ההיערכות ל"הלוויה הגדולה בתולדות המדינה": המשטרה עדכנה אמש (שבת) לגבי חסימות הכבישים והעומסים חסרי התקדים שצפויים היום (ראשון) בעקבות ההלוויה של הרב קניבסקי בבני ברק. צירים רבים בגוש דן ייחסמו החל משעות הבוקר המוקדמות, מה שצפוי להחריף את העומסים הכבדים ממילא בשעות הבוקר בכבישים מרכזיים כמו 1, 6 ואיילון. במשטרה גם חוששים מאירוע רב נפגעים כדוגמת אסון מירון בעקבות הצפיפות והדוחק הצפויים באירוע, וממליצים להימנע מלהגיע מחר לגוש דן שלא לצורך.

שלשום דווח כי ההערכה היא שלהלוויה, שתתקיים בשעה 12:00, צפויים להגיע מיליון בני אדם. כל הכניסות לבני ברק ייסגרו, וייחסמו צמתים וכבישים בדרך לעיר שיוצאים מצירים מרכזיים. לפי המשטרה, עומסי התנועה והשיבושים יורגשו מנתניה עד ראשון לציון וחולון, לפחות עד השעה 19:00. הכבישים ייחסמו החל מ-06:00 בבוקר. מפת החסימות המלאה:

בני ברק: כל הכניסות והיציאות בעיר בני ברק ייסגרו. העיר תהיה סגורה לכניסה וליציאת כלי רכב. רחוב חזון אי"ש בבני ברק לכל אורכו וכל הכבישים המובילים אליו יהיה חסום גם הוא. רחוב ז'בוטינסקי ייחסם מצומת בן גוריון ועד דרך רבין. כמו כן ייחסמו לתנועה הכבישים המובילים לרחוב ז'בוטינסקי.

• כביש 4 וסביבתו: התנועה לצפון ולדרום, מצומת מורשה ועד מחלף משמר השבעה תיחסם, ותוזרם לכביש 1 למזרח ולמערב, בהתאם לכיוון הנסיעה. התנועה ממחלף אלוף שדה עד דרך השלום תיחסם גם היא. התנועה בכביש 471 תיחסם לכיוון כביש 4. התנועה בכביש 1 תיחסם ממחלף גנות לכביש 4 לצפון ותופנה לכביש 1 מערב. התנועה ממחלף גנות לצפון תיחסם ותופנה לכביש 1 ולכביש 44. התנועה בכביש 44 תיחסם ממחלף השבעה לכביש 4 צפון ותופנה לכביש 1 מערב או מזרח. העלייה מכביש 461 ממחלף מסובים לכביש 4 לצפון תיחסם. היציאה מכביש 461 במחלף מסובים לכביש 4 לצפון תיחסם גם היא.

• צירים נוספים: ייחסמו הירידות מקריית אונו וגבעת שמואל לכיוון כביש 471, וצומת שעריה לכיוון 471 למערב. דרך אם המושבות מכיוון קניון איילון תיחסם בשני הכיוונים.

במשטרה ממליצים להיעזר באפליקציות הניווט שיעודכנו בדבר החסימות והשינויים בהסדרי התנועה. לרשות הציבור יעמוד גם מוקד המידע של משטרת ישראל במספר 110. למי שמגיע להלוויה, המשטרה ממליצה להגיע בתחבורה ציבורית. 

כלקח מאירוע אסון מירון, במשטרה נערכים גם לאפשרות של אירוע רב נפגעים - הן בגלל העומס והדוחק והן מחשש לקריסת מבנים שעליהם יצטופפו המונים. בעקבות החשש הזה, ובשל הדוחק הצפוי, המשטרה ממליצה להימנע מהגעה עם ילדים מחשש לשלומם. 

במקביל, ראש הממשלה נפתלי בנט הנחה את מנכ"ל משרדו להעביר לכלל משרדי הממשלה הנחיה לצמצום כוח האדם במידת האפשר באזורים הרלוונטיים, למעט עובדים חיוניים, על מנת להקל על העומס בכבישים.

