שלושה שבועות בלבד אחרי מבצע "מגן וחץ" שבמהלכו נורו מעל ל-1000 רקטות לכיוון תושבי הדרום - הערב (שלישי) פרסמנו במהדורה המרכזית שבממשלה לא מצאו 6 מיליון שקלים להשלים את התקציב הדרוש לחדר מיון ממוגן בשדרות.

במסמך פנימי שהגיע לידינו ראש העירייה אלון דוידי התריע בפני הסכנות המיידיות: "לאור המצב, יהיה הגיוני להניח כי בשדרות, עיר שנמצאת בחזית מתקפות הטרור מעזה, יהיו שירותים רפואיים ראויים - אך זה אינו המצב. ההבדל הוא בין חיים ומוות".

מדובר על חדר הטראומה שעלות הקמתו היא כ-20 מיליון שקלים. הוא אמור להכיל רופא ואחות ומטרתו ולמנוע את הנסיעות המסוכנות של תושבי שדרות לבתי החולים ברזילי באשקלון וסורוקה שבבאר שבע - תחת מטחי הרקטות שנורים מעזה. למרות החשיבות הרבה של הנושא, הקמת המקום לא נכנסה לתקציב המדינה, וכעת בגלל חוסר של 6 מיליון שקלים - נדחתה בנייתו.

לפניי יומיים חה"כ דבי ביטון העלתה הצעת חוק שהייתה אמורה להסדיר את המימון לחדר המיון, אך בוועדת השרים לחקיקה דחו את ההצעה. "מאכזב לגלות שהחיים של חושבי שדרות ועוטף עזה שווים פחות", מסרה חה"כ ביטון. בתגובה, יו"ר הקואליציה, חה"כ אופיר כץ, הודיע כי התחייב להיפגש "בקרוב" עם אנשי משרד האוצר ולמצוא פיתרון תקציבי לנושא.

משפחה עוזבת מחסה בשדרות לאחר מתקפת רקטות מעזה (צילום: ap)
משפחה עוזבת מחסה בשדרות לאחר ירי רקטות | צילום: ap

בזמן המבצע פרסמנו כי הממשלה טרם מצאה תקציב לנושא נוסף שעומד על הפרק - מעונות יום ממוגנים. בניית 20 המעונות ביישובי העוטף הוקפאה בעקבות חוסר בתקצוב הממשלתי, שעומד על כ-60 מיליון שקל ותקוע חודשים ארוכים בגלל ויכוח בין משרדי ממשלה על אחריות מתן התקציב. ההקפאה מהווה פגיעה קשה ביכולת של יישובי העוטף לקלוט משפחות צעירות חדשות, אשר מעוניינות לשלוח את ילדיהם למסגרות - מבלי חשש שרקטה תפגע בהן.