המלחמה באוקראינה הולידה משבר הומניטרי עצום ממדים ומאות אלפי פליטים נותרו ללא בית וזקוקים לתמיכה מיד. ארגוני סיוע רבים קוראים לעזרת הציבור – גם עבור התושבים שנותרו ללא בית סמוך לגבולות אוקראינה וגם עבור העולים החדשים כאן בישראל. ב-N12 ריכזנו עבורכם במקום אחד את כל דרכי הקשר והאפשרויות להתגייס למען המשפחות שנפגעו מהתופת.

התנדבות

  •  הצטרפות למשלחת סיוע בחו"ל: המשלחת מיועדת לאנשי רפואה המעוניינים לצאת בהתנדבות למשלחת סיוע מטעם "איחוד הצלה". מטרת המשלחת: סיוע רפואי, הומניטרי וחוס"ן לפליטים וישראלים הזקוקים לכך. דרישות חובה: דרכון בתוקף, כוננות וזמינות ליציאה מיידית לטיסה (בתוך כארבע שעות). בנוסף, נדרשת זמינות לשהייה בחו"ל למשך שבועיים, ומצב בריאותי תקין. תזכו ליתרון אם אתם דוברי רוסית ואנגלית.  עוד נדרשת לשם יציאה למשלחת הכשרת חוסן, והכשרה רפואית מתקדמת - עם עדיפות לרופא/פרמדיק, כמו גם כושר גופני טוב. לרישום באמצעות קישור - לחצו כאן.
  • לארגון "נתן" - סיוע הומניטרי בין-לאומי, דרושים צוותי רפואה ובריאות הנפש, כמו גם צוותי לוגיסטיקה - לשם יציאה למשלחות סיוע בפולין, סמוך לגבול עם אוקראינה. הארגון מתמקד בסיוע רפואי על ידי פתיחת מרפאה, שבה יינתנו טיפול רפואי וייעוץ לפליטים. העבודה נעשית בשיתוף ארגון הבריאות העולמי (WHO). אם ברצונכם להשתתף במשלחת, עליכם ליצור קשר עם ענת בכתובת הדואר האלקטרוני שבקישור או דרך מספר הטלפון 052-5227111. לתרומות בקישור - לחצו כאן.
  • ארגון HIAS שולח צוות תמיכה הומניטרית לפולין. הארגון מקדם יוזמה לשותפויות עם ארגונים קהילתיים יהודיים ואחרים במדינות השכנות, פולין ומולדובה, לשם מתן סיוע לנמלטים. להצטרפות וסיוע ניתן לפנות לארגון באתר האינטרנט - לחצו כאן לקישור.
הריסות בחרקוב, אוקראינה  (צילום: רויטרס)
ההריסות בחרקוב, אוקראינה | צילום: רויטרס

דרך נוספת להתנדב לעזרתם של פליטי המלחמה, היא לאסוף ביגוד, מזון יבש, מוצרי היגיינה וציוד לתינוקות עבור ארגון סיוע הומניטרי מטעם "קו הזינוק". "אנחנו מחפשים אנשים המוכנים לאגור אצלם ציוד כדי שהעולים יוכלו להגיע ולקחת, ומחפשים דוברי רוסית שיוכלו לסייע טלפונית לאותם אנשים", נמסר מטעם מארגני היוזמה האזרחית. על כל מי שמעוניין לסייע בכל אחד מהתחומים, למלא את הטופס בקישור.

אזרחים שמעוניינים להתנדב ולטוס מיד למעברי הגבול של אוקראינה עם הארצות החופשיות (פולין, רומניה, מולדובה, הונגריה) יוכלו לעשות זאת במבצע לקליטת פליטים בשיתוף משרד החוץ. אזרחים ובוגרי צבא המוכנים להתגייס, מתבקשים ליצור קשר עם יואל מרשק במספר הטלפון 052-2465474. ציוד נדרש: דרכון בתוקף, ביגוד חם, שק שינה ונעלי עבודה.

 אפשר גם לתרום מהבית 

  • לחמ"ל של מערך "לב כחול" דרושים מתנדבים לעבודה מהבית הפועלים לחילוץ והצלה של יהודים וישראלים באוקראינה, וכל פעילות המערך נתמכת על ידי תרומות. "נשמח לכל אחד שיוכל להירתם ולתת יד בנושאים הבאים: אנשי מבצעים (עם ניסיון בתפעול חמ"לים), אנשי מודיעין (עם ניסיון אוסינט), אנשי טכנולוגיה (עם ניסיון בבניית פלטפורמות עבודה), אנשי כספים", אומרים בחמ"ל. ליצירת קשר באמצעות הדואר האלקטרוני - לחצו כאן.
חיילים אוקראינים עוזרים למשפחה בורחת לחצות את נהר  (צילום: ap)
חיילים אוקראינים עוזרים למשפחה להימלט | צילום: ap

איסוף ציוד ומצרכים

הסוכנות היהודית ומרכז השלטון המקומי יוצאים בקריאה דחופה לציבור בישראל במסגרת מבצע "תורנו" - לתרום ציוד בסיסי לפליטים. הציוד יוטס לאוקראינה בסיוע משרד החוץ. הציוד שייתרם ייאסף וייארז ברשויות המקומיות, בכתובת שתפורסם על ידי ראשי העיריות והמועצות המקומיות. משם יועברו התרומות למרכזי הסיוע למען פליטי אוקראינה שהקימה הסוכנות היהודית.

