שעות ספורות חלפו מהאסון הנורא שאירע הלילה (שישי) בהילולת רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון, ומתיעודים שונים מהזירה עולה בבירור כי הדוחק והעומס הכבד של החוגגים במקום הוא זה שהוביל למותם של לפחות 44 מתפללים ולפציעתם של רבים נוספים. המונים ניסו להימלט מהמקום, אך ביציאות מהמתחם שמנעו מהם להתפנות נוצרו עומסים כבדים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

סיקור N12 על האסון במירון:

אסון הר מירון: עדויות קשות מהזירה

בעקבות הטרגדיה במירון: הוכרז יום אבל לאומי

שמות ההרוגים מהאסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי

באחד הסרטונים הראשונים שעלו מהזירה נראו מתפללים רבים דחוסים זה לצד זה. רבים מהם החליקו בשטח הצר ואחרים נרמסו מתחת לרגליהם. מעבר בזירת האסון מספק הסבר לכך - רצפת הנירוסטה הייתה חלקה מאוד והמעקות שנועדו להפריד בין הנוכחים ולשמור על הסדר נהרסו, כך שנוצר במקום עומס חריג ומסוכן ביותר.

לאחר מכן, כשדבר האסון כבר נודע למשתתפים, ניסו רבים להימלט מהמקום - אך נתקלו בצפיפות גדולה ביציאות ובשוטרים שניסו לווסת את העומס. אדם שתיעד את המתרחש טען שזה "מטורף", ואמר שהשוטרים יצרו "צוואר בקבוק". יחד עם זאת, חלק מהמתפללים הצליחו לעבור את המחסומים של המשטרה ועזבו את המקום.

44 חוגגים נהרגו עד כה באסון, שאירע בשל דוחק ועומס חריג שנוצר סמוך לאתר ההדלקה של חסידות "תולדות אהרון". ההערכה הראשונית דיברה על טריבונה שקרסה והובילה לנפילתם של עשרות מתפללים אחד על שני, אך בחלוף הזמן התברר כי דווקא דוחק הוא זה שהביא למותם ולפציעתם של כה רבים. תיעוד מזירת האירוע, שאותו הגדיר אחד מעדי הראייה כ"אזור מלחמה" הראה שהגדרות שנועדו לווסת את העומס ולשמור על בטיחות המתפללים קרסו ותרמו מאוד לצפיפות הרבה.