הפרת הנחיות משרד הבריאות נמשכה גם היום (שבת), כשמאות צעירים פקדו את שוק הפשפשים ביפו וחגגו בהמוניהם את פורים, ללא הקפדה על כללי הריחוק החברתי וכמעט ללא עטיית מסכות. שוטרים שהגיעו למקום קראו למבלים להתפנות, אך בעיקר עסקו במשחקי "חתול ועכבר" עם החוגגים, תוך שהם מפזרים התקהלות אחת בזמן שרבות אחרות ממשיכות ללא הפרעה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במשטרה ענו לביקורות בנושא האכיפה, והדגישו: "עצם נוכחות הציבור במרחב הציבורי ורכישת מזון אינה מהווה עבירה על פי ההנחיות בעת הזו, לפיכך כל טענה שגויה בהקשר לאכיפה ראוי שתידחה על הסף". למרות שהמשטרה הודיעה על אכיפה מוגברת באזור, למעט כמה שוטרי משמר הגבול לא נראו ברחבי השוק שוטרים ופקחים רבים.

אכיפת הנחיות בשוק הפשפשים
שוטרים הערב בתל אביב

"מה רוצים מאיתנו?", שאל אחד המבלים, שסירב להזדהות מחשש שייקנס. "בשביל מה התחסנו פעמיים? תנו קצת לחיות! אנחנו כבר אחרי הקורונה. מדובר במסיבה באוויר הפתוח, אלה לא הפרות. סמוך עליי, אנחנו לא נהיה חולים".

בזק"א הגיבו בבדיחות הדעת לדיווחים מתל אביב:

 צעירה נוספת התעקשה שהמבלים אינם מפירי חוק, אלא בסך הכול רוצים ליהנות: "המסיבות האלה הן גם המחאות שלנו על המצב. שנה שלמה אנחנו שומרים על ההנחיות. משנים את החיים שלנו בגלל הקורונה, הולכים עם מסכה, מתחסנים. לקחו את מסיבות פורים עם העוצר, ביטלו את ההפקות הרציניות, אז מה שלא נחגוג קצת?".

אכיפת הנחיות בשוק הפשפשים
המסיבה בשוק הפשפשים ביפו

מי שלא מקבל את דברי המבלים הוא מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, שהזהיר אתמול שמסיבות פורים עלולות לעכב את המשך ההקלות, ואף להוביל לסגר נוסף. בריאיון לגדעון אוקו בתוכנית "שישי בחמש", אמר לוי: "אנחנו יושבים בבית כל כך הרבה זמן בסגר, מקריבים קורבנות, לא יוצאים, אנשים מאבדים את מטה לחמם - וזה מה שאנחנו רואים?".

פרופ' רן בליצר, ראש קבינט המומחים במגן ישראל וראש מערך החדשנות ב"שירותי בריאות כללית", גילה הבנה מסוימת כלפי המבלים והרצון לחגוג, אך הבהיר: " כדי שנוכל לחזור לשגרה טובה ובריאה, שבה התרבות פתוחה ושבעוד שבוע נוכל לפתוח את המסעדות וכל הדברים האחרים שאנחנו רוצים שיקרו, חייבים לשמור על הכללים המינימליים שנקבעו – על המסכות, המרחק, מניעת ההתקהלויות".

"50% מהאוכלוסייה ברגע זה עדיין לא מחוסנים", הוסיף בליצר. "מתוך ה-50% האחרים – כשליש עדיין לא מוגן. אם אנחנו נביא בהתקהלויות מהסוג הזה לעוד גל – זה יעצור את הרצון של כל הגורמים הנוגעים בדבר לפתוח עוד, וזה יהיה מיותר לחלוטין".

גם בעיריית תל אביב ביקרו את המבלים, אך הפנו אצבע מאשימה למשטרה: "צר לנו על ההתקהלויות המשקפות זלזול בהנחיות שנועדו לשמור על הבריאות של כולנו. עם זאת, האחריות לפיזור התקהלויות נמצאת בידי המשטרה. העירייה לא רשמה דו"חות למסעדות ובתי קפה שפעלו באמצעות משלוחים ואיסוף עצמי, שכן אלו מותרים במסגרת התו הסגול".