זה אולי נראה כמו אירוע משמח - השולחנות ערוכים, האורחים נרגשים, מחכים לרגע שבו ייכנסו לאולם החתן והכלה - אך במקרה הזה מדובר בילד וילדה. האירוע הזה קרה בחודש שעבר, לא בהיחבא או במסתור אלא באולם אירועים גדול ביבנאל. הכלה רק בת 15 והחתן בן 16, שניהם תלמידי כיתה '.

לפני חצי שנה תיעדנו מבפנים, איך מתחת לאפן של הרשויות, הקהילה הברסלבית ביבנאל מחתנת בני נוער מתחת לגיל 18 בניגוד לחוק. חשפנו, כיצד תלמידות שנשלפו מספסל הלימודים ולא מזמן שיחקו בחוץ הפכו לאימהות. שרה מיימוני, שחותנה בגיל 15 סיפרה אז בכאב על ההורות בגיל ילדות: "כואב לי שעושים את זה לילדות קטנות מסכנות שלא יודעות כלום על עצמן. פשוט קוברים פה אנשים חיים וכל העולם שותק".

שרה מיימוני, התחתנה בגיל 15 (צילום: חדשות 12)
שרה מיימוני, התחתנה בגיל 15 | צילום: חדשות 12

בעקבות החשיפה, הקהילה הברסלבית געשה והרשויות ביבנאל העבירו אחריות מזו לזו. אך לפי התיעוד שהבאנו בחודשים האחרונים מתוך הקהילה בעיר, הכול חזר לשגרה במהרה. מי שהטיף לנישואים בגיל צעיר היה הרב אליעזר שלמה שיק, רב כריזמטי שכונה "המוהרא"ש" והיה ממקימי הקהילה ביבנאל.

היורש של הרב מיבנאל

בשנים האחרונות, צמח לרב שיק יורש נוסף מעבר לים - הרב יואל רוט. רוט הוא חסיד ברסלב, רב משפיע שמתגורר בניו יורק והיה אחד מתלמידיו הבולטים של המוהרא"ש. רוט נחשב לרב שחורג מהקו החרדי הקלאסי. בברוקלין הוא פתח ישיבה לנוער נושר ממסגרות שונות ואף קרא לנערים ללמוד ולעבוד במקביל. נוסף על הקהילה בניו יורק, בנה לו גם קהילה קטנה בירושלים. את המנהג החריג לעודד ולחתן נערים בגיל מוקדם ירש מהמוהרא"ש.

לפני שבע שנים המוהרא"ש נפטר וכוחו של הרב רוט התעצם: "יש לו ישיבה, חיידר ענק בוויליאמסבורג, ממש עיר קטנה, עם מאה משפחות. יש שלושה חדרים - 500 ילדים ביום. תוך שש שנים, אדם בן ארבעים שבבעלותו עיר", סיפר אחד מתלמידי הישיבה של הרב בירושלים. הרב רוט שומר על קשר הדוק וישיר עם הנערים והנערות והשפעתו עליהם רבה, "הוא לא סתם ראש ישיבה" אמר אחד מתלמידיו. 

"היא התחתנה בגיל 16 וחצי - הוא הצליח להפנט אותן"

י', מכיר זאת מקרוב. אנחנו פוגשים אותו בבית שמש, כמה חודשים אחרי שמשפחתו עברה טלטלה. המשפחה, נסעה לביקור קצר בניו יורק ואחותו בת ה-17 שפגשה את הרב רוט שודכה לנער מהישיבה. "ההורים שלי אמרו לו: "תשמע, היא עוד קטנה היא רק עכשיו נהייתה בת 17, אז לא באנו בשביל שידוך, "אנחנו לא מעוניינים", אמר.

