עדכונים שוטפים: הדיונים בתביעת הדיבה שהגישה משפחת נתניהו נגד ראש הממשלה אולמרט נמשכים הבוקר (ראשון) בבית משפט השלום בתל אביב. ראש האופוזיציה בנימין נתניהו עלה על דוכן העדים ותקף: "כשאולמרט אמר 'חולי נפש' הדברים לא נאמרו כהבעת עמדה, כפי שאולי נהוג בעולם הפוליטי כשמישהו אומר 'פסיכי', 'מטורלל', 'משוגע'; אלא כעובדה קלינית. כשראש ממשלה לשעבר אומר את זה על ראש ממשלה מכהן בזמן בחירות, מטרת הדברים היא לפגוע".

סנגורו של אולמרט, עו"ד אמיר טיטונוביץ', שאל את בנימין נתניהו שהעיד: "האם אתה יכול לומר לשופט שהגברת נתניהו לא קיבלה תרופה פסיכיאטרית?", נתניהו השיב: "לא". שרה נתניהו התפרצה לדיון, והתבקשה לשתוק על ידי עורך הדין שלה יוסי כהן. בהמשך היא התנצלה בפני השופט.

נתניהו: "אולמרט בא ואמר שאני חולה נפש. כאן הוא חצה את הקו ולכן אני תובע אותו". לאחר מכן הוצגו לנתניהו כתבות שונות ושואלים אותו למה הוא לא תבע במקרים הללו. נתניהו לשופט: "בניגוד לאחרים אולמרט קבע בתוכניתם של אופירה וברקו (שבני משפחת נתניהו חולי נפש) - וכאן הוא חצה קו אדום".  

לאחר מכן הוצג לנתניהו ריאיון של ראש הממשלה המנוח אריאל שרון שבו אמר: "נתניהו הוא אדם שהוא לחוץ ונלחץ. אדם שנתפס לפאניקה ומאבד עשתונות כדי לנהל את המדינה הזאת". הוא נשאל אם הגיש תביעה נגד האמירה הזו, ונתניהו השיב שלא משום "שזו התקפה פוליטית". 

אהוד אולמרט (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)
אהוד אולמרט | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

סנגורו של אולמרט אמר לנתניהו: "אתה כל הזמן לא מתייחס לשאלה. רק מסתובב ימינה ושמאלה בתוך האולם". ראש האופוזיציה ענה: "אני אגלה לך - יש לי כאבים בגב, אני לא יכול לעמוד במקום אחד". לאחר שהוצגה לו כתבה נוספת בגנותו שפורסמה בעיתון "הארץ" השיב: "כותבים עליי מיליון דברים ואני לא זוכר". נתניהו הוסיף: "כדי לפגוע בי, פגעו ברעייתי ופגעו בבני, לא רק שאין לה מחלות נפש, יש לה תעצומות נפש". סנגורו של אולמרט לנתניהו: "איך הרגשת שקראו לך בתקשורת האמריקאית 'קינג ביבי'?, ראש האופוזיציה: "אני לא קינג כי אני נבחר".

בנימין נתניהו (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)
בנימין נתניהו | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

שרה מעידה: "אי אפשר לשתוק"

פרקליט משפחת נתניהו, עו"ד יוסי כהן, שאל את שרה נתניהו שעלתה על דוכן העדים: "לא פעם ראשונה שדיברו עלייך שאת משוגעת, למה דווקא בפעם הזאת הגשתם תביעה?". שרה השיבה: "כי זה רה"מ לשעבר. אולי אנשים יחשבו שקיבל חוות דעת מקצועית, מדובר באיש שהיה ראש הממשלה של המדינה 3 שנים. כשאישיות כזאת אומרת עלינו דברים כאלה אי אפשר לשתוק".

