מצעד הדגלים בירושלים: בעקבות לחצים של ראש הממשלה נתניהו והשר לביטחון פנים אמיר אוחנה, היום (שלישי) בשעה 17:30 יתכנס הקבינט במלואו לדיון בעניין צעדת הדגלים בעיר. בתום דיון שקיים אמש רה"מ סוכם שהמשטרה תכין כמה חלופות למסלולי צעידה אותם היא מוכנה לאשר לקראת קיום צעדה כבר בחמישי הקרוב. זאת, בניגוד להחלטת המשטרה שנמסרה אתמול לפיה לא תתקיים צעדה מוחרתיים במתווה.

במהלך ישיבת הקבינט שהתקיימה אתמול, לחצו נתניהו ואוחנה על המפכ"ל שבתאי להביא מתווה חלופי למרות דעתו בנושא: "המטרה המוצהרת של מבצע שומר החומות הייתה חיזוק ההרתעה", אמר אתמול השר אוחנה בדיון. "מה יעשה ביטול של דגלי ישראל בבירת ישראל להרתעה? איזה מסר זה יעביר לחמאס? אתם מבינים שיצאנו למבצע כדי לחזק את ההרתעה ועכשיו נותנים תמונת ניצחון לחמאס? ולמוחרת יש עלייה לאל-אקצא שהם יחגגו את ההשפלה שלנו".

מצעד הדגלים (צילום: דוברות המשטרה)
מצעד הדגלים | צילום: דוברות המשטרה

ראש השב"כ נדב ארגמן ענה לשר והזהיר מפני התלקחות: "הזירה חמה, האירוע יכול להתסיס את הגזרה". שר הביטחון, היועמ"ש וראש המל"ל אמרו כי אם הדרג המדיני עומד על קיום האירוע, ובכך הופך את ההחלטה מעניין משטרתי להחלטה מדינית, חייבים לכנס קבינט. גורם ביטחוני בכיר אמר ל-N12: "עולה הרושם העז שמישהו מתעקש להבעיר את ירושלים דווקא בשבוע הזה למרות חוות הדעת המקצועית של המשטרה".

אתמול הודיע המפכ"ל למארגני המצעד כי האירוע מבוטל, ומארגניו הוזמנו לתאם מועד חדש לקיומו. הסיבות לביטול הן מידע קונקרטי שהתקבל בנושא והחשש מהאיומים ומההסלמה הצפויה בעקבות קיומו. כל נציגי מערכת הביטחון תמימי דעים שצעדה שתעבור בשער שכם וברובע המוסלמי תגרום להסלמה של ממש בירושלים ובגדה.

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

בעקבות הפרסום, הוציאה המשטרה הודעת הבהרה ולפיה נציגי המשטרה שוחחו עם המארגנים והודיעו להם כי מועד ומתווה הצעדה יתואמו בין הגורמים השונים. עוד נמסר כי לאחר שיגיעו הצדדים לסיכומים, המשטרה תעביר את המלצתה לדרג המדיני. "כפי שהובהר כבר אמש, במתווה הנוכחי ובתאריך שהוצג, האירוע אינו מאושר", הדגישו במשטרה.

לעומתם, גורמים בדרג המדיני, ובראשם השר אוחנה, סבורים שישראל לא יכולה לבטל צעדת דגלים בירושלים ובכך להיכנע לאיומים ולתכתיבים של החמאס. כמה חברי כנסת מהציונות הדתית ומהליכוד כבר הודיעו כי ינצלו את החסינות שלה הם זכאים כחוק ויקיימו את הצעדה בזמן ובמועד המתוכנן, בהם ח"כ איתמר בן-גביר וח"כ מאי גולן.