לאחר ימים של המתנה של קבינט הקורונה, מנהיג הזרם הליטאי במגזר החרדי הרב קנייבסקי הסכים הבוקר (חמישי) לסגירת תלמודי התורה במהלך הסגר וקרא להורים "להשגיח על התלמידים שייאלצו להישאר בבית", כך פורסם בעיתונות החרדית. עם זאת, בשיחה שקיים עם ראש הממשלה נתניהו, אמר נכדו של הרב כי ההנחיה היא "לכמה ימים" נוכח התחלואה הקשה. נתניהו שוחח במקביל גם ראשי חסידויות - עם האדמו"ר מוויזניץ ועם ח"כ אייכלר המייצג את האדמו"ר מבעלז וביקש מהם לשתף פעולה עם הסגר. על המכתב שעליו חתם הרב קנייבסקי חתום גם הרב אדלשטיין, ראש ישיבת פוניבז'. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרב קנייבסקי אף קרא למחנכים לעמוד בקשר עם התלמידים מרחוק: "זכות וחובה שהמחנכים יתמידו בקשר קבוע עם התלמידים וישמרו סדרי הלימוד והשיעורים".

חרדים בישיבה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הישיבות ייסגרו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שלשום הרב שוחח עם ראש עיריית ירושלים, משה לאון, אז אמר לו כי הוא יאשר את סגירת המוסדות, אך לאחר מכן יצאה הודעה מטעמו של הרב שבה  נמסר כי "תצא הנחיה עד תחילת הסגר". נכדו של הרב קנייבסקי, יענקי, אמר כי "הרב ישמע את כל הדברים, אחריות גדולה מכל הכיוונים. לא הביקורת זה מה שישפיע על ההצהרה. ההחלטות הן ענייניות. יש כאלה שחשוב להם ההפגנות".

סוגיית אכיפת הנחיות הסגר במגזר החרדי עמד במוקד תשומת הלב בשני הסגרים שהוטלו בשנה האחרונה, וצפוי להיות מוקש מרכזי גם הפעם. סגן ניצב רועי ולדמן, ראש מפלג מודיעין בימ"ר מרכז, התייחס אתמול לאכיפה בעקבות הציפייה לתשובתו של הרב: "במגזר החרדי לפעמים יש מוכנות חלקית, אנחנו נלך לאכיפה מחמירה ומשמעותית גם אצל החרדים ללא אפליה בין מגזר למגזר".

מוסד חינוך חרדי בזמן הקורונה‎ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ייאלצו להישאר בבית | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חמש מתוך עשר הערים האדומות ביותר נכון להיום הן חרדיות, ובראשן ביתר עילית ומודיעין עילית שציון הרמזור שלהן הוא 10, הציון החמור ביותר. ביתר עילית עם אחוז המאומתים הגבוה ביותר שעומד על 26% חיוביים. בגל הנוכחי, שליש מכלל הנדבקים בישראל נדבקו בבתיהם. בקרב האוכלוסייה במגזר החרדי שחי בצפיפות גדולה יחסית, המשמעות היא הדבקה המונית שמתפשטת במהירות.