עו''ד כהן פנה לשרה: "האם אושפזת באוסטריה לצורך טיפול נפשי ב-2020?". שרה: "שקר מההתחלה ועד סוף. הביקור האחרון שלי באוסטריה היה ב-2001. אני יכולה לשלוח את הדרכונים שלי מהשנים הללו כדי שתראו את החותמות. אינני חולת נפש. עד עכשיו לא ידעתי ולא שמעתי על זה, רק עכשיו עו"ד יוסי כהן אמר לי. כנראה שזה פייק".

שרה נתניהו (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
שרה נתניהו | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

עורך דינו של אולמרט הציג בבית המשפט את הקלטת של וואלה, שבה שרה נתניהו לכאורה צועקת וביקש את התייחסותה. "האם אמרת את הדברים?", שרה: "לא ככה", עו"ד טיטונוביץ': "האם אמרת את הדברים האלה?", שרה: "לא הקול שלי", עו"ד טיטונוביץ': "האם את אמרת או לא אמרת?", שרה: "זאת הקלטת שבושלה. זה לא הקול שלי". עו"ד טיטונוביץ': "את אומרת שעשו מניפולציה על הקול שלך". שרה: "לקחו את הקול שלי ועשו מניפולציה.זה לא הקול שלי".

עו"ד טיטונוביץ': "האם לפני השיחה הזאת שתית אלכוהול?". שרה: "ממש לא". עו"ד טיטונוביץ': "את אוהבת במיוחד וודקה נכון?". שרה: "ממש לא". בנה של שרה, אבנר נתניהו, יצא להגנתה וזעם בבית המשפט: "הוא צועק עליה. מה אתה צועק עליה?! (לעבר עורך הדין של אולמרט). חוצפן".

היא הוסיפה בנוגע לפרסומים על עובדי מעון ראש הממשלה: "הסתובבתי בפחד בבית ראש הממשלה. הסתובבתי בפחד מעובדי ראש הממשלה. כי לכולם נאמר 'רק תגידי משהו רע על גברת נתניהו'. התקשורת חיבקה אותם. לכן פחדתי".

אהוד אולמרט (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)
אהוד אולמרט | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

עורך דינו של אולמרט לשרה נתניהו: "למה כל החברים שלך אוהבים לתאר אותך בהקשר הבריאות הנפשי שלך?". שרה: "שקר מוחלט. יש לי כל כך הרבה חברים שמשבחים אותי, למעט אותם אנשים או שהתקשורת מחבקת אותם או שהמשטרה מפחידה אותם".

יאיר נתניהו העיד: ״חצה את הגבול״

יאיר נתניהו, שהעיד גם הוא, אמר על אולמרט: ״הוא חצה את הגבול. מדובר בראש הממשלה לשעבר - וגם הוא לא התנצל. לכן תבענו אותו״.

עו״ד אמיר הציג בפני נתניהו הבן ציוצים בהם כתב על בוגי, ברק ואנשים נוספים שהם ״חולי נפש״ ו״פסיכופטיים״. לאחר מכן שאל אותו מי משלם לו 12 אלף שקלים בחודש, ועל כך יאיר עונה: ״אסור לי לגלות, יש לי חוזה סודי״. כשעו״ד אמיר ביקש הסבר, יאיר השיב: ״יש לי 300k עוקבים, אני מפרסם. יש לי 2 חוזים״.

במסגרת דיוני ההוכחות צפויים להעיד היום בנוסף לנתניהו גם אולמרט עצמו, פרופ' שאול קמחי (ראש החוג לפסיכולוגיה במכללת תל חי), פרופ' עוזי ארד (ראש המל"ל לשעבר), ניר חפץ, עובדת מעון רה"מ לשעבר סילביה גנסיה, וכן הרופא האישי של משפחת נתניהו ד"ר צבי ברקוביץ. 

