הסגר השלישי נכנס לתוקף כמעט לפני שבוע ועדיין לא נראית ירידה ברורה במגמת התחלואה. אומנם מקדם ההדבקה יורד גם במגזר הכללי ואף במגזר החרדי - אך מספרי המאומתים והחולים קשה נותרים יציבים ואף עולים. בגזרת האכיפה, במשטרה ובעיריית אשדוד החלו לאמץ אסטרטגיה של "אכיפה חכמה" גם כלפי המגזרים הבעייתיים וצופים שיימשך שיתוף הפעולה עם הציבור הכללי. הסגר השלישי - תמונת מצב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תמונת מצב התחלואה

מהנתונים של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה המופעל על ידי אגף המודיעין עולה כי קיימת עלייה חדה במספר חולי הקורונה שמצבם מוגדר קשה - ורק ביממה האחרונה נוספו 150 חולים קשה. עדיין אין התייצבות ואף לא ירידה במספרים כפי שצפו המומחים בעקבות הגעת החיסונים. חשוב להדגיש כי נתוני החולים קשה מעט מטעים, משום שמצבם של חלקם משתפר או לחילופין חלק מהם מתים, אך במקביל, נוספים כל יום עשרות ואף מאות חולים קשה.

ביום חמישי הקודם מספר החולים שמצבם מוגדר קשה עמד על 873, היום אותו נתון עומד כבר על 1,081. בנוגע למספר המאומתים היומי, כאן נרשם זינוק משמעותי אף יותר. בתוך שבוע עלה מספר המאובחנים לקורונה ביום בכ-1,500. בעוד שביום חמישי הקודם נרשמו 7,881 מאומתים – ביממה החולפת אובחנו 9,388 מאומתים. הנתונים הגבוהים הללו נובעים בין השאר גם ממספר הבדיקות הגבוה שנערך בכל יום. מלבד ימי סוף השבוע, בכל אחד מהימים האחרונים וגם בחמישי הקודם נערכו בין 120 ל-130 אלף בדיקות קורונה. 

גם שיעור הבדיקות החיוביות, בניכוי בדיקות המחלימים, לא יורד בימים האחרונים. ביום חמישי לפני שבוע עמד אחוז החיוביים על 6.2%, ביום ראשון שאחריו אחוז החיוביים עמד כבר על 6.3%, ביום שני אחוז המאומתים זינק ל-7.4, ביום שלישי הוא עמד על 7.6, ואתמול הייתה ירידה ל-7.2%. נכון להיום אחוז המאומתים העדכני עומד על 7.9%.  

מקדם ההדבקה לעומת זאת נמצא במגמת ירידה בכל המגזרים בשבוע האחרון. על פי נתוני האגף לשעת חירום במשרד הבריאות, מקדם ההדבקה במגזר הערבי מתקרב ל-1, ובמגזר הכללי הוא עומד על 1.13 על סמך מספר המאומתים החדשים. במגזר החרדי הנתון עומד על 1.19, זהו אומנם הנתון הגבוה ביותר בהשוואה למגזרים האחרים אבל גם שם יש מגמת ירידה.

קיימת סתירה בין העובדה שמספרי המאומתים והחולים קשה עולים לבין העובדה שמקדם ההדבקה יורד בכלל הארץ. המספרים גבוהים מכיוון שהסגר שנכנס לפני 6 ימים בלבד עוד לא נתן את אותותיו, ויש להניח שעוד כמה ימים נראה התחלה של ירידה.

עם זאת, ניתן כבר לראות את הצעדים המחמירים שהוטלו במקדם ההדבקה שירד ל-1.13. חשוב להדגיש, מקדם ההדבקה מחושב רק יומיים או שלושה לאחור ובכך הוא מגלם כבר את הסגר ההדוק שנכנס לתוקף, לעומת נתוני תחלואה אחרים שמחושבים רק לאחר שבועיים. ניתן להניח שמקדם ההדבקה ימשיך לרדת ונראה את אותה המגמה גם במספרי המאומתים בתוך ימים ספורים.

 

על פי נתוני משרד הבריאות, מוקדי התחלואה העיקריים נמצאים בחברה החרדית. כך למשל העיר מודיעין עילית, שבה 20% מהבדיקות נמצאו חיוביות, בעיר אלעד 21% מהבדיקות נמצאו חיוביות, ובביתר עילית שיעור הבדיקות החיוביות עומד כבר על 29%. נתוני תחלואה גבוהים נרשמו גם בכפר הדרוזי עין קנייא עם 25% בדיקות חיוביות, בכוכב יעקב נמצאו 23% בדיקות חיוביות, וברכסים 15% מהבדיקות היו חיוביות.

