ישיבת הקבינט שנערכה הלילה (בין חמישי לשישי) ועסקה ב"יום שאחרי" ברצועת עזה התפוצצה ופוזרה, לאחר ששרי הימין תקפו את הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי. בעקבות הפרסום ב-N12 על החלטת הרמטכ"ל להקים צוות בדיקה פנים צה"לי שיבחן את אירועי 7.10, השרים זעמו: "למה אתה צריך עכשיו את התחקור? יש לנו בטן מלאה ואנחנו מתאפקים". בחסות המהומה הבהיר הרמטכ"ל: התחקירים לא החלו וייפתחו רק בסוף המלחמה, ויהיו מבצעיים בלבד ולא יעסקו במדיניות.

השרים גם תקפו את ההחלטה למנות את שאול מופז לצוות הבדיקה וכינו אותו "אבי ההתנתקות והכישלון". הרמטכ"ל טען כי מדובר בתחקיר מבצעי שיש לו השלכות על הלחימה, נתניהו אמר לו: "לפעמים צריך להקשיב לשרים". הציטוטים המלאים מהישיבה שהתפוצצה

אמש פורסם כי מי שיהיו בצוות הבדיקה הם הרמטכ"ל לשעבר שאול מופז, ראש אמ"ן לשעבר זאבי פרקש ומפקד פיקוד דרום לשעבר סמי תורג'מן. השרה מירי רגב אמרה לרמטכ"ל: "תגיד, מה זה? העברתם דיווח שהקמתם צוות חקירה באמצע מלחמה? מיניתם את מופז? אני משתדלת ללכת על ביצים ולא לבקר, אבל זה לא יעלה על הדעת. אני רוצה לדעת אם אתם עושים תחקירים - כי אם כן אנחנו צריכים לעשות תחקירים גם בדרג המדיני".

הרמטכ"ל הרצי הלוי וגלנט בטקס מצטייני הנשיא (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הרמטכ"ל הלוי ושר הביטחון גלנט | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רגב הוסיפה: "אתה לא עונה לי ואני רוצה שזה יהיה ברור. יש לנו לא מעט שאלות על התנהלות הצבא, אבל אנחנו כל הזמן אומרים לעצמנו, 'זה לא הזמן אנחנו במלחמה'. ואתם בזמן הזה מתחילים לתחקר?".

הרמטכ"ל הרצי הלוי ענה: "לא התחלנו שום תחקירים".

רגב: "מה זה לא התחלתם? אז מה זה מה שפורסם?"

הרמטכ"ל: "עשינו מספר תחקירים תוך כדי הלחימה, זה תחקיר מבצעי שיש לו השלכות על הלחימה ועל הצפון".

השר דוד אמסלם הטיח בהלוי: "למה אתה צריך עכשיו את התחקור? שאנשי הצבא יהיו במגננה במקום להיות עסוקים בלנצח?. אני מנסה להבין, יש פה רגישות ומתחים. אנשי הצבא צריכים להיות פנויים כרגע רק למלחמה. למה אתם עושים את זה?".

שר הביטחון יואב גלנט אמר: "לא מכיר את האירוע, אבל אני נותן גיבוי מלא לרמטכ"ל". גלנט אף פנה לחברת מפלגתו, השרה רגב, ואמר: "מירי, אני לא עובד אצלך, ולא חייב לך דין וחשבון. תני לדבר. הרמטכ"ל רוצה להיות ערוך למלחמה בצפון".

מירי רגב, הרצי הלוי (צילום: פלאש 90)
השרה רגב והרמטכ"ל הלוי | צילום: פלאש 90

השרה יפעת שאשא ביטון מהמחנה הממלכתי פנתה אף היא לשרים שתקפו את הרמטכ"ל ואמרה: "הבן אדם אמר לכם פעם אחת, עוד פעם, חמש פעמים - מה אתה מתנפל עליו?".

בין היתר זעמו השרים על כך שהלוי פתח בתחקור מבלי לקבל את אישור הדרג המדיני. הרמטכ"ל ענה: "אם אני צריך תחקור מבצעי, אני לא צריך לקבל אישור. זה יעזור להפיק לקחים בגזרות אחרות".