י' ומשפחתו הבינו במהרה – ההחלטה כבר לא בידיהם. "ההורים שלי עכשיו שחקני משנה בסיפור. אם ההורים יסכימו זה ילך טוב, אם לא - שיקפצו. ופה נופלת ההבנה, לנו בתור משפחה - זה לא הבן אדם שחשבנו שהוא". לדבריו, התופעה חריגה גם ביחס לעולם השידוכים בחברה החרדית: " אין לאחותי אפשרות לבוא ולהגיד: 'תשמעו, הוא לא מוצא חן בעיניי', זה לא עובד ככה. אפילו בשידוכים שלנו מתנהלים בצורה אחרת".

"פשוט מודיעים להורים: 'היא הולכת להתארס היום, אתם רוצים - תגיעו, אתם לא רוצים -זה יקרה בלעדיכם'". משפחתו של י' נאלצת לחזור ארצה ללא אחותו, ואז – הם החליטו להילחם בשידוך. המשפחה נחתה בניו יורק בהפתעה ואביו נפגש עימה. "היא רוצה לחזור, היא מבינה שנעשה פה משהו לא טוב, אבל יש נסיגה. מישהו יושב לה על הראש ולא נותן לה לחזור".

לדברי י', רוט מחתן ילדות צעירות מאחותו: "הבעיה אצל רוט זה שהוא מחתן בגיל 15. זה בשום מקום לא נורמלי. הייתה חתונה של בחורה בת 15 עם בחור בן 21". רק לאחר שמשפחתו של י' הפעילה לחצים בלתי מבוטלים, הם חזרו עם ביתם והשידוך בוטל. אך הסיפור של י' אינו הסיפור היחיד.

בתקופה האחרונה הצטברו עדויות נוספות לפיהן נערים שמתגוררים בארץ או בניו יורק ולומדים אצל רוט, מתחתנים מוקדם מדי. "הם לומדים בתוך הבית ספר להתחתן צעירות. זו שטיפת מוח של כמה שנים. ואז הבת שלי זורקת לי: 'מה אם אני מתארסת בגיל 16 וחצי?' היא התחתנה בגיל הזה. הוא הצליח להפנט אותן", תיאר בעצב אב שביתו התחתנה בגיל הנעורים. 

 חתונת קטינים ביבנאל (צילום: חדשות 12)
חתונת קטינים ביבנאל | צילום: חדשות 12

"סוג של כת" - משטרת ניו יורק פתחה בחקירה נגד הרב

בחודשים האחרונים שמו של הרב יואל רוט עלה לכותרות בניו יורק. עשרות כתבות פורסמו על החשדות לנישואי קטינים בקהילה שלו, ומשטרת ניו יורק פתחה בחקירה נגדו. "יש לו מעורבות הדוקה בתהליך קבלת ההחלטות. הוא יוצר סביבה נעימה כזו עבור ילדים שבכל מצב אחר היו סובלים מחרם ומסטיגמות בקהילה". אמרה מולי בויגון, עיתונאית אמריקנית שפירסמה תחקיר אודות רוט.

בויגון הזהירה מפני ההשפעה מרחיקת הלכת של רוט על תלמידיו: "לפי מה שתיארו לי זה הופך לסוג של כת ששואבת ילדים פנימה ומאפשרת לרעיון של נישואים בגיל צעיר לשאת חן בעיניהם. סיפרו לי גם שהורים מאבדים קשר עם ילדיהם ברגע שהם מתחילים לדבוק באידאולוגיה של רוט".

ביבנאל נערכות חתונות ומסיבות אירוסין בין קטינים בשגרה, ובעוד התלונות מתפזרות בין גופי האכיפה והרווחה השונים, נראה שהחגיגה העצובה הזו עדיין רחוקה מלהסתיים. גם נתוני האכיפה משאירים מקום לדאגה: בשנה שעברה הוגשו שישה כתבי אישום בלבד בגין עבירת גיל הנישואין, אף לא אחד מהתיקים התרחש בצפון הארץ.  

תגובת הרב יואל רוט לא התקבלה עד עתה.