האסון הכבד במירון: מלאכת זיהוי הקורבנות נמשכת במכון לרפואה משפטית באבו כביר לקראת כניסת השבת, לאחר שהמונים השתתפו הלילה (בין חמישי לשישי) בהילולה השנתית בקבר הרשב"י, שבמהלכה מצאו את מותם 45 בני אדם וכ-150 נפצעו. עד כה 12 מבין הקורבנות זוהו ומספר המאושפזים בבתי החולים עומד על 21. בעקבות העומסים הכבדים, המשטרה חסמה לתנועה את הרחובות הסמוכים לאבו אביר. ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר בזירה, הותקף והודיע כי תיערך בדיקה יסודית ואמר: "מבקש להכריז ביום ראשון על יום אבל לאומי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רבים מהמשתתפים לא נשאו על גופם מסמכים מזהים, מה שמציב אתגר גדול למשטרה בזיהוי הקורבנות ולבשר למשפחות המודאגות. במשטרה אומרים כי היא "מודעת לניסיונות של בני משפחה וקרובים לנסות ולהשיג סלולרית את יקיריהם שנמצאים באזור מירון ומבהירה שבכל אזור ההר ישנה בעיית קליטה סלולרית שלא מאפשרת הוצאה וקבלה של שיחות". היא מבקשת לפנות למוקד 110, מוקד המידע של המשטרה.

כתבות על האסון במירון ב-N12:

שמות ההרוגים מזירת האסון במירון

תיעודים מזירת הטרגדיה בהר מירון

יום אבל לאומי הוכרז בעקבות האסון במירון

עם הגעתו של נתניהו לזירת האסון, הוא הותקף בצעקות במסגרת הפגנה ספונטנית שהתארגנה במקום. נתניהו שהה בשטח סטרילי ולכן, לא ספג את הבקבוקים שהושלכו לעבר השוטרים וגם לא את הקללות הרבות שהוטחו לעברם ולעבר מקבלי ההחלטות. במקום הוא שמע סקירות מהשר לביטחון פנים, מפכ״ל המשטרה וגורמים נוספים, ואמר כי "אסון מירי מירון הוא מן האסונות הכבדים ביותר שפקדו את מדינת ישראל. אנחנו דואבים על הנספים, ליבנו עם המשפחות וגם עם הפצועים שאנחנו מייחלים להחלמתם המלאה. היו פה מראות קורעי לב, אנשים שנמחצו אל המוות, כולל ילדים. חלק גדול מהנספים עדיין לא זוהה ואני מבקש להימנע מהפצת שמועות ברשתות החברתיות כי הדבר הזה קורע את לב המשפחות. תנו לרשויות לעבוד".

בהמשך להכרזתו של נתניהו על יום אבל לאומי בראשון, ציין כי "אנחנו נערוך בדיקה יסודית, רצינית ומעמיקה כדי להבטיח שאסון כזה לא ישנה. בואו נתייחד כולנו עם היגון של המשפחות ותפילה לשלום הפצועים". גם יו"ר ימינה נפתלי בנט הגיע למקום האסון והתקבל בצעקות ובקריאות גנאי.

נתניהו ואמיר אוחנה בהר מירון

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הדליק 45 נרות נשמה כמספר ההרוגים באסון מחוץ לבית הנשיא - לזכר הרוגי האסון במירון ובית הנשיא אף פתח חמ"ל לסיוע באיתור הנעדרים. "זהו יום קשה וכואב. אסון שובר לב. תפילותינו ומחשבותינו נתונות אל הפצועים ואל משפחות ההרוגים והנעדרים באסון הנורא שאירע אמש בהר מירון", אמר. "אני שולח תודה מעומק הלב לעוסקים ללא הרף מאז אמש, במלאכת החילוץ והטיפול הרפואי. זוהי השעה לחבק את המשפחות. לתת יד לכל המחפשים אחר יקיריהם. לאמץ את הפצועים אל ליבנו. לבכות יחד".

