שינוי כיוון בקליטת הפליטים: הערב (שני) פרסמנו לראשונה במהדורה המרכזית כי הפקדת ערבויות ממשפחות האוקראינים שאינם יהודים תבוטל. שרת הפנים איילת שקד תציג מכסה הומניטרית, לצד הקלות נוספות וצעדים חדשים בהתאם להתפתחויות.

הפלישה לאוקראינה - סיקור שוטף ב-N12:

בסביבת שקד אומרים שהמדיניות לפיה בני משפחה או חברים של מבקשי המקלט נדרשים להפקיד ערבות בנקאית תקפה ל-180 יום הינה זמנית. הכוונה היא להביא כבר מחר מדינית חדשה שבמרכזה מכסות שיקבעו כמה פליטים אוקראינים שאינם יהודים יוכלו להיכנס לישראל - וגם לקבל אשרות עבודה.

ישנה עדיין מחלוקת סביב המספרים: שקד רוצה לכמת את זה לכמה אלפים, משום שהיא מאמינה שעיקר המאמץ של ישראל צריך להיות בקליטת עליית יהודים. בסביבת לפיד ואחרים, מאידך, חושבים שישראל צריכה לגלות יותר נדיבות.

אתמול טענה השרה שקד כי ישראל מקבלת פליטים רבים ביחס למדינות המערב. "ישראל היא ככל הנראה המדינה שקלטה הכי הרבה אוקראינים פר נפש ומבין המדינות המערביות שאינן גובלות באוקראינה, מאז פרוץ הקרבות", אמרה בישיבה מיוחדת שקיימה בנושא. "אנחנו בקצב של מעל ל-15 אלף אוקראינים עד סוף החודש, 90% מהם אינם זכאי חוק השבות. כל בר דעת מבין שאי אפשר להמשיך עם קצב כניסה כזה".

בתחילת החודש הביע שגריר אוקראינה בישראל אכזבה מהיחס של המדינה כלפי הפליטים האוקראינים, וזעם על כך שעשרות אוקראינים שהגיעו ארצה - נשלחו חזרה. בתגובה לכך, הנחתה שרת הפנים להכניס ארצה מאוקראינה את כל מי שיבקש.