המקרה של איציק סעידיאן, נכה צה"ל שהצית את עצמו אמש (שני), זעזע רבים מאזרחי ישראל. התזמון של האירוע ערב יום הזיכרון נגע לרבים, והיווה עבורם קריאת השכמה: אסור לנו לשכוח גם את אלו שחזרו מהקרב, ונושאים פגיעות נפשיות. בעקבות פציעתו של איציק החליטה אליאנה ברבל, בת 31 מתל אביב, שבזמן הצפירה מחר היא תעמוד בדיוק בנקודה שבה נשבר - מול אגף השיקום בפתח תקווה. בפוסט שהעלתה לפייסבוק היא קוראת לכולם להצטרף אליה. "המדינה לא יכולה לשלוח אותנו לשדה הקרב ולהשאיר פצועים בשטח", היא אומרת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

‏מי בא לעמוד איתי מחר מול משרד הביטחון על הבושה שנקראת אגף השיקום? בן אדם הצית את עצמו. המינימום שאנחנו יכולים לעשות זה...

Posted by Eliana Barbel on Tuesday, April 13, 2021

אליאנה היא סרן בחטיבת במילואים, ובחודש האחרון נקראה לתפקיד. בשיחה עם N12 היא מספרת כי מאז אתמול הסיפור של איציק לא עוזב אותה: "אני הולכת עם מדים יום-יום, מדברים איתנו שוב ושוב על איך לעמוד במשימה שלנו במלחמה, ואז אני שומעת על הלום קרב שמצית את עצמו ואני שואלת - מה עם המשימה של המדינה ששלחה אותנו? איך אני יכולה לקבל צו 8 ולהתגייס כשאני יודעת שככה המדינה מתייחסת לחיילים ולחיילות שלה, שהיו מוכנים להקריב את החיים שלהם?".

"המדינה לא יכולה לשלוח אותנו לשדה קרב ואז להשאיר אנשים עם נפשות מצולקות", ממשיכה אליאנה. "מה זה אומר עלינו כחברה אם אנחנו משאירים ככה פצועים בשטח? בארץ מכירים רק באחוז זעום כהלומי קרב. ראשית זה אומר שמערימים אין סוף קשיים על הלומי קרב כדי לקבל הכרה סיוע וליווי, ושנית - זה אומר שיש המון אנשים שלא מוכרים וממשיכים לחיות בלי טיפול ליווי. כאזרחית זה מזעזע אותי שהמדינה מכינה אותנו למלחמה, סוג של 'משתמשת בנו' ואז כשאנחנו חוזרים אנחנו לא מקבלים מענה".

אליאנה מספרת שחברים קרובים ואנשים זרים שקראו את הפוסט שכתבה הודיעו שיצטרפו ליוזמה ויעמדו עימה. "אני מזמינה את כל מי שלא הולך לבתי קברות להגיע, כדי לסייע להלומי הקרב, נעזור למי שנלחם וחזר וכן נמצא איתנו", היא אומרת. "איזה ערך יש ככה ליום הזיכרון, אנחנו רוצים לחכות שעוד יציתו את עצמם? שעוד שמות יצטרפו ליום הזיכרון? זה המעט שאני יכולה לעשות כאזרחית".