השר בצלאל סמוטריץ' אמר: "אי אפשר שהצבא ינהל תחקירים אחרי שהקונספציה של 20 שנה קרסה".

השר איתמר בן גביר הוסיף: "הבאתם את האנשים שהיו אחראים על ההתנתקות. איך מי שהיה אבי ההתנתקות והכישלון יתחקר?".

השר חילי טרופר ענה: "מה אתם מתעסקים בתחקירים של הצבא? נשמת אפו של הצבא זה תחקירים".

הרמטכ"ל ניסה להסביר, ואמר: "זה לא התחקירים של 7.10, אלא תחקירים כדי להפיק לקחים טקטיים שישמשו להמשך המלחמה. חשבנו שיש לתחקיר (על שלושת החטופים) השפעה על המלחמה עצמה ולכן ביצענו אותו תוך כדי מלחמה. החלטנו לא לעשות תחקירים על ה-7.10, זה מעלה מתחים וכאשר אנחנו עוסקים בלחימה עצימה אנחנו לא עושים את זה. אני נשאל הרבה מתי זה הזמן להתחיל. לא החלטנו מתי. בדיוק כפי שעשינו 4-5 תחקירים תוך כדי המלחמה, אנחנו נחליט מתי נעשה תחקיר, לא מדובר על מדיניות לאומית או אסטרטגיית ישראל, זה תחקיר מקצועי של צה"ל - על כוננות ועל מוכנות. תחקיר זה נשמת אפו של צבא, עניין פנימי. יהיה תחקיר בשרשרת הפיקוד והתבוננות חיצונית. התחקיר נועד לבחון את הצבא, לא את הרובד הלאומי".

השרה רגב אמרה: "יש לנו בטן מלאה על הצבא ואנחנו מתאפקים".

השר סמוטריץ' אמר ברוח דומה: "יש לי בטן מלאה על הצבא, ואני שותק ומחכה שתיגמר המלחמה".

שאשא ביטון תהתה: "על הצבא יש לך בטן מלאה ועל הדרג המדיני לא?".

סמוטריץ' ענה: "זו הייתה טעות כל השנים שהדרג הצבאי הביא את המדיניות לדרג המדיני - במקום הסדר ההפוך. מעכשיו הדרג המדיני הוא זה שמכתיב את המדיניות".

שאול מופז (צילום: דובר צה"ל לע"מ)
הרמטכ"ל לשעבר מופז | צילום: דובר צה"ל לע"מ

שאשא ביטון אמרה: "כן, רק הצבא היה פה בשנה האחרונה. אתם, הממשלה, לא הייתם פה".

השר חילי טרופר הוסיף: "גם לנו יש בטן מלאה ואנחנו מתאפקים. אני לא מתערב לצבא איך לנהל את זה".

השר גלנט אמר: "אל תשתלחו בצבא, תנו לו לנהל את התחקירים המבצעיים כפי שהוא רואה לנכון".

השר איתמר בן גביר אמר: "זה הכל הקונספציה שלכם, אתם נותנים למופז שהוביל את ההתנתקות. אתם מביאים את האנשים של ההתנתקות לתחקר את המחדל".

השר גנץ זעם: "זה תחקיר מקצועי, מה הקשר להתנתקות ולקונספציה? זה לא תחקיר מדיני, זה תחקיר מבצעי. הרמטכ"ל פאקינג עושה תחקיר על מה שקרה עכשיו כדי לשרת את מטרות המלחמה. זה לא תחקיר לאומי".

השר בן גביר התעקש: "אתם הבאתם את הקונספציה".

השר גנץ ענה לו: "הנה, תוציאו את הקונספציה. איך פספסנו אותך 20 שנה? מאז שנכנסת לתפקיד כל המצב הביטחוני השתפר, אין פיגועים ואין כלום".

ראש הממשלה נתניהו נעמד ואמר לרמטכ"ל: "לפעמים צריך להקשיב לשרים. עכשיו צריך לעצור, נמשיך בפעם אחרת".