היום ה-127 למלחמה: בעוד שבישראל מנסחים את התגובה לתשובת חמאס על מתווה לעסקה, משפחות החטופים, יחד עם אלפים רבים, קיימו אתמול (שבת) בערב עצרת בכיכר החטופים שבתל אביב. חלק מהמשתתפים חסמו את איילון דרום והחריפו את הטון כלפי נתניהו: "הפקרת אותם ב-7 באוקטובר ואתה ממשיך להפקיר אותם משיקולים פוליטיים". המשטרה פינתה את המפגינים, 11 נעצרו - והכביש נפתח לתנועה.

בני משפחות של חטופים התבצרו על הכביש באיילון דרום, בהם אילה מצגר, יעל אור, נטע הימן, דן פלטי, יפעת קלדרון, אפרת מצ'יקווה (ממוזס) ועינב מוזס. המוחים במקום הבעירו מדורות על הכביש. בתוך כך, השוטרים במקום רשמו דוחות תנועה נגד 5 מפגינים בגין הפרעה לתנועה ועשיית מעשה שלא כדין על סך 1,000 שקל.

מחאת משפחות החטופים באיילון (צילום: מטה משפחות החטופים)
מחאת משפחות החטופים באיילון | צילום: מטה משפחות החטופים

איילה מצגר, בתו של החטוף יורם מצגר בן ה-80, כרזה במגפון בזמן חסימת הכביש באיילון: "נתניהו תסתכל לי בעיניים, אנחנו לא קונים את התרגילים שלך. 127 ימים בני המשפחות שלנו נמצאים בעזה. מדינת ישראל מפקירה אותם".

במקביל, על רקע הורדת דירוג האשראי של ישראל, בכיכר הבימה שבתל אביב התקיימה הפגנה בקריאה לקיים בחירות באופן מיידי. כמה ממשתתפי ההפגנה עברו למחות ברחוב קפלן בעיר - והתעמתו עם שוטרים במקום. ארבעה מפגינים נעצרו בחשד להפרת הסדר הציבורי וחסימת התנועה.

"קבוצת מפגינים, שאינם נמנים עם משפחות החטופים, החליטו לצאת בצעדה לרחוב קפלן סמוך למתחם שרונה והחלו להפר את הסדר תוך חסימת הכביש לשני הכיוונים", נמסר מהמשטרה. "בעקבות החסימות והפרות הסדר הוכרז כי ההפגנה בלתי חוקית ועליהם לפנות את הכביש, לאור המשך חסימת הציר ומשלא נשמעו להוראות".

המחאה בכיכר החטופים (צילום: חיים רובינשטיין, מטה משפחות החטופים)
המחאה בכיכר החטופים | צילום: חיים רובינשטיין, מטה משפחות החטופים

"עצרו את הקמפיין הממשלתי נגדנו"

משפחות החטופים דורשות להיפגש באופן מיידי עם קבינט המלחמה, ומבהירות: "עצרו את הקמפיין הממשלתי נגדנו. מחיר ההפקרה יהיה כתם לדורי דורות".  בעצרת, שהתקיימה בסימן "רגע האמת - חיים או מוות", דיברו על הבמה נציגי משפחות החטופים, בהם עינב צנגאוקר, אימו של מתן צנגאוקר, הילי קופר ואור נוחומוביץ בני ה-10, נכדיו של עמירם קופר ודני אלגרט, אחיו של איציק אלגרט.

דני, אחיו של איציק אלגרט שנחטף מביתו בניר עוז: "מי יעז לשאת משואה ביום העצמאות ולקרוא לתפארת מדינת ישראל אם החטופים לא יחזרו הביתה? ‏אי שחרור החטופים כמוהו כגזר דין מוות למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

בנוסף נאמו בעצרת אייל בן ראובן, אלוף וחבר כנסת לשעבר, אמיר תיבון, עיתונאי שמתגורר בקיבוץ בנחל עוז ושרד את הטבח של השבת השחורה, ניסים שלם, משוחרר עסקאת ג'יבריל ונטליה ואימו של קשת קסרוטי ז"ל שנרצח בנובה. היוצרים דני בסן ורן דנקר ישירו במהלך הערב.

"בחירות עכשיו"

בכיכר הבימה בתל אביב הפגינו אלפים בקריאה: "בחירות עכשיו". משה רדמן אבוטבול, ממנהיגי המחאה נגד ההפיכה המשטרית ויוזם הקריאה "לבחירות עכשיו": "נתניהו, בגלל שיקוליו הפוליטיים, מונע במכוון דיון ביום שאחרי המלחמה ובכך גורם למותם של חיילים. לא יהיה לישראל ריפוי או שיקום לפני שתיבחר פה הנהגה חדשה עם מנדט רחב מהעם".

העצרת בכיכר הבימה (צילום: שב"פ)
העצרת בכיכר הבימה | צילום: שב"פ
_OBJ _OBJ

"מדינת ישראל נחטפה על ידי ממשלה מנותקת ויותר מידי אנשים טובים עדיין יושבים בבית ולא מבינים שהזמן אוזל", תקף רדמן אבוטבול. "הם יושבים בבית כי הם חושבים שזה יפלג את החיילים או יפגע במאמץ להביא את החטופים אבל האמת היא בדיוק הפוכה. ממשלת ישראל איבדה את הבלמים והיא מובילה את כולנו להתרסק לתוך קיר".