לאחר שלושה ימים של התפרעויות חמורות של צעירים בדואיים בנגב, במשטרה עדיין לא השיגו שליטה על האירוע. אמש (חמישי) אלפי בדואים תושבי הדרום התפרעו, השליכו אבנים, יצרו הפרות סדר, וחסמו את כביש 31 סמוך לצומת שוקת. גם במהלך הלילה נמשכו העימותים ובמשטרה דיווחו על שוטר פצוע אחד.

בכביש 60 דיווחו כמה נהגים כי נזרקו לעברם אבנים: לכלי הרכב נגרם נזק ונפתחה חקירה. במקרה אחר רכבו של מאבטח, שהיה בדרכו לנקודת תל שבע, נרגם באבנים: "המאבטח הספיק לתפוס מחסה בנקודת המשטרה ומאוחר יותר עלה כי רכבו הוצת. נפתחה חקירה", ציינו במשטרה.

הצתת רכב בתל שבע
הצתת רכב בתל שבע, הלילה

גם בכביש 80, סמוך לבסיס נבטים, דווח על ידוי אבנים. שוטרים מתחנת ערד הגיעו למקום. שמשות ניידת המשטרה נופצו. אחד השוטרים נפצע קל ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. במהלך הלילה דווח גם על הצתות צמיגים בכמה מוקדים בכביש 25 וכביש 80.

מהומות בנגב (צילום:  Jamal Awad, פלאש 90)
המשטרה: "לא נאפשר כל מחאה אלימה" | צילום: Jamal Awad, פלאש 90

ההיערכות המשטרתית תישאר במהלך כל סוף השבוע. רבים מתושבי הדרום מביטים בהתפרעויות בחשש כבד – חשש לנסוע בכבישים וחשש בנוגע לחיים בנגב זה לצד זה. "אנו פונים לציבור להתקשר למוקד 100 בכל מקרה מעורר חשש ובסמוך לקרות האירוע", נמסר הבוקר מהמשטרה. "לא נאפשר כל מחאה אלימה ונפעל למיצוי הדין כנגד מפרי הסדר". 

לאן פני העימות? גם במשטרה לא יודעים

במשטרה לא יודעים להעריך מה עתידו של העימות הנוכחי, ומתי הוא צפוי להסתיים. קצין בכיר במחוז דרום טען שמאחורי ההתפרעויות עומדים צעירים בדואיים שלא נשמעים להנהגה הבדואית, שבכל מקרה אינה פועלת להרגעת הרוחות. הצעירים משלהבים את עצמם באמצעות סרטונים המתעדים את המהומות ומפורסמים בטיקטוק וברשתות חברתיות אחרות. למשטרה אין מודיעין לגבי המשך ההתפרעויות בסוף השבוע, ועד כה נעצרו כ-80 חשודים.

מהומות בנגב (צילום:  Jamal Awad, פלאש 90)
מהומות בנגב, כ-80 חשודים נעצרו | צילום: Jamal Awad, פלאש 90
מהומות בנגב (צילום: רויטרס)
במשטרה לא יודעים להעריך את עתידו של העימות | צילום: רויטרס

כביש 31 שהיה חסום אמש, ונפתח לתנועה רק בשעות הערב, הוא עורק משמעותי המחבר בין באר שבע לערד וים מלח. הכביש נחסם גם במהלך הפרעות שהתרחשו במבצע "שומר החומות", ולמרות שהוא נפתח זמנית, במשטרה מבינים שהעימות עשוי להידלק מחדש במהרה, וכוחות רבים פרוסים על הציר.

אמש אוטובוס שנסע על כביש 31 נרגם באבנים ורק במזל יצא ללא פגע. גם משפחה שנסעה על הכביש דיווחה על אבן גדולה שפגעה ברכב, במרחק מאות מטרים מניידת משטרה. המשטרה עצרה כמה חשודים בחשד למעורבות באירועים ושלושה בדואים נפצעו קל מכדורי גומי במהלך הפרות הסדר.

המהומות החלו בעקבות נטיעות עצים של קק"ל בתחילת השבוע, אבל גם אחרי שהעבודות נפסקו והעצים נעקרו על ידי צעירים בדואיים, האלימות בדרום נמשכת. נראה שבינתיים מזג האוויר הסוער שצפוי בסוף השבוע הוא התקווה המשמעותית ביותר להרגעת הרוחות.