בין העדים שלדברי אולמרט יוכיחו את טענתו, נמצאת ד"ר מרים אדלסון, רופאה במקצועה ואלמנתו של שלדון אדלסון ז"ל, שהייתה חברה קרובה של הזוג. אדלסון, על פי מסמך שהגיש אולמרט לבית המשפט, יכולה להעיד על אירועים שונים שבהם נכחה וחזתה ב"התנהגויות והתבטאויות", ומהן הסיקה שהזוג נתניהו סובל מ"הפרעות נפשיות" לכאורה. עוד היא התבקשה להעיד על מה שכינתה "השיגעון של מר נתניהו עם המדיה", ובין היתר אודות דברים שאמרו לה חברים לשעבר של הזוג נתניהו, על הסיבות שבגינן הם לא רוצים להיות איתם בקשר.

ניר חפץ ביקש להעיד בדלתיים סגורות: "זו תהיה זוועת עולם"

לאחר מכן הגיע תורו של ניר חפץ להעיד. הוא ביקש להעיד בדלתיים סגורות על דברים שאמרו בני הזוג נתניהו על בנם יאיר, ואמר כי "זו תהיה זוועת עולם". לאחר הפסקה קצרה, הדיון נמשך בדלתיים פתוחות.

חפץ: "שרה פעם במהלך הטיסה לביקור בהודו הטיחה בנתניהו שיאיר הפסיק לאכול בגלל שהוא לא משתף אותו בהחלטות מדיניות שהוא מקבל, יאיר באותה תרופה היה ממש רזה, זה היה ב-2017". עוד הוסיף חפץ: "ברגע שאביו, ביבי, לא מקבל את עמדתו של יאיר - זה היה אירוע-אירוע". לטענתו, אנשים נוספים בסביבה הקרובה היו מודעים לעניין: "כל יום היה מגיע קצין מדובר צה"ל כדי לטפל בבעיות שיאיר היה עושה" (בהתייחס לתקופה שבה יאיר נתניהו שירת בדובר צה"ל).

ניר חפץ (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

חפץ המשיך: "בזמן כשביבי היה ראש הממשלה וכחלון שר האוצר עלתה סוגיית רשות השידור". בשלב זה התפרץ עו"ד יוסי כהן לדיון וביקש להפסיק את עדותו של ניר חפץ. העדות נמשכה. בגילוי נאות מצדו של חפץ הוא אמר שהוא תבע את יאיר נתניהו במשפט אחר.

חפץ סיפר על הדיון בנושא ההסכם עם התאגיד החדש: "יאיר התפרץ לפתע והתחיל לצעוק עלינו שאנחנו אשמים. בין היתר הוא אמר כי 'בבחירות 2014 אבא שלי ניצח למרות עצות אחיתופל שקיבלת מהיועצים שלך'". עוד הוסיף כי "כשהשיחה הזאת התקיימה נכחנו בחדר ראש הממשלה, מומו פילבר - שהיה מנכ"ל משרד התקשורת, נתן אשל וראש הסגל יואב הורוביץ".

בתום הדיון הסביר חפץ את עדותו על יאיר נתניהו לעיתונאים: "בעיה שאני תיארתי אותה בבית המשפט כבעיה התנהגותית, שהשפיעה או ניסתה להשפיע או להתערב בהחלטות שלטוניות מהמעלה הגבוהה ביותר".

כמו כן, התביעה תגיש לבית המשפט מסמך שמוכיח כי שרה נתניהו לא שהתה באוסטריה ב-2020. הטיסות המדוברות הן במטוס ראש הממשלה, בנסיעות מסוקרות ולפרקי זמן קצרים. הנסיעה מ-2021 היא הנסיעה המפורסמת להוואי - וממילא בוצעה חודשים אחרי שהשמועה הופצה באינטרנט.

"אולמרט לא ידע להתנצל בזמן הנכון"

עו"ד יוסי כהן, פרקליטו של נתניהו, אמר בתוכנית "שש" עם עודד בן עמי: "חד משמעית לא מדובר בהבעת דעה. יותר מכך, לאולמרט ניתנו מספר הזדמנויות לחזור בו מטענת 'אמת דיברתי' ולטעון שזו הבעת דעה - והוא עמד על כך שזו דעה שנסמכת על פסיכיאטר ושזה כמעט קליני". עוד הוא הוסיף כי "גם בביהמ"ש התאפשר לאולמרט לחזור בו מטענת 'אמת דיברתי' - והוא לא חזר בו. לכן זו לא הבעת דעה".

