט טען כי הפרסום הוא "תת-עיתונאות", ואמר שיבדוק את הטענה לפיה בספר הוכנס גם משפט לפיו מרבית מבצעי הפיגועים בגל הטרור הם ערבים ישראלים. "ביקשתי שיבדקו", צייץ היום בנט. "אין ציטוט כזה בספר בכלל".