הציבור נקרא לתרום ציוד הומניטרי בהתאם לרשימה הזאת:

ציוד חורף: שקי שינה, שמיכות, מעילים, כפפות, כובעים וצעיפים.
ציוד להיגיינה אישית: סבונים, בקבוקי שמפו, דאודורנטים, נייר טואלט, מברשות ומשחות שיניים, לבנים (תחתונים, גרביים חדשים וארוזים), חיתולים בגדלים שונים (בחבילות סגורות) ומוצרי היגיינה נשית.

ניתן גם לפנות לארגון "לא עומדים מהצד" שמסייע באיסוף ציוד חיוני שהועבר במטוס לגבול מולדובה. לנקודות האיסוף של הציוד, יש להיכנס לקבוצת הפייסבוק - לחצו כאן.

 

משרד החוץ בי-ם, ארכיון (צילום: נתי שוחט / פלאש 90)
נעזרים גם בו. משרד החוץ בירושלים | צילום: נתי שוחט / פלאש 90

הקונגרס היהודי האירו-אסייתי הקים קרן לסיוע הומניטרי ליהודי אוקראינה. מהארגון נמסר: "כרגע אנחנו כבר עוזרים לקליטת פליטים באזורי הגבול וברפובליקה של מולדובה. יש צורך ברכישת מיטות, שמיכות, בגדים חמים, ארוחות חמות וארגון הובלה. אנו קוראים לכולם לתרום".

לתרומות דרך אתר האינטרנט - לחצו כאן.

חברת  Good Vision נמצאת בקשר עם השגרירות, ועם גופי סיוע.  עד כה נשלח באמצעות החברה ציוד רב שנתרמו בין היתר על ידי חברות גדולות. לפניות ניתן להתקשר למספר 035600153 או לכתוב מייל לכתובת שבקישור.

תרומות

ארגון הג'וינט העולמי JDC פועל לספק לקשישים ולמשפחות יהודיות סיוע הומניטרי מציל חיים: ביקורי בית דחופים, אספקת מזון ומחסה. לקישור - לחצו כאן.

  •  ניתן גם לתרום דרך ארגון "ברית עולם" בקישור הזה - לחצו כאן.
  • תרומה למען אזרחי אוקראינה דרך פלטפורמת מימון המונים giveback - בקישור הזה.
  •  לתרומות ליתומים בבית חב"ד אודסה - לחצו כאן 
  • לתרומות דרך הארגון הבין-לאומי "יוניסף" לילדי אוקראינה, יש לבחור אם לתרום בביט או בכרטיסי אשראי. 

לכרטיס אשראי - לחצו כאן.

לתרומה באפליקציית "ביט" - לחצו כאן.

הריסות הבתים בעיירה בילה זרקווה במחוז קייב (צילום: חדשות)
הריסות בתים בקייב, אוקראינה | צילום: חדשות
פליטים אוקראינים בגבול מולדובה (צילום: החדשות 12)
פליטים אוקראינים בגבול מולדובה | צילום: החדשות 12

ניתן לפנות גם לפרויקט קשר - קרן חירום התומכת בנשים ונערות אוקראיניות שנמלטו מביתן. לתרומות - לחצו כאן.

ארגון CADENA המסייע לפליטים בצרכים חיוניים בסיסיים. לתרומות - לחצו כאן.

ניתן לתרום גם באמצעות חפ"ק חב"ד למען יהודי אוקראינה, המרכז רכש של מוצרי מזון וסיוע לפליטים. לתרומה לחצו כאן.

האגודה לפיתוח בין-לאומי "סיד ישראל" מסייעת בריכוז פעילות הארגונים האזרחיים למען תושבי אוקראינה. יעקב חגואל, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו״ר בפועל של הסוכנות היהודית, אמר ל-N12: "עם ישראל נמדד ביכולתו להתגייס למען האחר בתקופות של שלום ובימים של מלחמה. אני קורא לכולנו, כאיש אחד בלב אחד, לתת שכם בתקופה זו ולהראות את הלב החם, האמיתי והאוהב של בני עמנו".