האלימות בערים המעורבות גאתה בימים האחרונים, אך כעת, נראה שמסתמנת ירידה במספר העימותים והמתפרעים, זאת ככל הנראה בשל שיתוף הפעולה בין המשטרה לשב"כ. במקביל, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה התייחס למצב, וסירב לגנות את ח"כ בן גביר: "כל מי שפורע - מצית, זורק אבנים - אותו צריך להאשים ובו המשטרה צריכה לטפל".

עוד אין ירידה בעוצמת האירועים האלימים כי קשה לדבר על לינץ' במושגים רגילים. כך או כך, הירידה במספר המשתתפים והמקרים קשורה בין השאר לפריסה של המשטרה, למעורבות של שב"כ וגם לעובדה שאצל המוסלמים חג וגם שבת. לכן ההערכה שהירידה תימשך גם הערב. אבל מחר זה יום הנכבה, ולכן המגמה הזו צפויה להשתנות.

מאירועיי השריפות בערים רמלה לוד הלילה (צילום: תיעוד מבצעי כבאות והצלה)
מאירועיי השריפות בערים רמלה לוד | צילום: תיעוד מבצעי כבאות והצלה

"לא אתייחס למה שנאמר בחדרים סגורים, אבל את התוקפן צריך להאשים", אמר היום אוחנה. "אני לא מחפש מה עשינו לא בסדר, איפה דרכנו על בהונות של מישהו אחר. כל מי שפורע - מצית, זורק אבנים - אותו צריך להאשים ובו המשטרה צריכה לטפל".

"יש פה פריסה חסרת תקדים ויש מספר מעצרים מאוד משמעותיים כמו השיח' כמיל חטאב", הוסיף אוחנה. כשנשאל האם הוא מכחיש את דברי המפכ"ל על כך שבן גביר אחראי להבערת השטח, אמר: "כל מנהיגי הציבור צריכים לפעול כדי להוריד את גובה הלהבות, אנחנו נמצאים פה על סף פיצוץ ואני מצפה מכולם לפעול. אני לא מכחיש ולא-לא מכחיש".

מכונית הוצתה בהתפרעויות בלוד (צילום: AP)
מכונית הוצתה בהתפרעויות בלוד | צילום: AP

מנגד, בגזרות אחרות יש מגמה נפיצה: מקורות ביטחון פלסטיניים מספרים כי ההנחיות שניתנו במהלך היום למנגנוני הביטחון היא לא להתערב ולא למנוע מהצעירים הפלסטינים לצאת ולהתעמת עם כוחות צה"ל. כרוז בשם גדודי אל אקצא שהופץ היום בגדה קורא: "תהיו בכוננות להגן על עמנו בעזה, בגדה ובתוך ישראל"‎.

לאחר שהמפכ"ל האשים אתמול את בן גביר בהצתת השטח, בן גביר אמר היום שהוא מבין שיש לו אחריות להרגיע את השטח. "אתמול מנעתי מכמה עשרות פעילי להב"ה להגיע ללוד", אמר. "אני מגנה את הלינץ' בבת ים, זה מעשה רע". בן גביר הוסיף שהוא גאה במעשה שעשה בשיח' גראח וטוען שתרם לביטחון היהודים והוא ימשיך לבקר בערי העימותים עכו, יפו ולוד.

נוסף על כך, גורם במשטרה אמר היום שהמפכ"ל לא חוזר בו מההאשמות נגד בן גביר‎. אותן ההאשמות נאמרו אתמול בהערכת מצב שקיימה המשטרה בעיר לוד. אז האשים המפכ"ל קובי שבתאי את ח"כ בן גביר בתרומה משמעותית להתססת השטח. המשטרה הגיבה לדיווח ואמרה: "דברי המפכ"ל שפורסמו אמש המייחסות למפכ"ל אמירות שקושרות בין ח"כ בן גביר לאינתיפאדה, הוצאו מהקשרם. המפכ"ל ציין שעל נבחרי הציבור לנהוג באחריות ולקרוא להרגעת הרוחות. כל ניסיון להפוך את המפכ"ל לצד במגרש הפוליטי משולל כל יסוד, ובכלל זה נסיון ליחס אשמה לנבחרי ציבור בפתיחת המהומות. המפכ"ל קורא לכולם לפעול להשבת הסדר והרגעת הרוחות".

גיא פלג השתתף בהכנת הידיעה