הוועדה לביטחון הפנים של הכנסת התכנסה היום (שני) לראשונה, כשברקע אירוע הבריחה מכלא גלבוע בשבוע שעבר והמשך המצוד אחר שני המחבלים האחרונים שטרם נלכדו. בדיון השתתפו השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי ונציבת שב"ס קטי פרי.

פרי התייחסה בדיון לבריחת האסירים מכלא גלבוע: "השב"ס עובד בעצימות מלאה אל מול האירוע. יש גם חקירה פלילית תחת איסור פרסום ויש גם החלטה של השר למינוי ועדה, אני מציעה לתת לוועדה לסיים את עבודתה. "פועלת ביד ברזל, פיזרתי אסירים - גם אם הייתה תקלה או התרשלות זה ייבדק".

במענה לשאלות חברי הכנסת המשתתפים בדיון הדגישה פעם נוספת פרי: "יש כאן אירוע שמתנהל בחקירה פלילית, בנוגע לסוהרת שנרדמה זה ייבדק. אני לא יכולה להתייחס לדברים האלה. אני מבטיחה להגיע לכאן ובכנות לתת את התשובות כשאפשר יהיה. זה לא אחראי מצידי להגיד חצי מידע".

ששת המחבלים שברחו מכלא גלבוע (עיבוד: N12, פלאש 90)
האסירים הנמלטים שנתפסו - ואלו שעדיין לא | עיבוד: N12, פלאש 90

המפכ"ל קובי שבתאי שהגיע לוועדה הציג את תוכנית המשטרה אל מול הפשיעה המתגברת. בין השאר הוא התייחס למהומות בערים המעורבות במהלך מבצע "שומר החומות" - והגן על עבודת המשטרה. הוא הסביר כי המהומות נבעו מאי שוויון. בתגובה תקפה אותו אורית סטרוק וכינתה אותו "כלב השב על קיאו".

קובי שבתאי (צילום: Yonatan SindelFlash90)
המפכ"ל קובי שבתאי | צילום: Yonatan SindelFlash90

"הכרזת מלחמה על המשטרה"

בתחילת סדר הוקמה ועדת המשנה לנושאים חסויים ומסווגים של הוועדה, לאחר מכן קיים השר בר-לב סקירה של נושאים בתחומי משרדו. הוא התייחס לירי לעבר ביתו של ניצב חכרוש בכפר כנא והצהיר: "זו הכרזת מלחמה גלויה של ארגוני הפשיעה על המשטרה". בהמשך התקיים הדיון בוועדת המשנה החסויה סביב סוגיות הבריחה מכלא גלבוע, שעליו דנו חברי הכנסת יחד עם השר, המפכ"ל ונציבת שב"ס. בהמשך צפוי להתקיים דיון בנושא הפשיעה בחברה הערבית, וכן מעקב אחר ביצוע תוכנית הממשלה למאבק בתופעה.

הועדה לביטחון פנים, סקירת השר ח"כ עמר בר לב (צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ)
השר בר-לב יחד עם יו"ר הוועדה ח"כ מירב בן ארי | צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ
ניצב ג'אמל חכרוש (צילום: החדשות 12, החדשות12)
ניצב ג'מאל חכרוש, שבוצע ירי לביתו בסוף השבוע | צילום: החדשות 12, החדשות12

בעוד נמשך המבצע לאיתור שני המחבלים שעדיין לא נמצאו – אמש פרסמנו לראשונה במהדורה המרכזית פרטים ראשונים מחקירת האסירים שנלכדו. הכוונה המקורית של השישה הייתה להגיע לג'נין, אך התושבים המקומיים שמהם ביקשו סיוע בכך – סירבו לשתף פעולה. לאחר שתוכניתם השתבשה, הם החליטו להתפצל ל-3 צמדים ולהסתתר בסמוך ליישובים ישראליים.

ביום שבת בלילה בוצע ירי לעבר ביתו של ניצב ג'מל חכרוש בכפר כנא, לא היו נפגעים באירוע אך נגרם נזק לרכוש. מדובר באחראי על המאבק בפשיעה בחברה הערבית, שמשמש כניצב הערבי-ישראלי המוסלמי הראשון במשטרה.