יו"ר מפלגת רע"ם, מנסור עבאס, הגיע הבוקר (ראשון) לביקור בבית הכנסת דוסא בעיר לוד, שהוצת לפני מספר ימים בידי פורעים בעיר. "האסלאם הוא לא כזה והמוסלמים האמיתיים הם לא כאלה", אמר, וקרא לשיקום המקומות הקדושים שנפגעו בפרעות כהתחלה לשיקום היחסים הכוללים בין ערבים ליהודים במדינה: "אנחנו מוכנים לקחת חלק בשיקום בתי הכנסת שנפגעו. אני אוביל את זה".

"זה מחזיר אותי לערכי האסלאם", הסביר עבאס מדוע בחר להגיע לבקר דווקא בבית הכנסת שנשרף בעיר. "אפילו בתקופת מלחמה – ערכי האסלאם אומרים שאסור לפגוע במקומות הקדושים. ולכן, כמו שאנחנו כועסים וכואבים כשיש פגיעה במסגדים, אנחנו כועסים וכואבים כשיש פגיעה בבתי הכנסת. במיוחד, אם זה בא מכיוון המוסלמים כי אנחנו לא ככה – האסלאם הוא לא כזה, והמוסלמים האמיתיים הם לא כאלה".

"לכן – באתי ללוד, ישבתי עם התושבים הערבים, ביקרתי במסגד הגדול בעיר וראיתי מה שהיה בתוך המסגד – חייבים להסתכל קדימה ולהתחיל משיקום המקומות הקדושים, כי זה נוגע לתחושות הפנימיות שלנו. אנחנו צריכים להסתכל קדימה ולשקם את מערכת היחסים – לטפל בטראומה הנפשית שיש לאנשים, לשקם את התשתיות, במיוחד את המקומות הקדושים, וכמובן את מערכות היחסים בין האנשים".

מנסור עבאס
מנסור עבאס

עבאס גינה באופן נחרץ את שרפת בית הכנסת: "אני חושב שזו הייתה שגיאה של מיעוט ושל קומץ קטן, אני לא רוצה לתת להם אליבי או הבנה – אין מקום לקבל את זה. כמו שאנחנו המוסלמים כואבים כשיש פגיעה במסגדים שלנו, ושיש תסיסה ושיש כעס, אנחנו גם צריכים להבין את הצד האחר בנושא הזה".

"אני חושב שהמעשה האצילי של חה"כ מנסור עבאס מוכיח שהוא קורץ מחומר אחר של הנהגה שהיינו כל כך זקוקים לה", אמר יאיר רביבו, ראש עיריית לוד, שאירח את עבאס בביקור. "עבאס מבחינתי הוא סיבה לאופטימיות בכל השבוע המטורף הזה שעברנו. לחשוב שזה דבר מטורף שמגיע מנהיג מהציבור הערבי לבית כנסת שרוף, לגנות את המעשה ולדאוג לשקם אותו – אני מאוד מתרגש מזה, כי אני לא מוצא הרבה אנשים שעושים את זה".