מאז תחילת חודש הרמדאן, ירושלים נמצאת במתיחות הולכת וגוברת בין יהודים לערבים שהגיעה לשיא בסוף השבוע עם הפרות סדר אלימות וקריאות לאומניות בתוך שטח הר הבית. N12 עושים סדר, מה הוביל להתחממות ביחסים והאם ישנה עוד דרך חזרה?

'טרור הטיקטוק' והפגנת להב"ה

בשבועות האחרונים צעירים ערבים ממזרח ירושלים החלו להפיץ ברשתות החברתיות ובמיוחד ברשת הטיקטוק סרטונים שבהם הם נצפים תוקפים יהודים וחרדים, מבזים את סמלי המדינה ואת כוחות הביטחון. פרקליטות מחוז ירושלים אף הגישה כתב אישום כנגד צעירים שהפיצו סרטון שבו הם נצפים שופכים כוס קפה רותח על יהודי בעיר העתיקה וגורמים לו לכוויות.

הצעיר מבית חנינא שתועד סוטר לחרדי ברכבת הקלה
הצעיר מבית חנינא שתועד סוטר לחרדי ברכבת הקלה

התהודה הציבורית שלהם זכו הסרטונים הובילה את ארגון הימין הקיצוני להב"ה לקיים מחאה לפני כשבועיים בשער שכם. במהלך המחאה נשמעו קריאות גזעניות כמו "מוות לערבים", ולפי הערכת גורמי הביטחון זה תרם תרומה משמעותית להבערת השטח גם בשבועות שלאחר מכן.

מאות פעילי להב"ה צועקים "נקמה" בהפגנה (צילום: N12)
מחאת ארגון להב"ה | צילום: N12

דחיית הבחירות ברשות הפלסטינית

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן החליט לדחות את הבחירות ובתגובה הארגונים היריבים חמאס ופת"ח מבקשים לבסס את מעמדם, בין היתר בדמות לקיחת אחריות ושלהוב הרוחות בירושלים. מאור צמח, יו"ר ארגון 'לך ירושלים', מתאר: "מתנהלת תחרות בין ארגוני הטרור, חמאס והפת"ח, מי יוביל את האלימות והטרור במזרח ירושלים. תוך כדי המהומות בהר הבית ובשייח ג'ראח התפתח מאבק סמוי בין ארגוני הטרור על 'הזכות' להוביל את הטרור והמהומות במזרח העיר".

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן (צילום: רויטרס, רויטרס_)
דחה את הבחירות ועורר זעם. יו"ר הרש"פ אבו-מאזן | צילום: רויטרס, רויטרס_
"בעוד ארגון הפת"ח המשויך לרשות הפלסטינית הקפיד לשלוח את אנשיו לכל מוקדי המהומות, החמאס דאג לצאת בהודעה דרמטית של ראש הזרוע הצבאי מוחמד דף שהזהיר את ישראל כי ההתפתחויות האחרונות בשכונת שייח ג'ראח יובילו להסלמה בדרום. במקביל ארגון החמאס דאג שביום שישי האחרון של הרמדאן לאחר תפילת הצוהריים באל-אקצה אנשיו יובילו מפגן כוח מרשים בהר הבית בהשתתפות אלפים ובקריאות לזרוע הצבאית וגדודי אל-קסם לפגוע בתל אביב".

צמח הוסיף: "חמאס דאג בימים האחרונים שאנשיו יסתובבו בהר הבית ישלהבו את ההמונים ודגלי חמאס הירוקים יונפו בהר. אין ספק שלהבות השנאה והטרור בירושלים ניתנים לשליטה ומוכוונים ע"י ארגוני הטרור הערביים. ישראל חייבת לגבות מחיר מאותם ארגונים בכל המישורים - לבצע צווי הרחקה ומעצרים מנהליים".

מאבק על פינוי משפחות שייח' ג'ראח 

המאבק המשפטי על התיישבות יהודים וערבים בשכונה מתנהל מזה שנים רבות. בשנת 1970 הכנסת חוקקה את "חוק סדרי משפט ומנהל" שקובע כי יהודים שאיבדו נכסים ב-1948 יוכלו לתבוע אותם חזרה לבעלותם, מנגד פלסטינים שאיבדו בתים לא רשאים לתבוע בחזרה. כעת יכריע בית המשפט העליון האם יש לפנות משפחות ערביות מבתיהם לטובת עמותות ימין - ועד אז גוברת המתיחות בין התושבים בשכונה עם הפגנות שבועיות מדי יום שישי.

חגית עופרן, מפרויקט 'מעקב התנחלויות' של ארגון 'שלום עכשיו' הסבירה: "מתחת לפני השטח המתח קיים כל הזמן ומספיק אירוע פעוט כדי להצית את השטח. בשבועות האחרונים אנו רואים עלייה במתח בירושלים ובפרט בשכונת שייח' ג'ראח. ההליכים המשפטיים מגיעים מחר למיצוי ויוחלט האם לפנות 13 משפחות ערביות מבתיהם לטובת עמותות ימין. יחד עם משפחות נוספות שנמצאות באותו המצב מדובר בכ-200 אנשים. הקרקע הייתה בבעלות יהודים לפני שנת 1948, כעת מגיעים מתנחלים בשם אותם יהודים שאחזו בקרקע לפני קום המדינה ומבקשים את הזכות על השטח כדי להקים שם התיישבות יהודית".

הפגנה בשייח' ג'ראח'
הפגנה נגד גירוש המשפחות בשייח' ג'ראח

הצבת המחסומים בשער שכם 

עם תחילת חודש הרמדאן הוחלט במשטרת ירושלים להציב מחסומים זמניים על המדרגות בשער שכם במטרה להשליט סדר ולמנוע התקהלות של צעירים. התוצאה הייתה הפוכה: המתפללים המוסלמים שנהגו לנוח ולאכול במקום לאחר התפילה, החלו בקריאות לאומניות, הנפת דגלי פלסטין וזריקת אבנים על שוטרים - מה שהוביל את המשטרה לנקוט באמצעים רבים לפיזור הפגנות. לבסוף בעקבות ביקורת ציבורית נרחבת, החליט מפכ"ל המשטרה להסיר את המחסומים.

מהומות בשער שכם  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
המחסומים בשער שכם | צילום: החדשות 12, החדשות12
תום ניסני, מנכ"ל 'בידינו - הקרן למורשת הר-הבית', אמר: "בשנת 2017 הוצבו המגנומטרים בהר הבית, ב-2019 הרשות הפלסטינית פרצה את שער הרחמים והשנה אלו היו המחסומים שהציבה המשטרה על מדרגות שער שכם. לאחר כל אחד מהאירועים האלה הפלסטינים החלו להתפרע באלימות וזה נתן להם את הדלק להתנגשות הבאה. בכל פעם שהמשטרה מחליטה 'להתקפל' ולוותר על האחיזה הביטחונית שלה - היא מעניקה מעין פרס לטרור ונותנת לגיטימציה לשוב על דרישותיהם. כעת החשש שעומד על הפרק הוא שיוחלט לבטל את צעדת הדגלים ועליית היהודים להר הבית ביום ירושלים כדי לרצות את הגורמים הקיצוניים".