הקבינט הכריע: בעקבות לחצים של ראש הממשלה נתניהו והשר לביטחון פנים אמיר אוחנה לקיים בכל זאת את מצעד הדגלים שמתוכנן ליום חמישי הקרוב בירושלים, הקבינט החליט הערב (שלישי) לדחות את מצעד הדגלים בירושלים ליום שלישי הבא, אחרי השבעת הממשלה ביום ראשון ב-16:00, במתווה שיסוכם בין המשטרה למארגנים. בתום דיון שקיים אמש נתניהו, סוכם שהמשטרה תכין כמה חלופות למסלולי צעידה אותם היא מוכנה לאשר. זאת, בניגוד להחלטת המשטרה לפיה לא תתקיים צעדה מוחרתיים במתווה שתוכנן.

נתניהו הבהיר שהוא נחוש לקיים את מצעד הדגלים ובשיחות סגורות אמר: "מצעד הדגלים צריך להתקיים. אסור להיכנע לחמאס. מי שטוען שקיום המצעד נועד לטרפד את קיום הממשלה טועה. זאת זכותנו לקיים אותו". אוחנה תקף בדיון: "אתם נותנים תמונת ניצחון לחמאס, ככה לא נראית הרתעה". שר הביטחון בני גנץ השיב: "קיום המצעד בעיתוי הנוכחי עלול להביא להסלמה שאנחנו לא מעוניינים בה".

גנץ ערך היום סדרת דיונים בפיקוד הדרום בעקבות מבצע שומר החומות – והתייחס גם לסוגיית מצעד הדגלים. גנץ הבהיר בדבריו. "אני אמשיך להוביל מדיניות אחראית מבחינה ביטחונית. לא אתן לשום שיקול פוליטי להיכנס לתוך העניין הזה ואפעל באחריות המדינית-ביטחונית הנדרשת".

במהלך הישיבה שהתקיימה אתמול, לחצו נתניהו ואוחנה על המפכ"ל שבתאי להביא מתווה חלופי למרות דעתו בנושא: "המטרה המוצהרת של מבצע שומר החומות הייתה חיזוק ההרתעה", אמר אתמול השר אוחנה בדיון. "מה יעשה ביטול של דגלי ישראל בבירת ישראל להרתעה? איזה מסר זה יעביר לחמאס? אתם מבינים שיצאנו למבצע כדי לחזק את ההרתעה ועכשיו נותנים תמונת ניצחון לחמאס? ולמוחרת יש עלייה לאל-אקצא, שם הם יחגגו את ההשפלה שלנו".

מצעד הדגלים (צילום: דוברות המשטרה)
מצעד הדגלים בירושלים. ארכיון | צילום: דוברות המשטרה

"מישהו מתעקש להבעיר את ירושלים דווקא השבוע" 

ראש השב"כ, נדב ארגמן, ענה לשר אוחנה - והזהיר מפני התלקחות: "הזירה חמה, האירוע יכול להתסיס את הגזרה". שר הביטחון, היועמ"ש וראש המל"ל אמרו כי אם הדרג המדיני עומד על קיום האירוע, ובכך הופך את ההחלטה מעניין משטרתי להחלטה מדינית, חייבים לכנס קבינט. גורם ביטחוני בכיר אמר ל-N12: "עולה הרושם העז שמישהו מתעקש להבעיר את ירושלים דווקא בשבוע הזה למרות חוות הדעת המקצועית של המשטרה".

אתמול הודיע המפכ"ל למארגני המצעד כי האירוע מבוטל, ומארגניו הוזמנו לתאם מועד חדש לקיומו. הסיבות לביטול הן מידע קונקרטי שהתקבל בנושא והחשש מהאיומים ומההסלמה הצפויה בעקבות קיומו. כל נציגי מערכת הביטחון תמימי דעים שצעדה שתעבור בשער שכם וברובע המוסלמי תגרום להסלמה של ממש בירושלים ובגדה.

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הורה על ביטול האירוע. מפכ"ל המשטרה שבתאי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות הפרסום, הוציאה המשטרה הודעת הבהרה ולפיה נציגי המשטרה שוחחו עם המארגנים והודיעו להם כי מועד ומתווה הצעדה יתואמו בין הגורמים השונים. עוד נמסר כי לאחר שיגיעו הצדדים לסיכומים, המשטרה תעביר את המלצתה לדרג המדיני. "כפי שהובהר כבר אמש, במתווה הנוכחי ובתאריך שהוצג, האירוע אינו מאושר", הדגישו במשטרה.

לעומתם, גורמים בדרג המדיני, ובראשם השר אוחנה, סבורים שישראל לא יכולה לבטל צעדת דגלים בירושלים ובכך להיכנע לאיומים ולתכתיבים של החמאס. כמה חברי כנסת מהציונות הדתית ומהליכוד כבר הודיעו כי ינצלו את החסינות שלה הם זכאים על פי חוק ויקיימו את הצעדה בזמן ובמועד המתוכנן, בהם ח"כ איתמר בן-גביר וח"כ מאי גולן.