בנט, אזרחות, כיתה, תלמידים (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
בנט | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המהדורה החדשה של ספר האזרחות "להיות אזרחים בישראל", בהוצאת משרד החינוך, הספיקה לעורר סערה עוד בטרם פורסמה: אמש (שני) פורסמו לראשונה בחדשות 2 ציטוטים מדאיגים מהספר, בהם בין השאר נטען כי רצח רבין לא נבע מהסתה ובוצעה השוואה בין הירי על הספינה אלטלנה לרצח אמיל גרינצווייג. במשרד החינוך הכחישו חלק מהציטוטים וטענו כי הציטוטים הם מתוך "גרסה לא סופית", אך לידי חדשות 2 הגיע מידע לפיו הדברים נכללו בטיוטת הספר גם בחודש האחרון, לקראת ירידה לדפוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר החינוך נפתלי בנט טען כי הפרסום הוא "תת-עיתונאות", אך המפקח על הספר טען כי הקטעים שנכללו בטיוטת הספר "הוצאו מהקשרם". לעומתם העורך הלשוני של הספר, שדרש את תיקון הציטוטים, טען בשיחה עם חדשות 2 Online: "המכתב נשלח לאנשי משרד החינוך, לאחר שנשלחה הטיוטה האחרונה לקראת הורדה לדפוס. יחד עם זאת הם יכלו בכל שלב לתקן נוסחים לאחר מכן".

בתחילת חודש ינואר 2016 שלח העורך הלשוני של הספר מכתב למנסחי המהדורה, בה חשף את הניסוחים המטרידים וקרא לשנותם. לדברי העורך, "לכל אורך הספר שזורה הטיה ימנית, שעשויה להיראות כניסיון לעצב בצורה מאוד מסוימת את התודעה של התלמידים". עוד הוא הוסיף כי הספר כולל הצגה "מעוותת" של חלק מהזרמים ביהדות. "אולי העובדה שחמישה מבין ששת המכותבים למכתב, האחראים על המהדורה החדשה, דתיים, מסבירה את העניין", רמז.

הוא התריע כי הספר כולל מגמות דתיות וימניות בולטות שאינן מאוזנות: "אינני מורה לאזרחות. תפקידי בעבודה על הספר היה עריכה לשונית. עשיתי את מלאכתי נאמנה, למרות קשיים עצומים בתהליך העבודה. אבל - די מהר לא יכולתי להישאר בתוך הגדר הלשונית, משום שגיליתי בכתב היד שגיאות עובדתיות ומשום שנתקלתי שוב ושוב בהטיות צורמות. צירפתי הערות, ניסיתי להאיר בעיות – אבל רבות מהן לא התקבלו, או התקבלו בחלקן". מכתבו של העורך נשלח ב-3.1, זמן קצר לפני הורדת הספר לדפוס לדבריו: "אשמח אם תשקלו את דבריי – גם אם זו כבר הדקה ה-90, וגם אם אנחנו כבר בזמן פציעות".

"הליך העבודה הודלף כתוצאה סופית"

ד"ר אסף מלאך, יו"ר ועדת הפיקוח על לימודי האזרחות במשרד החינוך, שוחח הבוקר (שלישי) עם חדשות 2 Online וטען כי הפרסום מתבסס על שקרים, הוצאת דברים מהקשרם וחוסר הבנה מקצועי. "השקרים נובעים מכך שהעורך הלשוני שולח ידו בענייני תוכן ואלו דברים חמורים. הוא הדליף את הליכי העבודה בתור תוצאה סופית", הסביר. אחד מהציטוטים מעוררי המחלוקת ייחסי לערביי ישראל את רוב הפיגועים בגל הטרור הנוכחי, ומלאך טען: "הסיפור על הפיגועים של ערביי ישראל ב-2015 לא נכון. זה הופיע אולי באיזושהי טיוטה, אבל זה לא חלק מהספר ולא עבר בשום שלב ביקורת. אלו גרסאות לא עדכניות, דברים שנכתבו בנקודת זמן מסוימת ולא היו אמורים להיכלל בספר".

מלאך ציין כי גם ציטוט אחר ושנוי במחלוקת - בו לכאורה הספר טוען כי "לא הוכח שרצח רבין הוא תוצאה של הסתה" - הוצא מהקשרו: "יש בספר שתי דעות שמופיעות, אחת שמתמקדת בהסתה והשנייה שלא מדגישה את ההסתה אלא מתבססת על דבריו של מני מזוז בוועדת הבדיקה. זה מובא כדיון לתלמידים אבל אתמול זה הוצג כאילו זו דעה יחידה". בהמשך השיחה מלאך תקף בחריפות את היועץ הלשוני על דבריו: "זו חוסר הבנה, איש שלא מהתחום שכותב דברי הבלים שמעידים על חוסר הבנה ובורות".

העורך הלשוני זעם על ריבוי המקורות הדתיים עליהם נסמך הספר - כ-20 ציטוטים של רבנים בפרק העוסק בזכויות אדם - ומלאך השיב: "זו טענת הבל, האדם לא מכיר את המקצוע. הניסיון להכניס קטעים מהמקורות לתוך הדיון באזרחות נמצא כבר בספר משנת 2000. אין כאן שום דבר בולט בשונותו מהספר הישן, זו קריאה עוינת של אדם שמעל בתפקידו ופרסם חוות דעת הזויה". מלאך סיכם ואמר כי בקרוב יתפרסם הספר לאחר שייערכו כל הדיונים על החלקים השנויים במחלוקת: "הזמן יגיד אם הספר מוטה".

"רצינו דיון על רצח רבין, לא לקבוע עמדה" (צילום: חדשות 2)
"רצינו דיון על רצח רבין, לא לקבוע עמדה" | צילום: חדשות 2

בנט: "אין ציטוט כזה בספר. בכלל"

הבוקר טען שר החינוך נפתלי בנט כי הציטוטים אינם נכונים: "היה נראה לי מוזר. ביקשתי שיבדקו", כתב בעמוד הטוויטר שלו. "אין ציטוט כזה בספר. בכלל. שמעו, זו תת-עיתונאות". כשהתבקש על ידי עיתונאי מ"הארץ" לפרסם את הספר כדי להוכיח האם גרסתו נכונה, השיב שר החינוך: "אני לא עובד אצלכם. האחריות לא לפרסם שקרים היא עליכם".

ממשרד החינוך נמסר אתמול בתגובה: "הציטוטים המובאים הם מגמתיים וסלקטיביים, ולחלוטין אינם משקפים את רוח הספר. הציטוטים אינם מהימנים. הם חלקים מטיוטות לא מעודכנות, ולא מתוך הגרסה האחרונה. כאשר יפרסם המשרד את הספר במתכונתו המלאה, הוא יעמיד אותו לרשות הציבור כדי לאפשר דיון ציבורי אמיתי וראוי".