ילד בן 8 נהרג ו-8 בני אדם נוספים נפצעו הבוקר (חמישי) במפולת סלעים ואבנים בעין גדי. הפצועים פונו באמצעות מסוק לבתי חולים ברחבי הארץ וכוחות ההצלה ממשיכים בסריקות במקום. מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי המטיילים נפגעו מהסלעים כשהלכו בשביל המסומן. 

שתי קרובות משפחתו של הילד ההרוג נפצעו באירוע והן מאושפזות בבית החולים סורוקה בבאר שבע. המשפחה עצרה לטיול במקום כשהייתה בדרכה לאילת. 

"הגענו למפל ופתאום נפלו עלינו אבנים", שחזר לביא בר דוד בן ה-8, שנפצע באורח קל. "אני חטפתי סלע בראש וגם אחיות שלי נפגעו". הוא סיפר כי חבש את אחותו בעזרת החולצה שלו: "אני מכיר את זה כשצריך לעצור את הדם. לא היה לנו שום דבר אחר אז זה מה שעשיתי".

לביא המשיך: "היו שני בומים חזקים. לקח לנו עשר דקות לצאת מהמתחם וחיכינו עוד כמה דקות עד שהאמבולנס הגיע". אחותו של לביא מאושפזת במצב בינוני בבית החולים ספרא לילדים, והיא צפויה לעבור בהמשך היום ניתוח.

הילד שחולץ מעין גדי
לביא בר דוד, נפצע קל במפולת

"ראינו סלעים בגדלים אדירים שנפלו למטה", תיאר יונתן, אביו של לביא. "אני מכה על חטא שלא הצלחתי לתפוס את הילדים, זה היה שבריר שנייה - הכל היה במכה אחת, בלי סימן מקדים. האבנים נחתו על הקרקע והיה ענן אבק שלם - לא רואים כלום בהתחלה".

יונתן סיפר על היציאה מהמקום: "לקחתי את הבת הקטנה שלי שהייתה עם פגיעת ראש ורגל ורצתי איתה לכניסה לשמורת הטבע יחד עם חמישה ילדים. אני מודה שהייתי בהלם".

מפולת הסלעים בעין גדי (צילום: ליאור לב רשות הטבע והגנים)
גם אחרי התקרית - אבנים הידרדרו בנחל | צילום: ליאור לב רשות הטבע והגנים

כביש 90 ממצוקי דרגות לעין גדי נחסם בשני הכיוונים בעקבות מפולת האבנים ומטיילים התבקשו שלא להיכנס לנחל. כוחות ההצלה פעלו בזירה בזהירות, מתוך החשש שמפולת הסלעים תתחדש. הפקחים של רשות הטבע והגנים שסרקו את הנחל הבחינו בהידרדרות אבנים נוספת, יותר משעתיים לאחר האירוע הראשון. 

"מדובר בשטח מורכב", סיפרו פרמדיק מד"א ליאור שאשא וחופש רפואת חירום מג'אהד אל עמור. "הגענו מהר למקום כשאת האמבולנסים השארנו בחניון של הנחל וירדנו עם הציוד הרפואי בהליכה של כ-25 דקות לזירת האירוע. הבחנו במספר פצועים שנחבלו ממפולת אבנים, ילד כבן 5 היה מחוסר הכרה וסבל מחבלה קשה בבטן. לאחר טיפול בשטח פינינו את הפצועים במסוק של מד"א ובמסוקים של חיל האוויר לבתי החולים. בנוסף טיפלנו במקום במספר נפגעי חרדה שהיו עדים למתרחש".

מפולת אבנים וסלעים בעין גדי (צילום: googel map)
אזור מפולת הסלעים | צילום: googel map

מפולת אבנים וסלעים בעין גדי (צילום: דוברות מד"א )
צוות מד"א בעין גדי | צילום: דוברות מד"א

מפולת אבנים וסלעים בעין גדי (צילום: מד"א)
אמבולנסים בעין גדי | צילום: מד"א

בין הפצועים באירוע: גבר במצב קשה, ילדה בת 4, נערה בת 12 ואישה כבת 40 במצב בינוני. גם תייר איטלקי נפצע באירוע ומצבו קל. ליאור לב, סגן מנהל שמורת הטבע עין גדי, תיאר: "קיבלנו הבוקר דיווח על התמוטטות סלעים בנחל דוד. הקפצנו ישר את כל כוחות הפקחים ואת הכוחות הרלוונטים לחילוץ. סרקנו את הנחל וחילצנו את הנפגעים שפונו לבתי החולים. הנחל כרגע סגור ואנחנו ממשיכים בסריקות".

מפולת אבנים וסלעים בעין גדי (צילום: מד"א)
הטיפול בפצועים | צילום: מד"א

מפולת אבנים וסלעים בעין גדי (צילום: לפי סעיף 27 א')
מסוק בזירת האירוע | צילום: לפי סעיף 27 א'

הדיווח הראשוני על מפולת האבנים התקבל במוקד 101 של מגן דוד אדום בשעה 09:12. צוותי מד"א שהגיעו למקום העניקו טיפול רפואי לתשעה פצועים. מרשות הטבע והגנים נמסר כי הבוקר התרחשה נפילת אבנים בשמורת הטבע עין גדי. נחל דוד ונחל ערוגות יישארו סגורים עד לביצוע בדיקה גיאולוגית בשטח.