האם חברי הקהילה הגאה יוכלו בקרוב להשתתף בהליכי פונדקאות בארץ? כשנה לאחר שבית המשפט העליון פסק שמניעת האפשרות מבני זוג מאותו מין להתקשר בהליכי פונדקאות אינה חוקית, עתרו היום (ראשון) נציגי הקהילה הגאה לבית המשפט בבקשה שייתן את פסק הדין המשלים לעתירה הקודמת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בפברואר בשנה שעברה פסק כאמור בית המשפט העליון כי יש לאפשר לזוגות מהקהילה הגאה להשתתף בהליכי פונדקאות בישראל. בפסק הדין נכתב כי "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולת הסדר הפונדקאות נחזית כאפליה חשודה", והשופטים הורו למדינה לתקן את החוק ולעדכן על כך עד ל-1.3.2021.

עם זאת, הכנסת לא תיקנה את החוק והעותרים איתי ויואב פנקס ארד, יחד עם עמותת "אבות גאים" וסוכנות "תמוז" מבקשים מבית המשפט לתת את פסק הדין המשלים בעתירה ולהורות על "סעד אפקטיבי שייכנס לתוקפו באופן מיידי". בעתירה החדשה כתבו העותרים כי "ברור לחלוטין כי לא ייערך כל שינוי חקיקה בתקופה שעד 1.3.2021, ובינתיים אנשים בשר ודם נפגעים פגיעה אנושה בליבת הזכויות החוקתיות שלהם".

הפגנת הקהילה הגאה - פונדקאות (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
הפגנה של הקהילה הגאה בעד פונדקאות, ארכיון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"אין תירוצים למסמוס תיקון חוק הפונדקאות", הוסיפו העותרים. "חוסר היציבות השלטונית לא נולד בתקופת הקורונה, וכמוהו גם היריקה העקבית של המדינה בפניה של הקהילה. אל לבג"ץ לתת יד למריחות זמן נוספות חסרות ערך – לכן ביקשנו שיורה על קיום השוויון המלא. חיכינו די והותר"‎.

סוגיית הפונדקאות עבור הקהילה הגאה עוררה בעבר מחאות גדולות מצד חבריה. בקיץ 2018 קהילת הלהט"ב פתחה בשביתה כללית שזכתה לתמיכת החברות הגדולות במשק, וארגנה עצרת ענק, בהשתתפות עשרות אלפי אנשים. השחקנית והקומיקאית אורנה בנאי אמרה אז בעצרת: "כן לשוויון, לא לאפליה".