פרסום ראשון: עימות חריף התפתח בין הרמטכ"ל לשרים בממשלה במהלך ישיבה שהתקיימה לאחרונה, מה שהוביל את הרצי הלוי לכדי צעקות. כך דיווחנו הערב (שני) ב"מהדורה המרכזית". 

בשיאה של הישיבה הזו, מותחים השרים ביקורת חריפה על הישגי צה"ל. חלק מהשרים הטיחו ברמטכ"ל שהתמרון הצבאי לא היה טוב מספיק, שההתקדמות הייתה איטית, שהבחירה להשאיר את רפיח לסוף לא הייתה נכונה, ועוד טענות כאלה ואחרות שאותן לא ניתן לפרט. 

הרמטכ"ל לשרים בהתייעצות סגורה
הרמטכ"ל לשרים בהתייעצות סגורה: "אני מזכיר לכם - אתם לא רציתם את התמרון הזה"

בשלב הזה, הרמטכ"ל הלוי מרים את קולו, ואומר לשרים: "אני מזכיר לכם שאתם בכלל לא רציתם את התמרון הזה. אם צה"ל ומערכת הביטחון לא היו דוחפים לזה, לא היינו מתמרנים בכלל בעזה".

אלו דברים חריפים שנשמרו עד עכשיו בסוד, ומציפים כלפי חוץ את הכעס ההדדי בין הדרג המדיני לצבאי. הרמטכ"ל ובכירי הצמרת הצבאית מרגישים שבדרג המדיני רק מחפשים איך להפיל עליהם אחריות, בעוד שרים בממשלה סבורים שחלק מהבחירות הטקטיות של הצבא לא היו מספיק טובות. ועל הרקע הזה פורץ העימות הזה, שמביא כאמור גם את הרמטכ"ל לטונים גבוהים מאוד.

מדובר צה"ל נמסר שהם לא מתייחסים לנאמר בדיונים סגורים.


זו לא הפעם הראשונה שמתחוללת סערה בישיבות של הרמטכ"ל והדרג המדיני. בחודש ינואר האחרון, ישיבת הקבינט שעסקה ב"יום שאחרי" ברצועת עזה התפוצצה ופוזרה, לאחר ששרי הימין תקפו את הרמטכ"ל בעקבות הפרסום ב-N12 על החלטת הרמטכ"ל להקים צוות בדיקה פנים צה"לי שיבחן את אירועי 7.10.

השרים זעמו: "למה אתה צריך עכשיו את התחקור? יש לנו בטן מלאה ואנחנו מתאפקים". בחסות המהומה הבהיר הרמטכ"ל: התחקירים לא החלו וייפתחו רק בסוף המלחמה, ויהיו מבצעיים בלבד ולא יעסקו במדיניות.

נתניהו, גלנט והרצי הלוי בהערכת מצב בצפון (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
הרמטכ"ל הלוי ורה"מ נתניהו, ארכיון | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

השרים גם תקפו את ההחלטה למנות את שאול מופז לצוות הבדיקה וכינו אותו "אבי ההתנתקות והכישלון". הרמטכ"ל טען כי מדובר בתחקיר מבצעי שיש לו השלכות על הלחימה, נתניהו אמר לו: "לפעמים צריך להקשיב לשרים".