תושבת באר שבע בשנות ה-20 לחייה התקשרה אתמול למוקד המשטרה משום שחשה במצוקה נפשית והיתה במצב אובדני. לתדהמתה, היא נתקלה בתגובה מזעזעת של השוטרים: "אלוהים עוד לא לקח אותך? תתאבדי כבר בשקט". בעוד שהשוטר צועק על הצעירה, שוטרת נוספת נשמעת מצחקקת ברקע. "לא ייתכן שבמשטרה מתנהגים בצורה כל כך בוטה", אמרה הצעירה בשיחה עם N12. "זה פשוט בזיון".

הצעירה, שמוכרת כבעלת רקע נפשי, חשה במצב אובדני ופנתה תחילה לבקשת סיוע פסיכיאטרי, לטענתה מבלי שקיבלה מענה. לאחר מכן, היא התקשרה למשטרה כדי להתריע שהיא נערכת ליטול את חייה והיא ביקשה עזרה כדי שיפנו אותה לפסיכיאטר מחוזי לצורך אשפוז בכפייה.

הצעירה אמרה בפניתה למוקד המשטרה: "ראיתי שלושה פסיכיאטרים ואחד מהם המליץ על אשפוז בכפייה. עכשיו הייתי עם המשטרה, הם הורידו אותי בבריאות הנפש ויש לי מחשבות אובדניות לפגוע בעצמי. הפסיכיאטר שחרר אותי, על אף שאמרתי לו שאני רוצה להתאבד".

המוקדנית שואלת אם נפתחה קריאה במשטרה ובשלב הזה עולה על הקו שוטר אחר, שמתפרץ לעברה: "אלוהים עוד לא לקח אותך? אינשאללה ייקח אותך כבר". הוא המשיך בקריאות הקשות לעבר הצעירה: "את מטומטמת שרוצה להתאבד – תתאבדי כבר בשקט. תתאבדי בלי להגיד לנו כלום". הצעירה פרצה בבכי, ואז השוטר אמר לה: "אנחנו בדרך אלייך, מטומטמת. תישארי שם".

"הרגשתי חסרת אונים ואובדת עצות"

בשיחה עם N12 אמרה הצעירה, בעודה נסערת מהשיחה הקשה, כי "אם גוף ציבורי כל כך גדול כמו משטרת ישראל מתנהג בצורה מחפירה כל כך מה אני אמורה לחשוב?". היא הבהירה כי בכוונתה להגיש תלונה למח"ש. "לא ייתכן שבמשטרה מתנהגים בצורה כל כך בוטה. זה פשוט בזיון שאין לי למי לפנות. למי אני אפנה?".

הצעירה סיפרה כי "הרגשתי חסרת אונים ואובדת עצות. לא ידעתי מה לעשות. הייתי צריכה את העזרה שלהם, הרגשתי שלא מתייחסים אליי. הייתי בהלם". לדבריה, "הייתי ככה מלעשות את מה שהוא אמר לי – להתאבד. גם ככה יש לי נטיות אובדניות, והייתי בהלם ממה שהשוטר אמר לי".

מעבר לשפה הבוטה והפוגענית שבה צעק עליה השוטר, הצעירה סיפרה כי גם הצחוק של השוטרת שהיתה לצדו פגע בה. "בכיתי. עמדו לי דמעות בעיניים", הסבירה. "אני ביקשתי עזרה והיא צוחקת? מה מצחיק בזה שאני מבקשת עזרה, והוא אומר לי לכי תתאבדי?". היא הוסיפה כי היתה במצוקה נפשית מאוד קשה בשיחה. "הרגשתי לבד. ישבתי עם עצמי ובכיתי".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "אנו רואים בחומרה רבה את התנהלות השוטר. התנהלות שאינה עומדת בקנה אחד עם ערכי המשטרה ונורמות ההתנהגות המצופות מכל שוטר. בהתאם, הנחה מפקד המחוז על הדחתו המיידת מתפקידו ופתיחה בהליך לבחינת המשך שירותו בארגון".