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן התייחס לאסון והזכיר כי התריע בעבר על כך שהר מירון אינו ערוך לאירועים המוניים ואף אמר כי יקיים התייעצויות בנושא. "המשרד עסק בנושא זה בהרחבה בשני דוחות מקיפים שעסקו באירועי ל"ג בעומר לרבות סדרי המעבר, הנגישות והיערכות כוחות החירום במתחם קבר רשב"י. צוותי הביקורת עסקו בשנה החולפת בנושא המקומות הקדושים. אנגלמן יקיים התייעצויות עם צוותי הביקורת ויודיע בימים הקרובים בעניין בדיקת האירוע", כך נמסר ממשרדו.

שר הביטחון בני גנץ קיים חיתוך מצב עם הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי ועם גורמי הביטחון - עוזר השר להתגוננות וראש רח"ל (רשות חירום לאומית), על רקע האירועים במירון. גנץ הנחה לתגבר באופן מידי את היקל"רים (יחידות קישור לרשויות) של פיקוד העורף בערים החרדיות שכבר פועלים כדי לסייע בכלל המאמצים. עוד הוחלט, כי מערכת הביטחון וצה"ל יציעו סיוע לרשויות המקומיות בכל המעטפת הלוגיסטית של הלוויות, ההיסעים והפינויים הנדרשים. בשעה 14:00 יקיימו כלל הגורמים הערכת מצב בקריה בתל אביב.

במשטרה החליטו לחסום את הרחובות הסמוכים למכון לרפואה משפטית באבו כביר בשל העומס הרב שנוצר במקום, בעקבות המשפחות הרבות שמגיעות למקום. החל משעות הבוקר המוקדמות החלה משטרת ישראל בזיהוי הקורבנות ופועלת לאיתור הנעדרים. במשטרה מבקשים מקרוביהם של הנעדרים להגיע למכון לרפואה משפטית באבו כביר מצוידים בכל פיסת מידע שעשויה לסייע בזיהוי. כמו תמונות מזהות, מספרי תעודת זהות, סימנים רפואיים ומספרי טלפון. בתוך כך, במחוז ירושלים ובמחוז תל אביב במשטרה נערכים לקיום ההלוויות היום. על פי הידוע בשלב זה, לפחות חמישה מבני האדם שנהרגו הם קטינים מתחת לגיל 16.

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה הגיע הבוקר למירון לאחר האסון ואמר: "אסון נורא. ברור שיהיה צורך בבדיקה עצמאית ובלתי תלויה לכלל ההיבטים הנוגעים לתכנון האירוע, היערכות, אחריות, תשתיות וכדומה. אני שולח תנחומים מעומק ליבי למשפחות ומתפלל להחלמתם המהירה של הפצועים. בשלב זה כוחות הביטחון וההצלה מרכזים מאמץ בסיוע לזיהוי הקורבנות, הודעה למשפחות, מציאת מנותקי קשר והשבת הציבור לבתים".

שר הבריאות יולי אדלשטיין: "הגעתי הבוקר לבית החולים זיו שקלט את רוב הפצועים ולצערי חלק מהאנשים לא שרדו. קיבלנו דיווחים מבתי החולים נוספים וברוך השם חלק גדול מהפצועים כבר השתחררו או ישתחררו במהלך היום. אני רוצה להודות קודם כל לביה"ח זיו שאני נמצא בו, ואני גם חייב לציין שהטיפול המהיר והיעיל לא היה מקרי. אתמול התקיים כאן תרגיל היערכות מיוחד כמו שמתקיים בכל שנה. אלה השעות הראשונות אחר האסון, זה לא הזמן לפתוח בוויכוחים מי אחראי על מה".