"העומסים ישולשו"; "אירוע בסדר גדול שלא הכרנו"

קצין אגף מבצעים של מחוז ת"א במשטרה, ניצב משנה שלומי שגיא, קיים הערב תדרוך טלפוני לעיתונאים לקראת ההלוויה. "אלפי שוטרים ומאות אנשי מד"א, פיקוד העורף וכיבוי אש ייקחו חלק בהלוויה", אמר שגיא בתדרוך. "הם יהיו עסוקים ב-3 משימות - ביטחון הציבור, הסדר הציבורי והסדרת התנועה. מסע הלוויה יחל ב-12:00. יהיה טרמינל ענק שיכיל אוטובוסים, וכל הצירים בגוש דן יהיו פקוקים. חשוב להדגיש שחסימות הכבישים ישליכו על איילון, כביש 1 וכביש 6. בצירים החסומים לא נאפשר תנועה למעט מקרי חירום". 

שגיא הוסיף: "מי שצריך להגיע למקומות העבודה צריך להקדים. עומסי התנועה הולכים להכפיל או לשלש את עצמם. המסר העיקרי שלנו לקראת מחר - מחר גוש דן יעמוד מלכת. כבר מצאת השבת התחילה הפריסה שלנו, גם מבחינה טכנולוגיות, וגם מבחינת ציוד לגידור לקראת חסימות הכבישים".

"זה אירוע בסדר גודל שלא הכרנו", אמרה דוברת עיריית ת"א בתדרוך. "המדינה הולכת להיחסם. זה לא רלוונטי רק למי שגר בבני ברק, גם לכל המערכת הרחבה מסביב". כ-3,000 שוטרים יאבטחו את ההלוויה וישמרו על הסדר. משתתפי ההלוויה יורשו להגיע רק באוטובוסים שיורידו אותם בטרמינל מיוחד שיוקם במחלף גבעת שמואל, ומשם ילכו ברגל.

בצה"ל מצמצמים הגעה לבסיסים, חיילים יסייעו לשוטרים

דובר צה"ל הודיע שהצו הראשון יבוטל בעקבות השיבושים בדרכים בשל ההלוויה. בנוסף, הגיוס שנקבע להיום יבוטל גם הוא, והודעה מסודרת על מועד חדש לזימונים תצא בהמשך. בצה"ל הודיעו כי חיילים יסייעו למשטרת ישראל לאפשר את קיום ההלוויה ללא אירועים חריגים.

"הסיוע יתבטא בחילוץ והצלת חיים בזמן אמת על-פי צורך", נמסר מצה"ל. נמסר עוד מהצבא כי לא תתקיים הגעה מלבד צרכים חיוניים לבסיס תל השומר ובסיס שלישות רמת גן. המפקדים נקראו לצמצם הגעת חיילים לבסיסי הקריה וצריפין.

הרב חיים קניבסקי עם הנשיא יצחק הרצוג (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
צילום: קובי גדעון / לע"מ

"מוקד מופת יהיה סגור, מרכז הבודדים והמרכז למשפחה לוחמת יפעלו כרגיל באמצעות מספרי הטלפון הניידים", נמסר עוד מדובר צה"ל. "בנוסף, יתקיימו שינויים בהיסעים ללוחמים מהמרכז כחלק מתוכנית 'נסיעה טובה'. החניונים הבאים יועברו לחניונים חלופיים: איצטדיון רמת גן יעבור לחניון תל אביב-בית דני. חניון תל אביב הדר יוסף יעבור לחניון חולון-מסוף שרת. כלל האוטובוסים יתייצבו באותן שעות".

הרב קניבסקי הלך לעולמו בביתו שבבני ברק שלשום בבוקר. לפי ההערכות, בימים האחרונים חלה הידרדרות במצבו של הרב קניבסקי ואתמול הוא התמוטט בביתו. הצוותים הרפואיים נאלצו לקבוע את מותו בתום מאמצי החייאה. שעות לאחר מותו, מאות הגיעו לביתו כדי להביע את צערם על לכתו, והמקום נסגר הרמטית על ידי המשטרה.