"מי שהתגיירה בגיור צה"לי היא שיקסע, בהגדרה היא לא יהודיה אלא גויה גמורה. אם מישהו מתחתן איתה - האבא צריך לשבת שבעה, לקרוע קריעה ולהגיד קדיש" - כך אמר יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ יצחק פינדרוס, בפאנל בנושאי דת ומדינה בכנס שישודר הערב (שלישי) של ארגון עתים ואתר כיפה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני מסכים שהסטטוס קוו נשחק, אבל המציאות בישראל נהיית יותר דתייה ויותר מסורתית, ולכן אמרתי - אני לא אזום חקיקה דתית אלא אם כן לבלום את התערבות בג"ץ או ארגונים 'דתיים' כאלה ואחרים במרכאות. אני לא אזום... אם המשמעות בסוף של מתווה ניסים זה שמישהו שעל פי התפיסה שלי, ולא רק שלי - של גורמי ההלכה, ייכנס גוי לקרב ישראל ותהיה לו תעודה שהוא יהודי - כי זו המשמעות, זה לא איזה משחק מילים... אני לא מוכן להתפשר אפילו על שיקסע אחת או גוי אחד שייכנס לקרב ישראל בגלל שאני רוצה להיות נחמד ולהעיב את היהדות ולהיות פלורליסט ונחמד".

על אישה שהתגיירה בצה"ל במהלך שירותה הצבאי אמר: "היא לא יהודיה, בהגדרה הלכתית. אבא שלה היה יהודי, אמא שלה הייתה גויה. אין לה יחס לאבא שלה, יש תורת ישראל שלא מתחלפת שמשה רבנו הוריד בהר סיני. היא גויה, גויה גמורה. היא לא זרע ישראל בהגדרה הלכתית. אני רוצה לחדד בנושא הזה כי הוא קריטי, זה לא משחק מילים: היא לא יהודיה בהגדרה. אם מישהו מתחתן איתה, האבא צריך לשבת שבעה, לקרוע קריעה ולקרוא קדיש".

נפתלי בנט (צילום: Photo by Tomer NeubergFlash90)
"לא אתן לאף אחד לפגוע בחיילים שהשלימו גיור כהלכה". בנט | צילום: Photo by Tomer NeubergFlash90

הדברים שאמר הביאו לתגובות קשות של פוליטיקאים נגד פינדרוס. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד כתב: "האמירה של ח"כ פינדרוס היא אמירה חשוכה ועצובה. על איזו חיילת ששירתה בצה"ל הוא מדבר? הלוחמות בקרקל? המג"בניקיות במחסומים? התצפיתניות מול עזה? הצעירות המופלאות האלה שאתה קורא להן 'שיקסע' מצילות את חייך".

ליברמן: "כל חייל שמשרת בצה"ל ועבר גיור צה"לי יותר יהודי מכל תלמידי ישיבת מיר ביחד"

גם יו"ר ימינה נפתלי בנט הגיב בחריפות: "איזו בושה. ככה, בהבל פה, פינדרוס מזלזל ופוגע באלפי חיילי צה"ל אשר השלימו תהליך של גיור כהלכה. חיילים אשר החליטו לעבור תהליך גיור מלא תוך כדי שרות בצה"ל. לא אתן לאף אחד לפגוע בהם". ח"כ מתן כהנא, חבר מפלגתו של בנט שלקח חלק בפאנל, הצטרף לביקורת וגם הוא קרא לפינדרוס לחזור בו.

יאיר לפיד בראיון  (צילום: n12)
לפיד נגד פינדרוס: "אמירה חשוכה ועצובה" | צילום: n12

"פינדרוס תוקף את גיורי צה''ל אשר נעשים שנים מטעם הרבנות הראשית עם מורים ודיינים נפלאים ומקדשי שם שמים", כתב כהנא. "אלו דברים חמורים אשר פוגעים באלפי מתגיירים ומשקפים יחס מחפיר כלפי הרבנות. לא אתן לאף אחד לפגוע בהם! מה חשב הרב עובדיה על גיורי צה''ל? תראו בעצמכם בתגובה. פינדרוס, חזור בך!".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מסר כי "פינדרוס וחברי יהדות התורה, לא להתגייס לצבא ולחיות על חשבון משלמי המיסים - זה שיקסע. מי שצריכים לשבת שבעה זה אתם על שקברתם את ערכי העם היהודי. כל חייל שמשרת בצה"ל ועבר גיור צה"לי יותר יהודי מכל תלמידי ישיבת מיר ביחד".

מלשכתו של ח"כ פינדרוס נמסר כי "למען הסר ספק, השימוש במילה שיקסע מהפאנל שפורסם הבוקר היה בהכוונה למשמעות הדתית שלה, לאמור, הגיור הוא רק על פי ההלכה והלכה לא יכולה להיקבע בחוק ולא בבג"ץ. גיור שאינו על פי ההלכה אינו תופס והנשים הללו אינן יהודיות. כל ניסיון להוציא את הדברים מהקשר ולטעון כאילו יש כאן זלזול בתרומתן לביטחון המדינה הוא מעוות. גם חסידי אומות העולם לאורך ההיסטוריה היו אנשים נפלאים ובכל זאת אינם יהודים, וכך גם לוחמים רבים בני העדה הדרוזית שאנחנו מעריכים ומוקירים - אבל איש לא חושב שהם יהודים".