המוטציה הבריטית והדרום אפריקנית 

הזן החדש של הקורונה, המכונה המוטציה הבריטית, מדבק הרבה יותר ביחס לזנים קודמים בכל קבוצות הגיל, גם בקרב ילדים, והוא אחראי למגמת העלייה החריפה בתחלואה ובתמותה בבריטניה. ההערכה של אגף המודיעין היא כי הוא נוכח באוכלוסייה בישראל בהיקף גבוה (כנראה עשרות אחוזים) כמו גם בארצות אחרות באירופה, וכי הוא משפיע על היקף התחלואה ועשוי אף להרחיב את השפעתו. במרכז למערכה בקורונה הדגישו כי תפוצת המוטציה הבריטית ורמת ההדבקה המוגברת מחייבות הקפדה יתרה על ההנחיות.

נגיף קורונה (צילום: Corona Borealis Studio, Shutterstock)
צילום: Corona Borealis Studio, Shutterstock

במהלך הימים האחרונים, זוהו לראשונה מקרי הדבקה של המוטציה הדרום אפריקנית בישראל, וההערכה היא כי בדומה לזן הבריטי, גם הוא מדבק יותר מהזנים הקודמים. במחקר ראשוני הציגה המוטציה הזו עמידות מסוימת לנוגדני מחלימים, אך עוד נדרש מחקר נוסף לקביעת עמידותו מול החיסון. עד שתתברר מידת הסיכון, באגף המודיעין ממליצים לנקוט צעדי מנע חריפים כדי למנוע את התפשטותו בדמות קטיעת שרשראות הדבקה שכבר החלו, ומניעת כניסה נוספת שלו לישראל.

אכיפת המשטרה

במשטרה קיימת בסך הכול שביעות רצון מהאופן שבו הציבור בכללותו מגיב לסגר ולמדיניות אכיפת ההנחיות וההגבלות. המשמעות היא שבאופן כללי האכיפה תימשך באותו אופן גם בתקופה הקרובה, כפי שהתבטאה עד עכשיו.

הציות להנחיות הייתה בבחינת "מטוטלת" עד כה - בסוף השבוע הראשון לסגר הייתה צייתנות מלאה מצד האזרחים והכבישים היו ריקים. בתחילת השבוע נרשמו פקקים גדולים, אך לאחר מכן הייתה ירידה והתייצבות, וההערכה היא שגם בסוף השבוע הקרוב, גם בגלל מזג האוויר, הכבישים יתרוקנו פעם נוספת ונחזור למראות של כבישים יחסית ריקים ותנועה חופשית.

מהומות חרדים באשדוד (צילום: ישי יחיאל)
מהומות החרדים באשדוד | צילום: ישי יחיאל

במשטרה מבהירים שהציבור מוכרח לדעת לאחר הימים הראשונים שהאכיפה הפעם תהיה קשוחה יותר. היה סוג של ניסוי וטעייה מצד הציבור - אך הם נוכחו לדעת שזה בעייתי ועולה להם בקנסות. לכן היו אנשים שהרשו לעצמם בימים ראשון ושני לצאת מהבית ונמנעו לעשות זאת בהמשך.

באשר לאכיפה במגזרים הבעייתיים האחרים: החששות מצד אחד התממשו, אך במקביל היה גם שיתוף פעולה מפתיע במגזר החרדי. בזרמים הקיצוניים ובאופן יחסית צפוי - נרשמו הפרות בוטות. המציאות הוכיחה שחוץ מעימותים נקודתיים באשדוד, בתל אביב אתמול ובבית שמש - המשטרה לא מיהרה להיכנס למעוזים של הזרמים הקיצוניים, שם ממשיכים לחיות ולהתנהל כאילו אין סגר.

על פי ההערכות, המצב הזה יימשך והמשטרה לא תמהר לשגר כוחות גדולים לאזורי המגורים של הזרמים הקיצוניים ולבתי הכנסת שלהם - שם מפירים את ההנחיות וההגבלות. מצב זה יימשך כדי להימנע מעימותים פיזיים שיכולים להגיע לפגיעה בנפש.

אכיפת הנהלים החדשים (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
אכיפת הנהלים החדשים | צילום: פיטוסי , פלאש 90

ההחלטה במשטרה היא ללכת על "אכיפה חכמה" – כלומר, להרבות עד כמה שניתן בקנסות של 5,000 שקל מדי יום (כמו שקורה למשל בישיבה באשדוד היכן שהיו עימותים) אבל במקביל נעשתה גם פנייה למשרד החינוך בדרישה להסיר את אותם מקומות מרשימת הגופים המאושרים - מה שימנע מהם קבלת תקציבים. אם ההפרות הבולטות האלה יימשכו – אף תישקל האפשרות יחד עם העירייה לנקוט באמצעים חמורים יותר עד כדי הפסקת חשמל ומים. 

כאשר מתמקדים בדוחות שחילקה המשטרה לאזרחים על הפרת ההנחיות, על פי הנתונים המעודכנים מכניסת הסגר לתוקף ועד ליום שלישי האחרון חולקו 25,565 דוחות לאזרחים - ומתוכם 12,400 קנסות ניתנו רק בסוף השבוע הראשון לכניסת הסגר.