למרות העוצר הלילי שהוטל אמש (חמישי) על העיר לוד, נמשכות ההתפרעויות של צעירים ערבים בעיר. במקביל, עימותים קשים בין שוטרים לאזרחים ערבים ביישובים טמרה וטובה-זנגרייה. במשטרה סיכמו אמש את האירועים בראייה כלל ארצית באופטימיות זהירה, תוך שהם מציינים שחלה גם ירידה בכמות האירועים וגם ניכרת ירידה בעוצמה שלהם. הדבר מתבטא הן במספרי המעורבים בעימותים בשני הצדדים – יהודים וערבים, הן במספר הנפגעים והן בנזק שנגרם ובמספרי העצורים.

המשטרה חוסמת את רחוב יפת ביפו (צילום: n12)
שוטרים חוסמים את רחוב יפת, בין בת ים ליפו | צילום: n12

במשטרה מייחסים את התמתנות העימותים בחג עיד אל פיטר שהחל היום ובתגבור הכוחות ופריסתם בצורה יעילה יותר. בסך הכול האירועים הקשים יותר הערב התמקדו בגזרת העיר לוד, עם זאת המשטרה תמשיך גם לאורך סוף השבוע לפעול ברמת כוננות גדולה וגבוהה במיוחד, שכן עדיין נערכים לאפשרות של עימותים, גם מחר לאחר תפילות יום השישי במסגדים וגם בשבת, שבה מציינים את יום הנכבה.

לקראת הערב, אלפי שוטרים התפרסו בערים מעורבות ובנקודות חיכוך ברחבי הארץ, מחשש להתחדשות העימותים האלימים בין צעירים יהודים לערבים שמהר מאוד התממש. ביפו הותקף חייל בן 19 בידי מתפרעים ערבים ואושפז בבית החולים במצב קשה. במקביל נפגעו שני יהודים מירי בלוד ומצבם מוגדר בינוני. ילדה בת 8 נפצעה בינוני מיידוי אבנים לעבר רכב בכניסה ליישוב אבו קוידר בנגב.

במקביל להיערכות המיוחדת של המשטרה בעיר לוד, לקראת הערב התפרסו כוחות משטרה גדולים גם בחיפה, עכו, טבריה, רמלה וירושלים. בשעות הערב המוקדמות החלו שוטרים לחסום את המעבר בין יפו לבת ים, מחשש להתחדשות המהומות.

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ביקר בלוד ועמד על היערכות המשטרה במקום. "אנחנו עושים את המירב ואת המיטב כדי לחזק את תושבי לוד", אמר אוחנה לשאלות עיתונאים. "קודם כל, בוודאי שביחס לפעילות השגרתית של האירועים, לא רק בלוד אלא בכל הערים, זה בוודאי מצריך תגבור משמעותי של הכוחות".

שרפת בית כנסת בלוד
שריפת בית הכנסת בלוד, הערב

אוחנה הוסיף כי "אנחנו גייסנו את כל פלוגות המילואים של משמר הגבול, גייסנו את פלוגות מאיו"ש והכנסנו אותן לכאן. עיבוי הכוחות הזה אמור לספק פתרונות יותר טובים". לדבריו, "מיניתי מפכ"ל התקפי ויוזם - ואני מצפה לשינוי משמעותי מאוד בשטח. זה לוקח זמן, אבל אין זמן כי השטח בוער ואנחנו צריכים לחזק את הכוחות".

יפו ובת ים

החייל שהותקף ביפו פינה את עצמו עצמאית לאיכילוב וד"ר שרון גרינברג, רופא בכיר במחלקה לרפואה דחופה, עדכן כי מצבו מוגדר קשה, הוא סובל מפגיעת ראש ומשברים בגולגולת. החייל סיפר כי הכו אותו וריססו אותו בגז פלפל. מצבו הוגדר בהתחלה קל, אבל אז התגלו דימום מוחי ושברים בגולגולת בבדיקות שנערכו לו, וכעת מצבו מוגדר קשה.

בבת ים נעצרו במהלך הערב שמונה חשודים בהפרת הסדר, כשברשותם כלי תקיפה. בין העצורים גם קטינים, כשברשותם נתפסו כלי תקיפה, לרבות אלות וסכינים. בשכונת עמידר שבבת ים נרשמו כמה עימותים בין יהודים וערבים, ואף נרשמו אירועים של יידוי אבנים לעבר בתים ביפו.

לוד

בעיר לוד, שבה אירעו כמה מאירועי האלימות הקשים ביותר בימים האחרונים, נפגעו שני צעירים בשנות ה-20 לחייהם מירי של מתפרעים ערבים ומצבם מוגדר בינוני. תושבים בעיר דיווחו שבית כנסת בשכונת רמת אשכול הוצת על ידי מתפרעים, אך בהמשך המשטרה עדכנה כי לאחר בדיקה  התברר שמדובר בשריפת עץ הנמצא בצמוד לבית הכנסת. בנוסף, צוותי כיבוי הוזעקו לכמה מוקדי הצתות קטנות יותר בשכונת הרכבת. מנגד, צעירים יהודים שרפו והשחיתו כמה עסקים בבעלות ערבים בעיר.

