‏בג"ץ דחה היום (חמישי) את שלוש העתירות שדרשו להקים ועדת חקירה לפרשת הצוללות ולפתוח חקירה פלילית בנושא המניות. יחד עם זאת, בית המשפט עמד על שורה של "תמיהות שלא ניתנה להן תשובה" בפרשת כלי השיט, וציין כי ראוי שיינתן מענה ציבורי לספקות אלה. בכך, השופטים השאירו את שיקול הדעת לממשלה בסוגיית ועדת החקירה וליועץ המשפטי לממשלה בעניין החקירה הפלילית.

השופט יצחק עמית פירט כמה "תמיהות" בהחלטתו, בהן - מי הגורם שניסח את טיוטת מזכר ההבנות עם גרמניה שהועבר על ידי המל"ל? מדוע הופעלו לכאורה וכנטען לחצים כה כבדים לביטול המכרז הבינלאומי לספינות המגן על כל הכרוך בכך, עוד לפני שתיסנקרופ התחייבה להוזיל משמעותית את מחירן ועוד לפני שתיסנקרופ הבהירה מה הדגם המוצע והמפרט הטכני של הספינות?

_OBJ

עוד כתב ‏השופט עמית: "כפי שלא יעלה על הדעת כי המל"ל יחליט על רכישת טייסת אף - 35 מבלי להיוועץ עם חיל האוויר והרמטכ"ל ומשרד הביטחון, כך קשה להלום כי המל"ל יחליט על מדיניות רכש צוללות וכלי שיט אחרים עבור חיל הים, לכאורה תוך עקיפה של כל הגורמים הרלוונטיים בצה"ל ובמשרד הביטחון. קשה להלום כי ראש הממשלה יורה על דעת עצמו על רכישת טייסת אף - 35 נוספת או על רכישת צוללות וכלי שיט נוספים בלי עבודת מטה מסודרת".

לדברי השופט עמית, "התמונה הלכאורית המצטיירת קשה במיוחד בהינתן ההתנגדות בצה"ל ובמערכת הביטחון לרכישת צוללות נוספות ובהינתן מגבלות התקציב. ובכלל, פרשת כלי השיט מציפה שאלות בסיסיות הנוגעות למעמד ולהיקף סמכויותיו של המל"ל מול משרד הביטחון וצה"ל".

השופטים סולברג והנדל הצטרפו לעמדתו של השופט עמית. השופט סולברג חתם את פסק הדין במילים: "תם ולא נשלם. הדיון המשפטי – תם. הדיון הציבורי – לא נשלם".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה לפסק הדין: "העתירה אמנם נדחתה אך בית המשפט מתח ביקורת חריפה על הליכי קבלת ההחלטות וקבע באופן מפורש כי הדיון הציבורי בנושא לא נשלם. התנועה לאיכות השלטון קוראת לראש הממשלה והשרים - זה הזמן לפזר את העננה העכורה מעל פרשה זו, זה הזמן להקמת ועדת חקירה ממלכתית שתשים קץ לשאלות שמטרידות גם את בית המשפט".

שר הביטחון בני גנץ הגיב על פסק הדין בטוויטר: הביקורת של בג"ץ על הליקויים בתהליך אכש הצוללות וכלי השיט, ובמצב שבו צהל ומערכת הביטחון נדחקו הצידה בתהליכי קבלת ההחלטות, מחייבים בסיקה מעמיקה של הנושא. אמשיך להוביל, יחד עם שותפיי לממשלה, את הקמת ועדת החקירה הממלכתית בהקדם.