סערת מהפכת הגיור של בג"ץ: ח"כ יצחק פינדרוס מסיעת יהדות התורה התנצל היום (שלישי) על הדברים שאמר אמש בדיון לפני פסיקת בג"ץ, בהם גינה את ההחלטה להתיר גיורים רפורמיים וכינה בנות שעוברות גיוס בעת שירותן הצבאי "שיקסע". "המילה שיקסע לא הייתה במקומה", אמר חבר הכנסת בריאיון לתוכנית "שלוש" עם עופר חדד. "אם הייתי רוצה לקלל מישהו הייתי מחפש כתובת אחרת ולא חיילת שמשרתת בצה"ל".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הדת היא לא משהו אישי שלי או אישי כלפי חיילת", אמר ח"כ פינדרוס בריאיון. "לצורך העניין, גם חייל לא יהודי שלא מתגייר בכלל – אני מעריך, מוקיר, וחושב שהוא תורם למדינת ישראל לפעמים גם הרבה יותר מאדם יהודי מבטן ומלידה ולא תורם. בסוף – ההגדרה של יהודי היא הגדרה דתית, והיא לא צריכה להיקבע על ידי בית משפט או רמטכ"ל, אלא על ידי ההלכה. מי שעובר גיור שלא מקבל אישור של הרבנות הראשית לישראל לא נחשב יהודי – אין מה לעשות, וזה לא תלוי בי".

ח"כ פינדרוס המשיך את התנצלותו המסויגת, ואמר: "אין ספק שמי שעובר גיור על פי ההלכה, גם אם הוא גיור צה"לי הוא גר. אני מתנצל בפני אלה שעברו גיור על פי ההלכה ונפגעו מהדברים – אני חושב שזה לא נכון. אני מדבר מכאב – הכאב הוא על כך שיש ילדים שנמצאים בצה"ל ופוגשים בחורה נחמדה ובטוחים שהיא יהודיה, והם לא מודעים לאסון הלאומי שהם מביאים על משפחתם ועל עצמם".

אסתר חיות (צילום: פלאש 90)
צילום: פלאש 90

"יהדות זו דת, לא משחק פוליטי. לא בג"ץ ולא סיעת יהדות התורה יכולים להגדיר מה היא יהדות. יש בעיה מהותית כשמערביים חוק ודמוקרטיה עם דת, ולכן אנחנו בורחים מחקיקה דתית. זה שמן ומים. להכניס חוק בנושא של דת זה דבר בלי סיכוי להצלחה, עושים את זה רק כשבג"ץ מצמיד אקדח לרקה. על כן, יהדות התורה תדרוש בכל ממשלה בה תהיה לחוקק את פסקת ההתגברות. בסוף, אנחנו חוששים לכל חוק דתי שעלה להצבעה, עד היום".

הדברים שאמר אמש פינדרוס פגעו ברבים בציבור שעברו גיור בעת שירותם הצבאי. דרינה שקולניק, חיילת שעברה גיור במהלך שירותה הצבאי, התייחסה לאמירותיו של חבר הכנסת מיהדות התורה וסירבה לקבל את התנצלותו: "מה ששמעתי ממש פגע בי ובאחרים שעברו את אותו התהליך. היחס, הטון, אופן הצגת הדברים – כאילו שאנו שונים מאנשים אחרים. זה מעליב ופוגע. אני לא מרגישה שההתנצלות משפרת את הסיטואציה. בכל אופן זה פגע, העליב וגרם לי להרגיש לא טוב".

"זה פוגע בתחושת השייכות, למדינה ולעם", המשיכה שקולניק. "אדם שתורם למדינה, מתגייס, עובר גיור, עושה זאת מרצונו החופשי ולא כי מישהו זר הורה לו לעשות את זה. זה גורם אחר כך לתחושה של אי שייכות למדינה ולציבור, אתה מוצג כשונה".

אתמול אמר פינדרוס בפאנל בנושאי דת ומדינה במהלך כנס של ארגון עתים ואתר כיפה כי "אם אישה התגיירה בגיור צה"לי היא לא יהודיה בהגדרה הלכתית. היא שיקסע. אם מישהו מתחתן איתה, האבא צריך לשבת שבעה, לקרוע קריעה ולהגיד קדיש". הדברים נאמרו כשעה לפני פסיקת בג"ץ, שקבעה כי המדינה תכיר בגיורים שנעשו גם בקהילות יהודיות רפורמיות וקונסרבטיביות בישראל.