מדינת ישראל תאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים עם זיקה גנטית ליילוד גישה להליך פונדקאות בישראל - כך קבע הערב (חמישי) פה אחד הרכב של 5 שופטי בג"ץ. בית המשפט הכריע כי הוראות הסדר הפונדקאות הקבוע בחוק: "פוגעות פגיעה בלתי מידתית בזכות לשוויון ובזכות להורות של קבוצות אלו, ואינן חוקתיות. בית המשפט נתן למחוקק שנה לתקן את הוראות החוק המפלות, בחקיקה רשמית בכנסת".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני כחודש הגישו נציגי הקהילה הגאה עתירה מחודשת בנושא חוק הפונדקאות לבג"ץ, כפי שפרסם לראשונה כתבנו לירון זייד במהדורה המרכזית. לאורך השנים התקיימו בבג"ץ דיונים רבים. חלק מהשופטים הסכימו שחוק הפונדקאות מפלה באופן בלתי מוצדק ומפנה עורף לערך כבוד האדם, אך בית המשפט העליון החזיר את הטיפול בסוגיה הבוערת לכנסת לצורך תיקוני חקיקה. כעת קבעו שופטי העליון כי יש לאפשר לזוגות חד-מיניים גישה להליכי פונדקאות.

עוד נכתב בהחלטת השופטים: "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה', המייחסת מעמד נחות לקבוצה זו, ובכך גלומה פגיעה נוספת, קשה ומשפילה בכבוד האדם על בסיס מגדר או נטייה מינית".

"ניצחנו! מהיום כולנו יכולים להקים משפחה לתפארת – בדיוק כמו כולם"

איתי ויואב פנקס ארד הגישו עתירה בנושא כבר בשנת 2010 ורק כעת קיבלו את ההחלטה לה ייחלו: "ניצחנו! זהו יום דרמטי ומרגש, שבו ישראל עושה סוף סוף צעד למשפחת המדינות המתקדמות בעולם ביחס לזכויות להט"ב". בהודעה שמסרו ביחד עם יו"ר עמותת "אבות גאים" עוז פרבין נכתב: "אנחנו מאושרים מכך שאחרי עשר שנים, בג"ץ קיבל החלטה אמיצה ונכונה, שעושה צדק כלכלי וחברתי לעשרות אלפי זוגות להט"בים. גם אם יש עוד דרך לעשות כדי להגיע לשוויון מלא, מהיום כולנו יכולים להקים משפחה לתפארת – בדיוק כמו כולם".

אמיר אוחנה (צילום: Olivier FitoussiFlash90)
צילום: Olivier FitoussiFlash90

שר המשפטים אמיר אוחנה אמר בתגובה להחלטת בג"ץ בנושא הפונדקאות כי מברך על תוכן הפסיקה – אך ההכרעה צריכה להתקבל בכנסת ואפעל כדי שכך יהיה. "למותר לציין שאני תומך בכל ליבי בחופש לפונדקאות גם לזוגות בני אותו המין", מסר השר אוחנה. "יחד עם זאת, אני חייב גם להישאר נאמן לעקרונותיי: מי שאמור לקבל את ההכרעות הערכיות בדמוקרטיה, זה הציבור באמצעות נבחריו, כלומר – הכנסת".

יו"ר האגודה למען הלהט"ב, הילה פאר מסרה בתגובה להחלטה: "מדובר בהחלטה היסטורית למדינת ישראל, לקהילה הגאה ואלפי זוגות ישראליים שיממשו את זכותם הבסיסית להיות הורים. יומיים אחרי יום המשפחה, אנחנו גאים וגאות להיות מי ומה שאנחנו בכל מקום במדינה שלנו. זאת התשובה להסתה ולאפליה שמגיעה גם היום מנבחרי הציבורי וממשרדי הממשלה. כולנו תקווה שבשבוע הבא תיבחר ממשלה שתקדם שיוויון זיכויות רחב לקהילה הגאה בכל התחומים. אנחנו מברכים את אבות גאים והעותרים איתי ויואב ערד פנקס על הנחישות והסבלנות שהשתלמו ובגדול".

בחודש יולי האחרון התקיימה הצבעה בכנסת בעניין חוק הפונדקאות שהרחיב את הזכות לעבור את ההליך גם לנשים יחידניות. בניגוד להצהרות ראש הממשלה בנימין נתניהו טרם ההצבעה כי יתמוך בתיקון לחוק שיאפשר גם לאבות יחידנים, ובהם גם לזוגות גאים, לבצע את התהליך - נתניהו הצביע נגד התיקון, והוא נדחה. בהודעת הליכוד לקראת ההצבעה הודיע נתניהו שאינו מתכוון לתמוך בסעיף שהציע ח"כ אמיר אוחנה, אך עדכן כי יתמוך במהלך אם יוגש כהצעת חוק נפרדת.