"פורסמו על משפחת נתניהו מטבע הדברים אלפי ידיעות רכילותיות ומכוערות, למשל ששרה אושפזה בבית חולים בווינה - למרות שהיא לא הייתה בווינה 20 שנה", אמר עו"ד כהן. בהתייחסות לאולמרט הוא הוסיף כי "אני מצטער להגיד את זה, אבל אולמרט לא ישר - הוא אדם שלא ידע להגיד בזמן הנכון שהוא מתנצל".

כשנשאל על ההתפרצות של שרה בבית המשפט, אמר עו"ד כהן: "היא לא התפרצה, היא אישה למופת". על חילופי הדברים בינו לבין ניר חפץ, הסביר עו"ד כהן כי "מטבע הדברים אני עו"ד של ראש הממשלה ומשפחתו שנים רבות, וברור שהתחככתי עם חפץ והוא היה גם בן בית אצלי, עד שקרה מה שקרה והוא הפך לעד מדינה – ונפרדו דרכנו".

עו"ד כהן: "כל מה שאולמרט עושה זה קרקס"

לדברי אולמרט, קיים משבר אמון חריף בין נתניהו לבין מנהיגים מובילים בעולם. "אני שומע שנשיא צרפת אומר 'אני לא יכול לדבר עם רה"מ נתניהו כי הוא שקרן' וגם נשיא ארה"ב חוזר על אותו דבר. כשאני שומע דברים כאלה גם ממנהגים של מדינות נוספות אני מאוד מוטרד" אמר אולמרט והוסיף "גם כשראש המוסד מאיר דגן מתקשר אלי ומספר לי דברים דומים אני מבין שזאת פגיעה בערכיה של המדינה".

בתגובה, אמר עו"ד יוסי כהן כי דבריו של אולמרט נשמעים מפי "עבריין מורשע שאומר דברים לתקשורת ולכתבים שנמצאים כאן - כל מה שהוא עושה זה קרקס". עו"ד כהן פנה לשופט והוסיף "אנחנו צריכים לשמוע דבר כזה מעבריין מורשע? אדוני תעשה סדר בקרקס הזה".

אולמרט הדגיש: "פעם ישבתי בבלפור ומאיר דגן סיפר לנו על מבצע מאוד רגיש. לפתע נכנסת אשת ראש הממשלה ומאיר דגן מפסיק את הדיבור. אז, ביבי אומר לו 'למה הפסקת? תמשיך'. מאיר דגן אמר - 'אדוני אני לא יכול להמשיך כי יש פה מישהי שאין לה את הסיווג של הקהילה' אז ביבי אמר לו - 'תמשיך מאיר במילא אני מספר לה הכל'".

"חולה נפש זה לא כינוי גנאי"

משפחת נתניהו תובעת מאולמרט 837 אלף שקלים, לאחר שכינה אותם בשני ראיונות "חולי נפש". מנגד, אולמרט לא התחרט על דבריו ואף טען בכתב ההגנה שלו ש"חולה נפש זה לא כינוי גנאי".

בכתב התביעה שהוגש במאי 2021  טוענים סנגורי משפחת נתניהו כי האמירות בוצעו "באופן מתועב וציני" ו"מתוך כוונה להשפיל, לבזות, לעשות מטרה ללעג ולבוז בעיני הציבור" לבני המשפחה. עוד נכתב כי אולמרט מנסה "לפגוע בתובעים ולרמוס את שמם הטוב בפומבי מתוך קנאה ותסכול עמוקים, זדון ורשעות לשמה". בתביעה מתעקשים כי לא ניתן לפרש את הדברים שאמר אולמרט כ"עגה או כרצון להקניט".