המהדורה החדשה של ספר האזרחות "להיות אזרחים בישראל" בהוצאת משרד החינוך טרם פורסמה, אבל כבר עוררה סערה גדולה. שלושה נציגים עזבו את הוועדה שכתבה את הספר, שתיים מכותבות הפרקים דרשו להסיר את חתימתן, וישיבה טעונה התקיימה בכנסת. הטענה המרכזית היא שהדגש בספר לא ניתן על אזרחות משותפת במדינה יהודית ודמוקרטית אלא על לאומיות יהודית. לידי חדשות 2 הגיעו כמה מהציטוטים מעוררי המחלוקת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מחשיפה ראשונה לפרטים מתוך הספר, עולה כי הפרק העוסק בכבוד האדם מכיל עשרות ציטוטים ממקורות יהודיים, כמעט בלי אף הוגה דעות חילוני או פילוסוף, משורר או סופר. זהו היפוך מוחלט מהגרסאות הקודמות שבהן הוצגה החילוניות בפירוט ובהקשרים תרבותיים וחברתיים.

צפו בסיפורים המעניינים של 19.12 לאורך השנים
"לא תוצאה של הסתה". רבין ז"ל, ארכיון | צילום:

חמורה מכך היא התייחסות הספר המחודש לרצח רבין. "היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אמר כי לא הוכח שרצח ראש הממשלה יצחק רבין הוא תוצאה של הסתה... הדבר הברור היחיד הוא שהרצח היה תוצאה של כשל אבטחתי", נכתב בספר.

הספר גם משווה בין פושעים נקלים, שביצעו את מעשיהם הרצחניים בניגוד לחוק, לבין החלטה של ראש הממשלה שהורה לצה"ל לפעול נגד מחתרת שסירבה להתפרק מנשקה: "... אלימות על רקע אידיאולוגי-פוליטי, כגון הטבעת האונייה 'אלטלנה' ב-1948, רצח אמיל גרינצווייג בהפגנת 'שלום עכשיו' ורצח ראש הממשלה יצחק רבין...".

"סיפור היסטורי שגוי המשרת את השלטון"

"מי שמנסה להתעלם מתפקיד ההסתה ערב רצח רבין מעוות את ההיסטוריה ומלמד סיפור היסטורי שגוי ומגמתי שחלק מתפקידו לשרת את השלטון הנוכחי שחלק מאנשיו היו שותפים להסתה לפני רצח רבין", אמרה לחדשות 2 שרת החינוך לשעבר יולי תמיר.

"לפני שנה וחצי פנו אלי ממשרד החינוך לקרוא את ספר האזרחות שעמד לצאת לאור", סיפרה הפרופסור תמר הרמן, מומחית למדע המדינה. "קראתי ונחרדתי - ספר מוטה, לא נכון מקצועית, מושגי יסוד לא נכונים, הוא היה עילג והוא היה רע".

כמו רצח רבין? הטבעת האונייה "אלטלנה" (צילום: לע"מ)
כמו רצח רבין? הטבעת האונייה "אלטלנה" | צילום: לע"מ

"כתבתי חוות דעת מפורטת של 11 עמודים עם המון תיקונים, היו אמורים להחזיר גרסה מתוקנת ולא ראיתי מתוקן", היא הוסיפה. "עכשיו קיבלתי את המסמך ולבי נחמץ. מהציטוטים שראיתי, נראה שהדבר אפילו החמיר".

"מרבית הפיגועים בוצעו בידי ערבים אזרחי ישראל"

סוגייה נוספת היא התייחסות הספר למעורבות אזרחי ישראל הערבים בגל הטרור הנוכחי. "בסתיו 2015 התבצעה סדרת פיגועי דקירה ברחבי המדינה. מרביתם בוצעו בידי ערבים אזרחי ישראל...", נכתב בספר. משום שערביי ישראל אחראים לחלק קטן מאוד מגל הטרור, לא ברור אם יש כאן רשלנות חינוכית או כוונת מכוון לערעור היחסים בין יהודים לערבים.

צריך לציין שאת הספר החלו לכתוב עוד בתקופת כהונתו של גדעון סער כשר החינוך, אבל כששי פירון מונה לתפקיד הוא עצר את כתיבתו. השר הנוכחי נפתלי בנט אישר את המשך הכתיבה וכעת נראה שהוא יודפס ויחולק לתלמידי ישראל שיצטרכו לקבל השלמות של מקצוע האזרחות - מחוץ לבית הספר.

את הציטוטים מהספר לקחנו מתוך מכתב שכתב העורך הלשוני של המהדורה החדשה לאנשי משרד החינוך, שהגיע לידינו. העורך הבין שמדובר בהתראה מאוד קצרה כשהעלה את הטענות על התכנים, אך החליט שיש חשיבות רבה להציג את הנושא.

"מתקפה על הדמוקרטיה ועל ערכים כמו פלורליזם וסובלנות"

בעקבות חשיפת מסמך הביקורת על ספר האזרחות החדש תקפו בקואליציה לחיזוק הדמוקרטיה בחינוך והתריעו כי "הספר הוא רק חלק ממתקפה מאורגנת על מקצוע האזרחות, שכוללת את המושגות המוטה ובהמשך את ועדת המקצוע שמורכבת מאנשי אקדמיה ומורים שכולם מייצגים תפיסות עולם הומוגניות. זוהי מתקפה על הדמוקרטיה ועל ערכים כמו פלורליזם וסובלנות שמקצוע האזרחות מקדם ומייצג. קואליציית הארגונים לחינוך לדמוקרטיה תיאבק במתקפה זו למען תלמידי ישראל ולמען ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הציטוטים המובאים הם מגמתיים וסלקטיביים, ולחלוטין אינם משקפים את רוח הספר. הציטוטים אינם מהימנים. הם חלקים מטיוטות לא מעודכנות, ולא מתוך הגרסה האחרונה. כאשר יפרסם המשרד את הספר במתכונתו המלאה, הוא יעמיד אותו לרשות הציבור כדי לאפשר דיון ציבורי אמיתי וראוי".