פעילי "אחים לנשק" נפגשו בשבוע האחרון בבני ברק עם מנהיג הפלג הירושלמי הרב צבי פרידמן, שמוביל את מאבק החרדים הקיצוניים נגד גיוס חרדים לצה"ל, בניסיון לשוחח איתו על התנגדותו לגיוס. במהלך המפגש, ניפק הרב אמירות קשות נגד הגיוס וגם נגד החילוניות. "יש לי 40-30 נכדים ונינים, אם היו שואלים אותי מה אתה מעדיף, אם ערבים יהרגו אותם או שיהיו חילונים? חילוניות אצלנו זה מעבר למוות, הרבה יותר חמור", אמר הרב פרידמן במהלך המפגש.

החרדים והגיוס לצה"ל - סיקור N12

כאשר אחד הפעילים שהשתתף במפגש שאל אם להיות בחברה חילונית זה יותר גרוע מלהירצח, השיב הרב "זה תת תרבות, זה פשע, זה יותר גרוע ממוות". לדבריו, "הניסיון מראה שהם (חרדים שמתגייסים לצה"ל) עוזבים את הדת וזה גרוע ממוות".

הרב צבי פרידמן בפגישה עם אחים לנשק
"נניח שהייתם גרים בפקיסטן, הייתם שולחים את הילדים לצבא?". הרב פרידמן בפגישה עם אחים לנשק

"אנחנו לא הקמנו את המדינה, בן גוריון ידע שחרדים לא ישתתפו אתו, לנו היה עדיף המנדט הבריטי", אמר הרב פרידמן בהמשך. אחד הפעילים הקשה על הרב, ושאל: למה עדיף משטר בריטי על יהודים חילונים? הם לא שומרי מצוות, אבל לפחות הם יהודים. "נניח שהייתם גרים בפקיסטן, הייתם שולחים את הילדים לצבא?", שאל הרב את הפעילים, שהזדעזעו מההשוואה לישראל.

הפעילים הבהירו כי כרגע המדינה נמצאת בסיטואציה שבה חייבים להרחיב את השורות בצה"ל, והבהירו כי "זה לא שאלה של כלא, זה שאלה של הישרדות. שאנחנו עלולים להישחט פה". הרב פרידמן ענה כי "אפילו שהמצב הוא ככה, אנחנו לא עושים את זה. יהיה מה שיהיה".

הפעילים שהשתתפו במפגש הקשו על הרב, ושאלו כי "לעם היהודי הייתה אחריות אזרחית לא משנה איפה הוא חי. מה השתנה?". הרב השיב: "היום היהודים כופרים, לא כמו אז". אחד הפעילים אמר שגם הוא יהודי מאמין, והרב ענה: "מי שיכול לשמור על האמונה זה אנחנו, לא אתם. אתם לא שייכים לאמונה".