קווי החירום:

בית החולים נהריה: 1255141

בית החולים פדה פוריה: 1255162

בית החולים רמב"ם: 1255144

המרכז הרפואי זיו: 125516

לשכת בית הנשיא: 02-6707211

סיוע רגשי של משרד החינוך: 6552*, שלוחה 5

מספרי הטלפון של עמותות המעניקות סיוע: 

ער"ן לתמיכה נפשית: 1201 ובאתר האינטרנט

עמותת בית חם: 9518*

עמותת עזר מציון: 1800-808-100

סה"ר לסיוע נפשי: באתר האינטרנט

עמותת משאבים לסיוע נפשי: 04-6900600

דאגה בלב - שירות ביידיש: 07-68844429

פינוי הרוגים ופצועים מהר מירון (צילום: פלאש/90 )
פינוי הרוגים ופצועים מזירת האסון בהר מירון | צילום: פלאש/90

בקופות החולים מפעילים קווי חירום לסיוע ולתמיכה נפשית:

כללית: 03-7472010

מכבי: 3555*

לאומית: 507*

מאוחדת: 3833*

לאחר שבמד"א התריעו הבוקר על מחסור במנות דם בעקבות האסון הכבד וביקשו להגיע לתחנות ולתרום, נרשמה היענות מאוד גבוהה של הציבור לתרומות דם. דובר מד"א זכי הלר אמר: "מודים לציבור הגדול שהגיע בהמוניו לתרום דם, נכון לשעה זו אין צורך להגיע היום. ניתן להגיע ולתרום במהלך שבוע הבא".

מאות עובדים סוציאליים ברחבי הארץ פרוסים החל משעות הלילה בבתי החולים ברחבי הארץ, במחלקות לשירותים חברתיים ובמחלקות לבריאות הנפש, מסייעים למשפחות השכולות ולמשפחות הנעדרים והפצועים. בבתי החולים זיו, פוריה, נהריה ורמב״ם נפתח מרכז מידע לציבור, לצד ליווי המשפחות לאורך התהליך. גם במכון לרפואה משפטית עובדת סוציאלית מלווה את המשפחות ברגעים הקשים ובזיהוי יקיריהם. האגפים לשירותים חברתיים בעיריות צפת, מרום הגליל, בני ברק, ירושלים ורשויות נוספות פתחו חמ"ל ייעודי לנפגעי חרדה ומועקה רגשית בעקבות האסון.

היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה הודיעו הבוקר כי המשטרה לא תגבה עדויות מהשוטרים בשטח ולא תחקור את עצמה כפי שתחילה ביקשו: "הוחלט כי מח"ש תתחיל מידית בבדיקה על מנת לברר האם עולים חשדות לפלילים מצד שוטרים במסגרת אירוע האסון במירון. בתוך כך, היועץ המשפטי לממשלה הנחה כי משטרת ישראל לא תגבה בשלב זה עדויות משוטרים המעורבים באירוע, במסגרת חקירת המשטרה שכבר נפתחה. אנשי מח"ש כבר פועלים במסגרת הבדיקה, ונמצאים בזירת האירוע. היועץ המשפטי לממשלה ומ"מ פרקליט המדינה יקיימו הערכות מצב נוספות ויקבלו את ההחלטות המתאימות על-פי התקדמות הבדיקה של מח"ש".

גופות באסון במירון
גופות באסון הר מירון
_OBJ

מלאכת פינוי המשתתפים הציבה אתגר גדול מאוד למשטרת ישראל כשמאות אוטובוסים עולים ויורדים במעלה הכביש שמוביל להר. משפחות שלמות, גברים, נשים וילדים מחכים כבר שעות ארוכות בחום עד שיצליחו להתפנות. "יש שיירה של שעתיים וחצי בדרך למטה" אמר נהג האוטובוס בן דוד. "אנחנו לא יכולים לצאת".

יגאל שהגיע להילולה מירושלים עם סטודנטים מחו"ל סיפר: "המשטרה צריכה להתעשת. אין פה אף אחד שלוקח פיקוד. יש פה מאות תינוקות בעגלות ויש כאן נשים בהיריון. יש אנדרלמוסיה ואני חושש מאסון שני. אנחנו ממתינים הרבה מאוד שעות".