זה לילה שלישי של עשרות מוקדי חיכוך ואלימות קשה בערים המעורבות, חייל נפצע באורח קשה מלינץ' ביפו, שני יהודים נורו בנשק חי בלוד ובתי כנסת ומבנים נוספים הוצתו ברחבי הארץ. הבוקר בהערכת מצב שקיימה המשטרה בעיר לוד האשים המפכ"ל קובי שבתאי את ח"כ איתמר בן גביר בתרומה משמעותית להתססת השטח. רה"מ נתניהו והשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה לא הגיבו לביקורת שהטיח המפכ"ל.

"מי שאחראי לאינתיפאדה הזו הוא איתמר בן גביר. זה התחיל עם ההפגנה של להבה בשער שכם", אמר שבתאי. "המשיך בפרובוקציה בש'יח ג'ראח, ועכשיו הוא מסתובב עם פעילי להבה בערים. אתמול הצלחנו להרגיע את עכו והוא הגיע עם פעילים באוטובוס וגרם לתסיסה. אין למשטרה כלים להתמודד איתו". שבתאי אמר בתגובה לפרסום כי יש גורמים שמתסיסים את השטח ושהוא מבקש מכל הצדדים לגלות איפוק ואחריות.

יו"ר עוצמה בן גביר הגיב על דברי המפכ"ל ואמר: "שקוף שבמשטרה רוצים לסתום לי את הפה לאחר שקראתי הבוקר לפטר את המפכ"ל. קובי שבתאי מתנהג כאילו אנחנו ברפובליקת בננות. אילו במשטרה היו משקיעים את הזמן שהם משקיעים ביחסי ציבור בהגנה מפני הפורעים, מצבנו היה הרבה יותר טוב".

ח"כ בן גביר הוסיף: "קראתי לפטר את המפכ"ל ולכן מתדרכים נגדי, זה לא יסתום לי את הפה, המפכ"ל צריך ללכת הביתה".

אלפי שוטרים התפרסו הערב בערים מעורבות ובנקודות חיכוך ברחבי הארץ, בשל העימותים האלימים בין צעירים יהודים לערבים. ביפו הותקף חייל בן 19 בידי מתפרעים ערבים ואושפז בבית החולים במצב קשה. במקביל נפגעו שני יהודים מירי בלוד ומצבם מוגדר בינוני. במקביל להיערכות המיוחדת של המשטרה בעיר לוד, לקראת הערב התפרסו כוחות משטרה גדולים גם בחיפה, עכו, טבריה, רמלה וירושלים. בשעות הערב המוקדמות החלו שוטרים לחסום את המעבר בין יפו לבת ים, מחשש להתחדשות המהומות.

המהומות בלוד (צילום: n12)
המהומות בלוד | צילום: n12

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ביקר כאמור בלוד ועמד על היערכות המשטרה במקום. "אנחנו עושים את המירב ואת המיטב כדי לחזק את תושבי לוד", אמר אוחנה לשאלות עיתונאים. "קודם כל, בוודאי שביחס לפעילות השגרתית של האירועים, לא רק בלוד אלא בכל הערים, זה בוודאי מצריך תגבור משמעותי של הכוחות".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "דברי המפכ"ל שפורסמו אמש המייחסות למפכ"ל אמירות שקושרות בין ח"כ בן גביר לאינתיפאדה, הוצאו מהקשרם. המפכ"ל ציין שעל נבחרי הציבור לנהוג באחריות ולקרוא להרגעת הרוחות. כל ניסיון להפוך את המפכ"ל לצד במגרש הפוליטי משולל כל יסוד, ובכלל זה נסיון ליחס אשמה לנבחרי ציבור בפתיחת המהומות. המפכ"ל קורא לכולם לפעול להשבת הסדר והרגעת הרוחות".