לווייתן מת נפלט לחוף ניצנים: פקחי רשות הטבע והגנים שהגיעו הערב (חמישי) לחוף ניצנים גילו שם גופת לווייתן מצוי באורך 10 מטרים. מדובר בלווייתן צעיר, שבבגרותו מגיע בים התיכון עד לכדי גודל של 20 מטרים. נסיבות מותו של הלווייתן נבדקות – ונבחן אם יש קשר לאירוע זיהום הזפת בחופי ישראל. מנכ"ל רשות הטבע והגנים אמר: "זהו נזק סביבתי גדול מאוד שייקח זמן רב לטפל בו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הלווייתן המצוי נפוץ במערב הים התיכון – אך נדיר באזור המזרח הקרוב לישראל. התיעוד האחרון של לווייתן דומה בחופי הארץ היה בשנת 2016, ומדובר באירוע נדיר יחסית. 2 אנשים שונים דיווחו שצפו בלווייתן דומה בחופי אשדוד והרצלייה לפני כשבועיים - אך לא תיעדו אותו.

הפרטים המגיעים לחופי ישראל הם צעירים בדרך כלל – כשגם במקרה הזה מדובר כאמור בלווייתן צעיר שאורכו 10 מטרים. באוקיינוס מגיע הלווייתן המצוי עד לגודל של 24 מטרים – ובכך הוא בעל החיים השני בגודלו בעולם, אחרי הלווייתן הכחול.

לווייתן נסחף ומת בחוף ניצנים
לווייתן נסחף ומת בחוף ניצנים
לווייתן נסחף ומת בחוף ניצנים
לווייתן נסחף ומת בחוף ניצנים

ברשות הטבע והגנים עדכנו כי בשלב זה סיבת המוות של הלווייתן לא ידועה. שאול גולדשטיין, מנכ"ל הרשות, אמר: "אירוע זיהום הזפת מתברר כאירוע גדול מאוד וחמור מאוד, עם נזק סביבתי גדול מאוד שייקח לנו זמן רב לטפל בו. אנחנו קוראים למשרד להגנת הסביבה לחקור את האירוע ולמצוא את האשמים - ולהעניש אותם בחומרת הדין".

חוף סגור בעקבות זיהום הזפת בים התיכון (צילום: מרכז מידע ומחקר סביבתי חיפה)
צילום: מרכז מידע ומחקר סביבתי חיפה

בתוך כך, בנהרייה עדכנו כי אין להגיע לרצועת החוף בעיר בשל הזיהום. אנשי המשרד להגנת הסביבה וצוותי מקצוע מהרשות המקומית סקרו את רצועת החוף כדי לאתר את מקורות הזיהום. העניין עדיין נבדק. בהודעה נאמר כי ההערכה הנוכחית במשרד להגנת הסביבה היא כי מדובר בפליטה של שמנים או נפט מכלי שייט שעבר מול חופי ישראל.

מדובר בכמות משמעותית של זפת, כאשר היקפה המדויק עדיין לא התברר. הפליטה התרחשה לאורך שטחים נרחבים לחופי ישראל. בנהרייה הודיעו כי חל איסור להגיע לקו החוף עד להודעה חדשה.