הסגר המהודק נכנס לשבוע השני: החל מהבוקר (שישי) הגבירה המשטרה את האכיפה - עם הידוק משמעותי של האכיפה במחסומים. המחסומים הקבועים החדשים יישארו בכל סוף השבוע, והם יאוישו בכוחות משטרה 24 שעות ביממה. בנוסף הוצבו מחסומים רבים בכבישים הבין-עירוניים. מעבר לאכיפה מוגברת בכבישים, במשטרה יתמקדו גם באכיפת המסחר וההתקהלות ברחבי הארץ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הגברת האכיפה החלה בשעה 6:00. המחסומים החדשים נפרסו בשעה הזו - הן בתוך היישובים והן בכניסות אליהם. בכבישים הבין עירוניים הוצבו 25 מחסומים, שיפעלו בין השעות 23:00-06:00. בשעות הלילה יצמצמו במשטרה את מספר המחסומים באותם כבישים ל-12 בלבד. יש לציין כי כל תוכנית אכיפה זו כפופה למגבלות מזג האוויר החורפי בסוף השבוע.

המחסומים יהיו גם קבועים וגם "מדלגים", והאכיפה המוגברת תכלול גם סיורים ממונעים ורגליים של כוחות, תגבור התחנות וכוחות האכיפה, הפעלה מוגברת של היחידה האווירית המשטרתית ועוד.

מחסום, שוטר, סגר, קורונה, ישראל, משטרה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אלפי שוטרים משתתפים במבצע הארצי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במשטרה הדגישו כי "נוכח מצב החירום הלאומי הנוכחי ובכדי לשמור על בריאות הציבור ולמנוע הדבקה המונית - עיקר הפעילות המשטרתית תתמקד בפיקוח ואכיפת התקנות בדגש על התקהלויות אסורות, מגבלות התנועה והמסחר וקיום חובת הבידוד בכל רחבי הארץ. תכלית הפעילות וההיערכות המשטרתית היא למנוע הדבקה המונית על ידי התקהלות ויציאה אסורה של אזרחים למרחב הציבורי בניגוד לתקנות".

השינוי באכיפה נכנס לתוקפו שבוע לאחר תחילתו של הסגר המהודק: במשטרה שבעי רצון בסך הכול מהאכיפה בשבוע האחרון. בהתייחס להפרות במגזר החרדי, במשטרה אומרים שאין בכוונתם להיכנס למוסדות לימוד שמפרים את מגבלות הסגר ולפזר את התלמידים, אלא לפעול רק באמצעות קנסות.

מחסום משטרתי סמוך למנהרת לה גרדייה, תל אביב (צילום: איתן אלחדז, TPS)
ארכיון | צילום: איתן אלחדז, TPS

במהלך שבוע הסגר חלה עלייה של 34% בסך כל הדוחות שניתנו לאזרחים, בהשוואה לשבועות שלפני כן. במהלך השבוע האחרון החלה המשטרה להתאים את האכיפה ואת שעות פעילות המחסומים בכבישים. כך למשל, במחסום שבמחלף חמד, התברר שרבים מהעולים לירושלים עושים זאת בתחבורה ציבורית - ולכן הוחלט לקבוע נתיב מיוחד לאוטובוסים במחסום, כך שהם לא יצטרכו להמתין זמן ארוך לבדיקה.

מוקדם יותר הבהירו במשטרה שהציבור מוכרח לדעת לאחר הימים הראשונים שהאכיפה הפעם תהיה קשוחה יותר: ההחלטה במשטרה היא ללכת על "אכיפה חכמה" - כלומר, להרבות עד כמה שניתן בקנסות של 5,000 שקל מדי יום (כמו שקורה למשל בישיבה באשדוד היכן שהיו עימותים) אבל במקביל נעשתה גם פנייה למשרד החינוך בדרישה להסיר את אותם מקומות מרשימת הגופים המאושרים - מה שימנע מהם קבלת תקציבים.

סגר (צילום: דני מרון, פלאש 90)
המשטרה תשים דגש על אכיפת התקהלויות אסורות | צילום: דני מרון, פלאש 90

אם ההפרות הבולטות האלה יימשכו, מבהירים במשטרה, תישקל האפשרות יחד עם העירייה לנקוט באמצעים חמורים יותר עד כדי הפסקת חשמל ומים. מכניסת הסגר לתוקף ועד ליום שלישי האחרון חולקו 25,565 דוחות לאזרחים - ומתוכם 12,400 קנסות ניתנו רק בסוף השבוע הראשון לכניסת הסגר.

"המשטרה קוראת לציבור כולו להימנע מהתקהלות אסורה ומיציאה למרחב הציבורי שלא לצורך חיוני וכן להקפדה על קיום ההנחיות במלואן, הכל בכדי למנוע את הצורך באכיפה ולהצליח באתגר הלאומי של כולנו להורדת שיעור התחלואה לצורך חזרה לשגרה וסיום תקופת הסגר בהקדם", נמסר.