לפחות 40 חוגגים נהרגו הלילה (בין חמישי לשישי) באסון הכבד בהילולת רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון, בעקבות דוחק כבד שנוצר באחד מאתרי ההדלקה במקום. מחקירה ראשונית ומעדויות של הנוכחים עולה כי חלק מהחוגגים החליקו במדרגות במתחם ההדלקה של חסידות "תולדות אהרון", נפלו אחד על השני ומחצו את הנפגעים הרבים. עדי ראייה ואנשי כוחות ההצלה שהיו במקום מסרו עדויות קשות, ותיארו מחזות שלא ישכחו: "זה כמו אזור מלחמה. ממש כאילו היה כאן קרב".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

זוהר, אחד החוגגים שעמד סמוך למקום האסון, סיפר על השתלשלות האירועים: "המעבר זרם אבל פתאום הכול הפסיק, נעצר. כולם היו דחוסים אחד על השני ולא הבינו למה. הרמתי את הראש וראיתי שוטרים חוסמים את המעבר. צעקנו להם שאנשים מתים שם".

כתבות נוספות על האסון בהר מירון:

הטרגדיה במירון: אלה 45 ההרוגים מזירת האסון

אסון מירון: תיעוד חדש מזירת הטרגדיה

תיעודים מזירת האסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי

"אנשים איבדו את הצבע בפנים", המשיך זוהר. "אחר כך שכבו לי גופות על הרגליים. ניסיתי לקרוא לעזרה, ולאט לאט הגיעו כוחות הצלה. היו אנשים שאפילו לא ניסו להחיות. על הרגליים שלי נשכבו אנשים, צעקו 'עזור לי'".

אלי, עד ראייה אחר, תיאר דברים דומים: "הייתי מתחת לטריבונה, ובאתי לעלות לכיוון כל הבלאגן שם. התחלתי לעלות ושמעתי חבטות על הגג, בום בום. שמעתי צרחות של אנשים: 'לברוח, אנשים מתים'. אנשים נפלו מגובה ומחצו אחד את השני, רמסו אחד את השני. אתה רואה פשוט אנשים נופלים. אני לא אשכח את הבומים האלה. אנשים עפו לכל כיוון".

על פי עדות נוספת, המקום נראה "כמו אזור מלחמה. ממש כאילו היה כאן קרב. שמענו את הכרוז קורא לפנות את ההר - חשבנו שזה חפץ חשוד, לא הבנו מה קרה פה. זה פשוט נורא. צריך לעשות בדק בית לכל מה שקרה כאן".

נוסף על החוגגים, גם אנשי כוחות ההצלה שהגיעו למקום הזדעזעו מהמראות הקשים. "המקום נראה כמו זירת הרס", אמר איתי מיחידת החילוץ מבואות חרמון. "לא יודע להגיד אם הייתה קריסה או לא, הדוחק עשה שם עבודה לא טובה. נותר לנו רק לעזור לפנות את הפצועים ולחפש לכודים. זה אירוע שכל שנה אנחנו נערכים אליו. אין ספק שכמו באירועים שראינו בחו"ל - זה אירוע חמור וצריך לדאוג שלא יקרה שוב בעתיד".

טרגדיה במהלך הילולת ל"ג בעומר (צילום: ירון בלושטיין, TPS)
אסון בהילולה בהר מירון | צילום: ירון בלושטיין, TPS

 אחד מאנשי זק"א שהשתתף בפינוי ובזיהוי הקורבנות אמר בכאב ש"אנשים היו צמאים למירון, באו לשמוח וחזרו בשקיות. זה לא נתפס‎". הוא הוסיף: "זו זירה קשה. אני מתנדב 23 שנה - אירוע כזה לא היה. כאוס. התוצאה קשה מנשוא, אלו מספרים שאנחנו לא יודעים להגיד אותם. אף אחד לא חלם שהערב יסתיים ככה".

פרמדיק מד"א עמרי הוכמן, שהיה מהראשונים להגיע לטפל בנפגעים, תיאר גם כן על מראות קשים: "הגענו למקום כשהייתה המולה גדולה ועשרות אנשים רצו לכיוון שלנו, הם צעקו לנו לאן להגיע וסיפרו שיש עשרות אנשים שנפצעו. הם שכבו סמוך לטריבונה ועל המדרון ועשרות נוספים התהלכו כשהם סובלים מפציעות שונות".

זירת האסון במירון עם כוחות ההצלה והמשטרה (צילום: ירון בלושטיין, TPS)
זירת האסון בהילולה בהר מירון | צילום: ירון בלושטיין, TPS

הוכמן סיפר כי בהמשך "הכוחות הגדולים של ההר התחילו בטיפול רפואי ובביצוע פעולות החייאה, ובעזרת אלונקות חילצנו את הפצועים למרפאות מד"א על ההר, ומשם המשכנו את הטיפול באמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ ומסוקים לבתי החולים בצפון הארץ ובירושלים".

מנכ"ל איחוד הצלה אלי פולק השתתף גם הוא בפינוי והדגיש: "יש הרבה נפגעי חרדה, מנסים לאתר כמה שיותר. זה אירוע קשה מאוד, אסון. לא חלמנו על כזה דבר, אם כי תמיד נערכים לתרחיש כזה".