בעיר מתקהלים מאות בני אדם במוקדים שונים, וכוחות מג"ב ערוכים במוקדים אלו ובנקודות חיכוך נוספות. כרגע ההתקהלויות אינן אלימות ברובן ובמקומות ספציפיים ישנם יידוי אבנים. הכניסות לעיר חסומות. רוב ההתקהלויות מפונות בהידברות בין המפקדים לבין המתקהלים, פרט למוקד אחד שבו מתבצע פיזור באמצעים. במהלך הערב נעצרו שמונה חשודים מההתפרעויות של הלילות הקודמים, כשסבב המעצרים עדיין נמשך.

חיפה

בחיפה נערכו הפגנות ועימותים בכמה מוקדים, באחד מהם התאספו כ-300 צעירים ערבים שטענו שיש התארגנויות של יהודים לתקוף בשכונות ערביות והאשימו את המשטרה בהפקרתם. באירוע אחר בעיר, נהג מונית שהשמשות במכוניתו נשברו סיפר שהותקף בידי עשרות ערבים שהשליכו לעברו אבנים. 28 בני אדם נעצרו בעיר בחשד להפרת הסדר וליידו אבנים, ארבעה מהם יהודים. 

התפרעויות בעיר חיפה
צעירים ערבים נוסעים עם נשקים שלופים ברחובות חיפה

צוותי מד"א טיפלו באדם שסבל מקוצר נשימה בשדרות אלנבי בעיר, כנראה בעקבות שאיפת עשן מההפגנות. אישה בת 67 פונתה לבית החולים רמב"ם בעיר עם פציעת ראש קלה מהשלכת אבנים על אוטובוס בשכונת הדר.

האישה שנפצעה, תושבת קרית מוצקין, סיפרה כי "לקחתי ממרכזית המפרץ לכרמל, ליד רחוב הציונות הנהג פתאום צעק לנו להתכופף כי היו מאות צעירים על הכביש שזרקו אבנים. אני נשכבתי על הרצפה ולמרות זה נפגעתי מאבן בראש. אני מרגישה סחרחורת". 

תל אביב

בתל אביב הותקף הערב צוות של תאגיד השידור "כאן" שסיקר התארגנות של פעילי ימין קיצוני בשכונת התקווה. מהתאגיד נמסר כי הכתב יואב זהבי והצלם רוליק נוביצקי הותקפו וכי הוגשה תלונה במשטרה.

עשרות מפגיני ימין ו"לה פמיליה" התכנסו בשעות הערב המוקדמות בשכונת התקווה, כשעשרות שוטרים הגיעו אף הם ומאבטחים את המקום יחד עם לוחמי יס"מ. כוחות משטרה הוזעקו לכיכר סטרומה שבחולון בעקבות התרעות על תקיפת עסק של בעל פיצרייה ממוצא ערבי, ונעצר חשוד כשברשותו נתפס סכין.

ירושלים

במרבית הערב השקט נשמר בעיר שבה החל גל האלימות. עם זאת, בעקבות קטטה בין יהודים לערבים ברחוב סלאח א-דין שבבמזרח ירושלים, נפגע נער יהודי בן 15 מרימון הלם ופונה במצב בינוני לטיפול רפואי בבית החולים הדסה עין-כרם בעיר.

אום אל-פחם

בשעות הערב המוקדמות המשטרה חילצה משפחה שנקלעה בטעות לאום אל-פחם והותקפה על ידי מקומיים. בני המשפחה הועברו למרפאה מקומית במצבי פציעה שונים, לאחר שהצליחו להימלט ממקום התקיפה, בסיוע אזרחים נוספים. כוחות המשטרה הגיעו אל המשפחה וסייעו באבטחתה עד הגעת אמבולנס שפינה אותם למרכז הרפואי העמק בעפולה.

מהומות בעיר חיפה
"היו מאות צעירים על הכביש שזרקו אבנים". מהומות בחיפה, הערב

בשעות הלילה נפצעה ילדה בת 8 מיידוי אבנים לעבר רכב בכניסה לאבו קוידר שבפזורה הבדואית בנגב. צוות מד"א העניק לה טיפול רפואי ופינו אותה במצב בינוני לביה"ח סורוקה, כשהיא סובלת מפציעה בראש. 

במהלך שתי היממות האחרונות תועדו מאות הודעות ברשתות חברתיות שונות, בהם מתאמים פעילי ימין קיצוני הגעה והשתתפות בתקיפות של ערבים בערים מעורבות ברחבי הארץ. בין היתר, נראו התארגנויות של פעילים בבת ים, בעכו, ברמלה ובלוד.

חלק מהפעילים אף העלו תמונות של כלי נשק שונים, שאותם הם מתכוונים להביא על מנת להשתתף בהפרות הסדר וצירפו הוראות בטיחות מבצעית לקראת הפעולות כמו לכסות את הפנים, להשאיר מכשירי טלפון סלולאריים ברכבים ולא להסס להשתמש בנשק. "אחים יקרים היום הגיע , המחבלים כאן והמלחמה אמיתית", נכתב באחת הקבוצות.

מנגד, עשרות יהודים וערבים השתתפו ב"הפגנת פיוס" ספונטנית בכמה מקומות ברחבי הארץ, בין היתר בכיכר השעון ביפו, מחלף חמד, בכיכר הבימה בתל אביב, גבעתיים, רחובות ועוד. המפגינים חילקו פרחים לעוברים ושבים וקראו קריאות נגד אלימות.

בהכנת הידיעה השתתפו לי נעים, כרמל ליבמן ובן מיטלמן