מהומות אלימות בלוד במהלך מסע הלוויה של תושב העיר שנהרג: עשרות צעירים שמשתתפים הערב (שלישי) במסע הלוויה של מוסא חסונה, תושב העיר שנורה ונהרג הלילה במהלך ההתפרעויות שפרצו בעיר, יידו אבנים לעבר שוטרים שהוצבו במקום, שניים מהם נפצעו. בנוסף, ניידת משטרה ואוטובוס הוצתו.  

המהומות בלוד (צילום: N12)
ירי ורימוני הלם בלוד במהלך מסע הלוויה | צילום: N12
המהומות בלוד (צילום: N12)
אחד השוטרים שנפצעו מיידויי האבנים | צילום: N12

במקום נכח כוח קטן יחסית של שוטרי מג"ב שהגיב בירי לעבר המוחים שהשליכו לעברם אבנים ועשה שימוש גם ברימוני הלם על מנת להדוף אותם - ובזירה התפתח קרב של ממש. מהמשטרה נמסר שמצבם של שני לוחמי מג"ב שנפצעו מוגדר קל מאוד לאחר שנפגעו מיידויי אבנים - ומקבלים טיפול רפואי במקום. 

המהומות בלוד (צילום: N12)
תהלוכת הלוויה שהתלהטה והפכה לאלימה | צילום: N12

בצל ההסלמה הביטחונית, בלוד פרצו הפגנות אלימות שבמהלכן התעמתו מאות מפרי סדר עם המשטרה וכוחות הביטחון במחאה על המתרחש בשיח' ג'ראח ובהר הבית. במהלך הפרעות בלוד, תושב העיר ירה למוות בחסונה בן ה-25 שלקח חלק בהפגנה, ושני צעירים נוספים נפצעו מהירי באורח בינוני. הבוקר עצרה המשטרה גבר בן 34 בחשד למעורבות בירי. 

לטענת תושבי השכונה שבה התרחש הירי בלוד, הם חשו סכנה ממשית מהפרעות, והזעיקו את המשטרה מספר פעמים, אך כוחות אכיפת החוק התעכבו והגיעו רק לאחר 45 דקות. היורים טענו כי ירו באוויר מספר פעמים, ורק לאחר שהושלכו לעברם אבנים והם חשו בסכנת חיים ממשית, ירו אל עבר הפורעים. בנוסף, בית כנסת וישיבה הוצתו בעיר. 

מעצר החשודים בירי בתושב לוד הוארך עד ליום חמישי 

החשודים במעורבות בירי בלוד שהוביל למותו של חסונה הובאו היום לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בראשון לציון. בדיון הציגה הטוענת המשטרתית תיעוד מהאירוע, בו נראים ערבים משליכים אבנים ובקבוקי תבערה – ושבשלב מסוים הגיבו החשודים היהודים בירי. מעורב נוסף באירוע טרם אותר. החשד הוא ככל הנראה המתה, אולם רק לאחר בדיקה בליסטית יידעו לאיזה חשוד לקשר את החשד המדובר.

פרקליטם של החשודים, עו"ד עדי קידר, אמר בדיון: "התפתח כאן אירוע קשה מאוד, הלקוחות שלי הרגישו סכנת חיים. הירי היה מחויב במציאות, ירי כהגנה עצמית. המשטרה הפקירה אותם וכעת מאשימה אותם ברצח. הם הגנו על השכונה מלינץ' ופוגרום". 

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם של החשודים ב-10 ימים, אך השופט טל ענר החליט להאריך את המעצר עד יום חמישי הקרוב. בהחלטתו נימק השופט: "מהחומר עולה כי שלושת החשודים מודים שביצעו ירי ומעלים טענת הגנה עצמית. שוכנעתי כי קיים חשד סביר ברף הנדרש לצורך השלב הדיוני הנוכחי לביצוע עבירת המתה על ידי כל אחד מהחשודים. מבחינה ראשונית עולה כי גרסאות החשודים אינן עולות עם הראיות האובייקטיביות".