סוף לסימן שאלה (אחד לפחות) אחרי עשרות שנים? קברו של התינוק עוזיאל חורי ז"ל, מפרשת היעדרות ילדי תימן והבלקן, ייפתח בשבוע הבא - כך הודיע הערב (ראשון) משרד הבריאות. מדובר בצעד ראשון מסוגו מאז הקמת המדינה, במטרה לזהות את גופתו של אותו קטין - עשורים רבים לאחר תחילת הפרשה שנותרה פצע פתוח.

"מטרת פתיחת הקבר היא לאפשר את הוצאת שרידי הגופה לשם זיהויה ובכלל זה לקיחת דגימת DNA לשם עריכת בדיקת קשרי משפחה מול המשפחה", נמסר ממשרד הבריאות שנערך לפתיחת הקבר. ההליך מתוכנן להתקיים ביום שני הבא, 23.5.

הליך פתיחת הקבר יתבצע על פי החוק שאושר ב-2018 - "חוק פתיחת קבר של קטין יוצא תימן, המזרח או הבלקן לשם זיהוי ועריכת בדיקה גנטית לקשר משפחה (הוראת שעה)". במשרד הבריאות הדגישו כי "מתוך רצון להגיע לחקר האמת ולהסיר את חששות המשפחות בדבר זהות יקיריהן, המשרד תמך בשעתו בחקיקת החוק ונטל על עצמו להיות אמון וממונה על ביצועו של חוק זה".

עוד נמסר כי "פתיחת הקבר תיעשה בהתאם לבקשת המשפחה וצו של בית המשפט, שניתן בהתאם להוראות החוק האמור". במשרד הבריאות הדגישו כי "מדובר באירוע רגיש ומורכב ואנו עושים את מירב המאמצים שיעשה באופן מכבד לטובת המשפחה".

המחאה נמשכת (צילום: עמותת עמרם)
מחאת פרשת ילדי תימן בירושלים ב-2017 | צילום: עמותת עמרם

פרשת היעלמותם של ילדי תימן, שנותרה אפופה בחוסר ודאות במשך עשורים, הסעירה מדינה שלמה - וגם היום דורשות משפחות, לצד פעילים שמשתתפים במאבק, לחשוף עוד ועוד פרטים. שלוש ועדת חקירה כבר דנו בפרשה, וקבעו רובן ככולן כי לא הייתה חטיפה ממוסדת של ילדים מתימן ומהבלקן - אם כי נמצאו לא מעט מקרים שבהם הילדים נמסרו לאימוץ, ומנגד מקרים לא מעטים של תינוקות וילדים שגורלם או מקום קבורתם לא ידוע.

ארכיון המדינה (צילום: חדשות 2)
חלק מהתיקים בארכיון המדינה על פרשת ילדי תימן | צילום: חדשות 2

לאחר מאבק ציבורי ממושך, שניהלו העמותות השונות העוסקות בפרשה וסוקר בהרחבה בין השאר בתכניתה של רינה מצליח "פגוש את העיתונות" ובשורת ידיעות שפורסמו בחדשות 12, נחשפו בסוף 2016 הפרוטוקולים החסויים של הוועדות שחקרה את פרשת ילדי תימן. בשנת 2021 אף גובש הסכם פיצוי למשפחות - שנחשף לראשונה בחדשות 12 - וגרר גם ביקורת.