חג פורים יגיע היום (ראשון) לסיומו, ועד כה הוא התאפיין במאות מסיבות והתקהלויות המוניות, שהתקיימו בניגוד להנחיות הממשלה. המשטרה הצליחה לפזר כ-200 מסיבות, אך ככל הנראה מספר דומה של מסיבות התקיים ללא ידיעת השוטרים. לנוכח החשש מהמשך ההפרות גם היום, במיוחד בטישים בירושלים ובערים חרדיות נוספות, המשטרה נערכת לאכיפה ולמניעה של התקהלויות נוספות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במטרה למנוע הגעה של מתפללים לבתי הכנסת ולאירועי החג ההמוניים המתקיימים בכל שנה בירושלים, החליטה הממשלה על הפסקת התחבורה הציבורית מהעיר ואליה החל משעות הערב אמש ועד היום בלילה. בהתאם לזאת, פרסה המשטרה מחסומים בכל הכניסות והיציאות מהעיר, מה שגרם לעומסי תנועה כבדים שצפויים להימשך גם במהלך היום. כמו כן, השוטרים נערכים לאכוף את הגבלות העוצר הלילי ברחבי הארץ, ופרסו מחסומים בכבישים מרכזיים נוספים.

אכיפת הנחיות בשוק הפשפשים
מסיבה בתל אביב, ארכיון

עם זאת, בירושלים לא יחול עוצר לילי כפי שהתקיים בסוף השבוע, מה שיקשה על השוטרים במשימת האכיפה. לאורך ימי החג פיזרו השוטרים כמה מסיבות והתקהלויות שנערכו בניגוד לחוק, ולמעט אירוע חריג בשוק מחנה יהודה שבמהלכו צעיר השליך בקבוק זכוכית לעבר שוטר, לא נרשמו אירועים חריגים בעיר.

אכיפת הנחיות בשוק הפשפשים
שוטרים אוכפים התקהלות בתל אביב

במשטרה מודעים לכך שלא הצליחו לעמוד במשימת האכיפה בחג, על אף הבטחת המפכ"ל החדש, ניצב קובי שבתאי. אולם, אין להטיל את האשמה על המשטרה בלבד – בתנאים שקבעה הממשלה, לפיהם במהלך היום המסחר ומקומות הבילוי פתוחים ונסגרים רק בלילה, קשה מאוד לאכוף. האירועים ביפו ובתל אביב מוכיחים זאת.

נקודה מעניינת עולה ממיעוט הדיווחים על התקהלויות המוניות במגזר החרדי. ישנן שתי סיבות אפשריות לכך – או שלא היו אירועים כאלה וההנחיות נשמרו, או שהאכיפה המשטרתית בערים ובשכונות החרדיות הייתה מצומצמת מאוד. בתי הכנסת והישיבות התמלאו בחוגגים, כך שהאפשרות השנייה היא ככל הנראה הנכונה. זה לא מבשר טובות לקראת היום, כשצפויים להתקיים טישים המוניים עם הרבה משקאות אלכוהוליים וספק אם המשטרה תפזר אותם.