משפחתה של מייה שם, שנחטפה לעזה ותועדה בידי חמאס בשבי ברצועה, קיימה הבוקר (שלישי) מסיבת עיתונאים מביתם בשוהם. אימה של מייה, קרן שם, פנתה למנהיגי העולם כשהיא אוחזת בתמונה בתה וביקשה בכאב שיסייעו להחזיר את מייה, בעלת אזרחות צרפתית, ושאר החטופים הביתה: "אני רואה שהיא כאובה, מפוחדת, שהיא חוזרת על מה שאומרים לה להגיד".

"אתמול ראיתי בחדשות את הסרטון של מייה. באותו רגע התרגשתי וצרחתי כי ראיתי שמייה שלי בחיים", סיפרה האם קרן. "אחרי כל ההתרגשות ראיתי שוב את הסרטון שבו מייה פצועה, היו שמועות שירו בה, רואים שיש לה פציעה ביד. היא עברה ניתוח. ראיתי שמצבה יציב, אני מאוד מאוד דואגת לה. ועדיין אני רואה בזה סימן מעולה ואופטימי לגבי מייה ושאר השבויים שלנו. אנחנו צריכים להיות אופטימיים פה. אני מקווה שמטפלים בהם".

אות חיים ראשון מחטופה בעזה - סיקור N12

קרן שם, אמא של מייה שם שנחטפה לעזה (צילום: N12)
קרן שם, אמא של מייה שם שנחטפה לעזה | צילום: N12

"כל מה שאני מבקשת ממנהיגי העולם זה להחזיר את התינוקת שלי הביתה בדיוק באותו מצב שראיתי אותה אתמול בטלוויזיה", המשיכה האם בקול חנוק. "שתגיע לפה ותקבל טיפול רפואי שהיא בטוח זקוקה לו, היא סובלת מבעיות רפואיות נוספות. מנהיגי העולם - החזירו את כל השבויים הביתה. עברנו מתקפת טרור מטורפת, מחרתיים היא יכולה לקרות בארה"ב. האויב אכזר, זה פשע נגד האנושות". 

בהמשך מסרה האם קרן הצהרה באנגלית לכלי התקשורת הזרים הרבים שהגיעו למקום. אורי, אחיה בן ה-17 של מייה, הוסיף: "ראיתי את הסרטון אתמול והבנתי שמייה זועקת שנציל אותה, חיוורת ומפוחדת. עדיין היא בחיים, וכל מה שחשוב לנו עכשיו זה שהיא תחזור כמו שראינו אותה. אני סומך על הממשלה שלנו ועל כל מנהיגי העולם שיעשו כל מה שצריך כדי להחזיר את החטופים הביתה".

משפחתה של החטופה מייה שם (צילום: N12)
משפחתה של החטופה מייה שם בהצהרה מביתם בשוהם, היום | צילום: N12

הנשיא מקרון קרא לשחרורה של מייה, ויגיע לישראל

בארמון האליזה הגיבו על הסרטון שבו תועדה מייה. "הובא לידיעת נשיא הרפובליקה דבר הסרטון של מייה שם, אזרחית צרפתייה-ישראלית, שהפיץ ארגון הטרור חמאס", נכתב בהודעה רשמית מלשכתו של נשיא צרפת עמנואל מקרון שצפוי לבקר בקרוב בישראל. "הנשיא מוקיע את החרפה שבחטיפת חפים מפשע ובבימוי הנתעב שלהם. הוא קורא לשחרורה המיידי וללא תנאי".

בסיום ההודעה הרשמית הוסיפו: "צרפת מגויסת באופן מוחלט, ופועלת יחד עם שותפותיה, לשחרור בני הערובה הצרפתים המוחזקים בידי חמאס. השרה לענייני אירופה והחוץ נפגשה ביום ראשון עם המשפחות שיקיריהם נרצחו או נחטפו, וביניהן עם משפחתה של מייה שם". בישראל כבר נערכים להגעתו של נשיא צרפת.

נשיא צרפת עמנואל מקרון (צילום: AP)
"קורא לשחרורה המיידי של מייה", נשיא צרפת עמנואל מקרון | צילום: AP

"דורשים לדעת את מצב הפצועים"

פרופ' חגי לוין, שמייעץ למטה החטופים והנעדרים מסר: "בסרטון של מייה ששחרר החמאס, הארגון מטיל את האחריות על אנשיו ופטרוניו לוודא שהיא תוחזר בחיים יחד עם כל החטופים ושכולם יקבלו טיפול רפואי הולם. החמאס צריך מיד לספק מידע על מצבם הרפואי של כולם. לפי הנתונים שלנו יש עוד חולים ופצועים בדרגות חומרה שונות, חלקם בדרגה קשה, ואנחנו דורשים לדעת מה מצבם ולוודא שהם מקבלים טיפול הולם".

"המצב של החטופים שזקוקים לתרופות או לטיפול בפציעה מדרדר מרגע לרגע. הסבל שנגרם להם הוא עצום והם נמצאים בסכנה איומה לנכות קשה ולמוות", המשיך פרופ' לוין. "הרופאים בישראל מטפלים בכל אדם, כולל בפלסטינים מעזה, שמובאים לקבל טיפול הומניטרי בישראל. אנחנו בקשר עם הצלב האדום ומצפים ממנו לממש את ייעודו ולפעול בכל האמצעים כדי לוודא מידע וטיפול הולם בכולם".