בעוד שמערכות החינוך בישראל צפויות להיכנס להשבתה מוחלטת מיום חמישי בחצות, קבינט הקורונה עדיין ממתין לתשובתו של הרב קנייבסקי לגבי השאלה האם יורה לתלמודי התורה להישאר סגורים גם הם. ראש מפלג המודיעין בימ"ר מרכז הסביר כי האכיפה תהיה משמעותית "גם אצל החרדים". בינתיים – מנהיגי הציבור החרדי שומרים על שתיקה ומסרבים להתראיין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ישראל תיכנס בעוד כ-28 שעות לסגר השלישי בגרסתו המהודקת, למשך שבועיים, זאת בעקבות ההתפשטות של הקורונה שהולכת ומתרחבת בימים האחרונים. במסגרת ההחלטה, בכירי משרד הבריאות, ביחד עם רה"מ, שר הביטחון ובכירי מערכת החינוך החליטו כי למרות המשמעות הכואבת של המהלך, אין מנוס מלסגור את מערכות החינוך שם התגלו לא מעט חולים בקרב התלמידים והמורים.

אולם יש מי שלא שש ליישר קו עם הנחיות הבריאות המחמירות – הרב קנייבסקי, מנהיג הזרם הליטאי במגזר החרדי, לא אישר שיורה לכלל תלמודי התורה לסגור את דלתותיהם. אמש הרב שוחח עם ראש עיריית ירושלים משה לאון אז אמר לי כי הוא יאשר את סגירת המוסדות, אך נכון לשעה זו מביתו של הרב נמסר כי "תצא הנחיה עד תחילת הסגר". נכדו של הרב קנייבסקי, יענקי, אמר כי "הרב ישמע את כל הדברים, אחריות גדולה מכל הכיוונים. לא הביקורת זה מה שישפיע על ההצהרה. ההחלטות הן ענייניות. יש כאלה שחשוב להם ההפגנות".

הרב חיים קנייבסקי (צילום: אהרון קרון, פלאש 90)
הרב חיים קנייבסקי | צילום: אהרון קרון, פלאש 90
בדיקת קורונה במגזר החרדי (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
בדיקת קורונה במגזר החרדי | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הבעיה מול הציבור החרדי הייתה צפויה מראש

במסגרת ההיערכות לסגר הכללי, המשטרה הודיעה כי תגביר את האכיפה, כשתפרוס עשרות מחסומים ותגביר את מתן הקנסות למי שיפר את ההנחיות. סגן ניצב רועי ולדמן, ראש מפלג מודיעין בימ"ר מרכז, התייחס לאכיפה בעקבות הציפייה לתשובתו של הרב: "במגזר החרדי לפעמים יש מוכנות חלקית, אנחנו נלך לאכיפה מחמירה ומשמעותית גם אצל החרדים ללא אפליה בין מגזר למגזר".

במקביל, חברת החדשות ביצעה פנייה לשורה ארוכה של מנהיגים בציבור החרדי בבקשה לראיין אותם בנושא ההחלטה של הרב, אולם כולם בלי יוצא מן הכלל סרבו להתראיין. בין הבכירים שביטלו על הסף את הריאיונות – השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן, חברי הכנסת משה גפני ויעקב אשר ושורה ארוכה של ראשי עיריות ביניהם ראש עיריית אלעד, ראש עיריית בני ברק וראש עיריית ביתר עילית.

הסכנה בדבר פתיחתם, או אי סגירתם, של תלמודי התורה הייתה צפויה מראש. ב-16 באוקטובר, לקראת סוף הסגר השני, ממונה הקורונה בחברה החרדית, האלוף במיל' רוני נומה, אמר שמתהווה בעיה שהרב קנייבסקי יפתח את תלמודי התורה. בקבינט הצטרפו לדאגה והתריעו כי ראשי הציבור החרדי לא מתכוונים לציית להנחיות, אך הפוליטיקאים משכו כתפיים. לגבי הסגר הנוכחי, בכירים בקבינט מבינים שאי אפשר יהיה להיכנס ראש בראש עם החרדים והצפי הוא שהרב יורה לסגור את תלמודי התורה למספר ימים סמליים ולאחר מכן הם ייפתחו כרגיל.

הסיבה לדאגה בקרב בכירי הממשלה וקבינט הקורונה מוצדקת לחלוטין. חמש מתוך עשר הערים ה"אדומות" ביותר נכון להיום הן חרדיות, כשבראשן ביתר עילית ומודיעין עילית שציון הרמזור שלהן הוא 10, הציון החמור ביותר. ביתר עילית עם אחוז המאומתים הגבוה ביותר גם כן שעומד על 26% חיוביים. בגל הנוכחי שליש מכלל הנדבקים בישראל נדבקו בבתיהם, ובקרב אוכלוסייה בעלת אורך חיים כשל המגזר החרדי שחי בצפיפות גדולה יחסית, המשמעות היא הדבקה המונית שמתפשטת במהירות.