למרות הידוק הסגר והאכיפה - ההפרות נמשכות: רק בסוף השבוע האחרון, חולקו יותר מ-9,000 דוחות על הפרת ההנחיות, ועם זאת, גם הבוקר (ראשון) תועדו מספר קטן של תלמודי תורה פתוחים בביתר עילית ובירושלים ובמקביל גם עומסים בכבישים. מנגד, בקלנסוואה ובבני ברק נראה שבניגוד לסגר הקודם, יש הקשבה להנחיות, מערכת החינוך סגורה ואין תנועה רבה. בתוך כך במרכז השלטון המקומי הוחלט יחד עם ראשי הערים כי אם לא תבוצע אכיפה שווה בכל מוסדות החינוך במדינה, יושבת מערך הפיקוח העירוני בסגר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתיעוד מביתר עילית, נצפו כמה צעירים חרדים שנכנסים בשטף לתוך הבניין, שבו נמצא תלמוד התורה "כלל חסיד". למרות שלא ברור מה הגיעו לעשות שם, זו הפרה של הנחיות הסגר ובאזור לא נראים אף ניידת או שוטר. ברחובות העיר תועדו גם המון של ילדים וצעירים שעושים את דרכם ללימודים.

עומסים הבוקר ביציאה מתל אביב (צילום: החדשות )
עומסים בכבישי היציאה מתל אביב | צילום: החדשות

גם תלמוד תורה סאטמר בירושלים תועד פתוח ועם תנועת תלמידים. עם זאת חשוב לציין כי התלמוד שייך לפלגים הקיצוניים, האנטי ציוניים, שאינם כפופים לרב חיים קניינבסקי, שהורה על סגירת תלמודי התורה בשל התחלואה לתקופה קצרה.

מהצד השני, תלמוד התורה "חכמת שלמה" בירושלים שתועד פתוח עם המון תלמידים בסגר הקודם, נראה סגור וריק בשעות הבוקר. גם בקלנסוואה מערכת החינוך סגורה על פי ההנחיות, למעט תלמידי החינוך המיוחד. הרב אברהם פינזל, מנהל תלמוד תורה "חכמת שלמה" אמר ל-N12: "אנחנו סגורים היום כמו כל הכפופים להוראות של הרב קנייבסקי ועברנו ללמידה מרחוק, אנחנו שבורים ומרוסקים, זו מערכת שלא שבתה מעולם".


תיכון אבן סינא קלנסואה
תיכון אבן סינא בקלנסוואה סגור

בבני ברק ניכר שיחסית לסגר הקודם שקט, רוב תלמודי התורה שכפופים לרב קנייבסקי ולרב גרשון אדלשטיין סגורים ולא נראית תנועה רבה בעיר. חוץ מזה, המשטרה עוד לא החלה בשלב זה בהקמת מחסומים בתוך העיר. עם זאת, המבחן האמיתי יהיה רק בעוד כמה ימים, אז עשויים להורות הרבנים על פתיחת התלמודים, לאחר שהודיעו שיסגרו אותם רק לזמן קצר.

הסגר השלישי נכנס לתוקפו בין חמישי לשישי בחצות, המשטרה חילקה מאז 9,128 דוחות על הפרת ההנחיות. מרביתן, 7,255, הוחלקו בגין יציאה למרחק אסור או על התקהלויות אסורות. 1,358 חולקו על אי עטיית מסכה, 91 על הפרת חובת הבידוד, 125 על הפרות של בתי עסק ו-299 על שהייה אסורה במרחב הציבורי.

ביום שישי תועד מעצר של בעל חנות פלאפל בשוהם שנפתחה, לטענת המשטרה בניגוד להנחיות. בתיעוד נראה בעל העסק ובנו מתעמתים עם השוטרים – עד שלבסוף השניים נעצרו. במשטרה טענו כי בעל המקום הוזהר ביום חמישי ואף תקף את השוטרים. בתיעוד ממצלמת הגוף של השוטרים, הוא נראה בכל המקום תוקף את השוטרים.