משפחות החטופים ממשיכות היום (שישי) במסע העלייה לירושלים, זה היום הרביעי. הם יצאו מתל אביב, ומתכוונים להגיע למשרד ראש הממשלה ולכנסת כבר מחר - ולקיים באזור עצרת גדולה בקריאה להשיב את כל החטופים הביתה. החיילת נועה מרציאנו ז"ל הובאה למנוחות בבית העלמין במודיעין.

אלפים הצטרפו היום אל משפחות החטופים בצעדה. המשתתפים מציינים שמדובר בטור שמשתרך לאורך שלושה קילומטרים בעליות לירושלים. מדובר במסה משמעותית שהצטרפה היום אל המשפחות, שמעידות שהן מרגישות חיבוק גדול ותמיכה רחבה מעם ישראל.

בין התומכים הרבים נראו גם שר התרבות והספורט מיקי זוהר (הליכוד) וחבר הכנסת צבי סוכות (הציונות הדתית). נבחרי הציבור ספגו קללות וצעקות מצד כמה משתתפים, במטה המאבק מיהרו לפרסם הודעה לפיה משפחות החטופים מבקשות מכל הצועדים לכבד חברי כנסת ושרים שמגיעים להביע תמיכה.

מיקי זוהר, צבי סוכות
השר מיקי זוהר וחבר הכנסת צבי סוכות בצעדת התמיכה במשפחות החטופים

"נציגות המשפחות הודתה לשר זוהר על הגעתו לצעדה, וכל נציג שיגיע יתקבל באופן מכובד", כתבו בהודעתם. "בני המשפחות הודו לשרים וחברי הכנסת שנענו לקריאתם והצטרפו לצעדה ולקריאה לשחרר את כולם עכשיו. המשפחות מבקשות מהמשתתפים לכבד את נוכחות נבחרי הציבור". 

עצרת משפחות החטופים (צילום: עודד אנגל)
עצרת משפחות החטופים בעין חמד | צילום: עודד אנגל

לצד זאת, עם הגעתם לעצרת בעין חמד, נציגי המשפחות דרשו מחברי קבינט המלחמה להיפגש איתם מחר כדי להבין את עמדת הממשלה באשר לעסקה אפשרית."לא יכול להיות שאתם מקבלים החלטה מבלי שישבתם איתנו והסתכלתם לנו בעיניים", הבהירו. אייבי מוזס, יו"ר ארגון נפגעי פעולות האיבה, שאשתו ובנו נשרפו למוות בידי מחבל, הדגיש: "אם צריך לשחרר את בן העוולה שרצח את אשתי עופרה והבן שלי - אני אומר עשו זאת ושחררו אותם הביתה היום. זה צו השעה להחזיר אותם עכשיו".

צעדת משפחות החטופים (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
צעדת משפחות החטופים | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"איך מקבלים שבת בלי לדעת היכן החטופים?", מסר בזעם נאור פקצי, נציג משפחות החטופים מקיבוץ בארי. קמליה חוטר ישי, סבתה של גלי טרשנסקי בת ה-13, הוסיפה: "מאותו יום מר לא שמענו מהממשלה או מהשרים שממונים על כל משהו על מה שקורה עם גלי בעזה מעבר לכך שהיא חטופה. אני מבקשת מנתניהו להגיע אלינו מחר, להסתכל לנו בעיניים ולהגיד לנו משהו, כל דבר, שלא יתייחסו אלינו כשקופים".

גם יובל הרן, ששבעה מבני משפחתו חטופים, הפנה אצבע מאשימה לקבינט המלחמה ולראש הממשלה: "איך אפשר לשים מחיר על ילדה בת 3? לראש הממשלה ולשרי הקבינט יש  משהו יותר טוב לעשות מלפגוש אותנו? אין לנו את הפריבילגיה לחכות יותר”.

"להחזיר אותם מהר הביתה"

נועם אלון, בן זוגה של ענבר הימן שנחטפה לרצועת עזה, אמר ל-N12 במהלך הצעדה: "זה כבר היום הרביעי, אנחנו מתקדמים לכיוון ירושלים ומרגישים את התמיכה העצומה של כל הציבור. אנחנו מזמינים את כולם להצטרף אלינו לקריאה הבלתי מתפשרת להחזיר את החטופים בכל מחיר ולעשות כל מה שצריך כדי להחזיר אותם הביתה".

צעדת משפחות החטופים (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
צעדת משפחות החטופים | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

נועם התייחס גם להודעות דובר צה"ל על מותן של שתי החטופות ברצועה. "הידיעות על יהודית וייס ועל נועה מרציאנו שנרצחו הייתה לנו מאוד קשה", סיפר. "מאז 7 באוקטובר המשפחות יחד וכל ידיעה כזו שוברת לנו את הלב. אנחנו מקווים שגם הממשלה מבינה שככל שהזמן עובר - הסיכוי של החטופים לצאת משם בחיים הולך וקטן. לכן הדרישה להחזיר אותם היא כל כך חשובה ומהותית, הזמן לא משחק לטובתנו. אנחנו חייבים לעשות הכול כדי שכולם יחזרו כמה שיותר מהר".

דרור, מקבוצת האופנועים שתומכת במשפחות החטופים ומשתתפת בצעדה: "חייבים לשחרר אותם כמה שיותר מהר". חברו, ממשפחתה של אחת החטופות, אמר: "אנחנו מצפים לכל שביב מידע בציפייה שיחזרו הביתה, ותומכים בהם שיחזרו כמה שיותר מהר".

צעדת משפחות החטופים
צעדת משפחות החטופים
צעדת משפחות החטופים
צעדת משפחות החטופים

אתמול הגיעה הצעדה לבית משפחתה במודיעין של נועה מרציאנו ז"ל, שהבוקר צה"ל הודיעה שגופתה הוחזרה לארץ. "תודה למשפחה החדשה שלי, מטה משפחות החטופים", אמרה אימה עדי. היא הוסיפה: "הייתי אמורה להיות חלק מהצעדה, אבל חסכו לי כמה קילומטרים. קשה לדבר על נועה בלשון עבר. נועה ילדה של אור ואהבה עם עיניים טובות שמספרות סיפור של נתינה, של חיוך שלא נגמר".

מיצג למען החזרת החטופים
מיצג למען החזרת החטופים

היום הובאה נועה למנוחות בבית העלמן במודיעין. אימה עדי ספדה לה: "כמה שזה נשמע מוזר, היום סוגרים מעגל - מצאנו נחמה ואת כאן איתנו. היית הרבה יותר צנועה - לא היית רוצה הלווייה גדולה כזו. את נחה עכשיו, אנחנו לא נעצור. את נותנת לנו תקווה וכוחות, וזה הזמן לומר - תודה למשפחתי היקרה ולחברים שלך ושלנו ולעם הנפלא הזה".