"הוא ראה דברים ואיש לא התייחס": אבי ולאה, האחים של איציק סעידיאן שהצית עצמו אמש מול משרדי אגף השיקום, סיפרו היום (שלישי) בבית החולים שיבא שבו מאושפז איציק במצב אנוש, כי הוא מנהיג באופי שלו וביקשו להתפלל לשלומו. "איציק ראה את החברים שלו נשרפים בג'יפ", סיפרו והוסיפו: "תעזרו לכל החיילים האלו המסכנים שאין אף אחד שישמע אותם, הם חושבים שהם ממציאים. שיעשו משהו אנשים זועקים לעזרה". הרמטכ"ל אביב כוכבי ושר הביטחון בני גנץ הגיעו לבקר את סעידיאן ומשפחתו בבית החולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גנץ הגיע לביקור בבית החולים שיבא והודיע על הקמת ועדת בדיקה והוסיף כי מתבצעת חקירה. "איציק הוא גיבור שלחם את כל השנים גם אחרי צוק איתן, גם בהתמודדות עם עצמו וגם בהתמודדות עם הדברים שראה", אמר גנץ. "הקמנו צוות בדיקת ועושים חקירה גם ברמה שלנו, הן בהקשר לאירוע באופן אישי והן בהקשר לדברים היותר רחבים שצריך לעשות. כמו שהוא נאבק למען מדינת ישראל אנחנו צריכים להיאבק למענו ולמען חבריו, שמתמודדים עם פציעות קשות שלא נראות לעין. יש אלפי אנשים שמסתובבים בחוץ עם תופעות מהסוג הזה, צריכים לעשות הכול כדי להגיש להם עזרה".

משרד הביטחון אף הודיע כי יפיק את הלקחים אחרי האירוע המטלטל וסיפר על המאורעות שקדמו להצתה. "המשרד מחויב להפיק לקחים וליישמם באופן מערכתי לשיפור מהותי בטיפול בהלומי קרב. עובדי אגף השיקום של משרד הביטחון ימשיכו לטפל ולתמוך בנכי צה"ל במסירות ובמקצועיות.

שר הביטחון גנץ מבקר בביה"ח את משפחתו של איציק סעיד (צילום: N12)
גנץ מבקר את משפחת סעידיאן בבית החולים | צילום: N12

מנכ"ל המשרד אמיר אשל מינה את ראש אגף התכנון במשרד, אל"מ (מיל') אליעז קרני, לעמוד בראש צוות בדיקת האירוע ולהגיש לו מסקנות ראשוניות בימים הקרובים. במקביל הנחה המנכ"ל להמשיך להעניק את מלוא הסיוע הנדרש לאיציק ולמשפחתו.

אבי, אחיו של איציק, אמר בבכי בבית החולים: "תתפללו עליו, זה אחי הקטן אני אוהב אותו. תעזרו לו. הוא ראה דברים. שאחי ייצא מזה, תתפללו עליו בכל בתי הכנסת. תפתחו ספר תורה תתפללו עליו. מתחנן בפניכם. הוא ילד טוב. חושבים שהם ממציאים, שיעשו משהו שם, אנשים זועקים לעזרה - תעזרו להם".

הרמטכ"ל כוכבי הגיע לבית החולים ומחבק את אמו של איצ (צילום: N12)
הרמטכ"ל כוכבי מחבק את אימו של איציק | צילום: N12

לאה, אחותו של איציק, סיפרה על אופיו. "איציק הוא מנהיג באופי שלו, הוא אוהב לגלוש, אוהב לצחוק", אמרה. "אני חייבת לומר שהכול בזכות ענת שליוותה אותו מהתחלת הדרך - מאחרי המלחמה. אישה מדהימה שעושה את זה בזכות עצמה. לכל כך הרבה חיילים. תודה לענת ולגיא שנותנים בית לחיילים שהמדינה לא נותנת. איציק ראה את החברים שלו נשרפים בג'יפ".

פרופ' יוסי חייק, מנהל מערך כירורגיה פלסטית והיחידה הארצית לכוויות, הוסיף: "כואב לנו מאוד, זו משימה כמעט בלתי אפשרית. אנחנו נלחמים עד הסוף, אם לא הייתי אופטימי - אנשים לא היו יוצאים מפה על שתי רגליים".

מצבו של סעידיאן שהצית את עצמו אתמול מול משרדי אגף השיקום של משרד הביטחון מוסיף להיות אנוש. במהלך הלילה הועבר למחלקת טיפול נמרץ כוויות בבית החולים שיבא תל השומר. בני משפחתו וחבריו מהשירות הצבאי נמצאים עימו בבית החולים.

סעידיאן, בן 26, מוכר באגף השיקום בדרגת נכות של 25% לצמיתות בגין פוסט טראומה ממבצע "צוק איתן". סעידיאן הגיש ביוני 2017 בקשה להכרה בו כנכה צה"ל, והוכר בוועדה רפואית בשנת 2018 רטרואקטיבית מיום שחרורו ב-2016. ‏סעידיאן עירער על אחוזי נכותו לוועדה עליונה, אשר קיימה שתי ישיבות בעניינו ובסופן לא שינתה את החלטת הוועדה הרפואית וקבעה את אחוזי נכותו ל-25% לצמיתות. בנוסף לטיפול באמצעות אגף השיקום, טופל סעידיאן גם במסגרות שונות בקהילה, ונעשו מאמצים לסייע לו גם במישור הכלכלי-רווחתי.

אתמול (ב') בסביבות השעה 18:00 הגיע סעידיאן למשרדי אגף השיקום בפתח תקווה, ואמר למאבטח בכניסה כי זומן לוועדה רפואית. בתחקיר התברר כי לא נקבעה ועדה רפואית בעניינו. סעידיאן אמר כי הוא מבקש להמתין מחוץ לבניין לעורך דינו, כאשר לפתע הוציא שני בקבוקים עם חומר דליק, שפך על בגדיו את החומר והצית את עצמו. מאבטחי משרד הביטחון רצו מיד לעברו, ובאמצעות מטפי כיבוי השתלטו על האש, העניקו לו עזרה ראשונית והזעיקו את כוחות ההצלה.