שבוע וחצי לאחר הבחירות, ובזמן שהנשיא המכהן טראמפ עדיין מסרב להכיר בהפסדו - רשתות הטלוויזיה בארה"ב הכריזו אמש (שישי) על מספר האלקטורים הסופי שבו זכה כל מועמד בבחירות לנשיאות. הנשיא הנבחר ביידן גרף 306 אלקטורים ואילו טראמפ זכה ב-232 אלקטורים בלבד. דיווח נוסף בסוף השבוע גרר מבוכה גדולה באירן, לאחר שהניו יורק טיימס פרסם כי סוכנים ישראלים התנקשו בחייו של מספר 2 באל קעידה לפני כשלושה חודשים בטהרן - לבקשת ארה"ב. מיטב החדשות, המאמרים והכתבות שקיבלתם מאתנו במהלך סוף השבוע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המירוץ שהיה נראה צמוד הסתיים בפער משמעותי לטובת ביידן

רשתות התקשורת המרכזיות בארה"ב הודיעו אמש כי לפי התחזית שלהן, ביידן צפוי לנצח גם במדינת ג'ורג'יה ולגרוף את 16 האלקטורים שלה - מדינה שמזוהה כמדינה רפובליקנית - ושהפעם האחרונה שבה תמכה במועמד הדמוקרטי לנשיאות הייתה ב-1992, אז ביל קלינטון רץ לנשיאות.

עוד לפי התחזיות, הנשיא המכהן טראמפ צפוי לנצח בצפון קרוליינה, לה יש בקופה 15 אלקטורים - אך גם הזכייה בה לא מספיקה עבורו, מאחר ועם האלקטורים שלה, טראמפ הגיע למספר של 232 אלקטורים בלבד. ביידן, לעומתו, הגיע ל-306 אלקטורים ולפיכך - הוא המנצח במירוץ לנשיאות, בפער של 74 אלקטורים. לכתבה המלאה.

הבחירות לנשיאות ארה"ב
ניצחון מובהק לביידן

טראמפ: "הזמן יגיד מה יקרה, לא יודע איזה ממשל יהיה כאן"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כינס אמש מסיבת עיתונאים ראשונה מאז ההפסד בבחירות לנשיאות. טראמפ הדגיש בדבריו שהממשל שלו לא יטיל סגר כללי - והדגיש שזה לא יקרה כל עוד הוא הנשיא ותחת ממשלו. בשלב זה הוסיף טראמפ, כבדרך אגב: "אין לדעת איזה ממשל יהיה כאן בקרוב, הזמן יגיד". אמירה זו עשויה להיות סימן ראשון לקראת הכרה של טראמפ בהפסד בבחירות, זאת בניגוד לציוציו ההחלטיים ברשתות החברתיות. לכתבה המלאה.

נשיא ארה"ב טראמפ נואם לראשונה מאז ההפסד בבחירות (צילום: reuters)
טראמפ במסיבת עיתונאים ראשונה מאז ההפסד | צילום: reuters

דיווח בניו יורק טיימס: ישראל חיסלה בכיר באל קעידה לבקשת ארה"ב

על פי ארבעה מקורות רשמיים, סוכנים ישראליים עמדו מאחורי ההתנקשות במספר 2 באל קעידה, עבדאללה אחמד עבדאללה, לפני כשלושה חודשים בטהרן לבקשת ארה"ב. עבדאללה, אשר מוכר בשם אבו מוחמד אל-מסרי, חוסל ברחובות טהרן על ידי שני מתנקשים על אופנוע ב-7 באוגוסט, יום השנה להתקפות על השגרירויות באפריקה. יחד איתו נהרגה בתו מרים, אלמנתו של בנו של אוסאמה בן לאדן - חמזה בן לאדן. באל-קעידה לא הודיעו על מותו של הבכיר, בכירים אירניים העלימו עין מהמקרה ואף מדינה לא קיבלה אחריות על החיסול הפומבי. לכתבה המלאה.

טקס האזכרה לזכר הנספים בפיגוע אל-קעידה בשגרירות בניירובי ב-1998 (צילום: reuters)
טקס האזכרה לזכר הנספים בפיגוע אל-קעידה בשגרירות בניירובי, 1998 | צילום: reuters

עימותים בין מפגינים לשוטרים בדרך לירושלים

קבוצה של מאות מפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו צעדה בשעות הצהריים ממחלף חמד בכביש 1 לכיוון רחוב בלפור בירושלים ונחסמה על ידי המשטרה באזור בית זית. תוך זמן קצר התפתחו במקום עימותים, הכביש לכיוון מזרח נחסם ונרשמו שיבושים בתנועה. לאחר זמן קצר, המשטרה פתחה שוב את הכביש. בין הצועדים היו גם ארבעה חברי כנסת: משה בוגי יעלון, אלי אבידר, יאיר גולן ועפר שלח. 23 מפגינים נעצרו בחשד להפרת הסדר הציבורי לאחר שקיימו תהלוכה שלא תואמה מראש ולא קיבלה את אישור המשטרה. לכתבה המלאה.

עימותים בין מפגינים לשוטרים בדרך לירושלים (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
עימותים בין מפגינים לשוטרים בדרך לירושלים | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

הקורונה בארה"ב: היממה הגרועה ביותר מפרוץ המגפה

שיא נדבקים בארה"ב: 184,514 נדבקים חדשים אובחנו אמש ו-1,431 מתו לאחר שנדבקו בנגיף. מדובר במספר הנדבקים הגבוה ביותר מאז שפרצה המגפה במדינה, וביום הרביעי ברציפות בו נשבר השיא השלילי. בימים אלה מאושפזים בבתי החולים ברחבי ארה"ב יותר חולי קורונה מאי פעם, 68,516 במספר, ומומחים אמריקנים מעריכים שמצב הדברים ידרדר לפני שישתפר. לכתבה המלאה.

בדיקות קורונה ארה"ב (צילום: reuters)
היממה הגרועה ביותר מפרוץ המגפה. קורונה בארה"ב | צילום: reuters

אובמה בספרו החדש על נתניהו: "חכם, ערמומי וקשוח"

בספר חדש על שמונה שנותיו בבית הלבן, שפרטיו נחשפו אמש במגזין Jewish Insider, חשף הנשיא האמריקני לשעבר ברק אובמה פרטים חדשים על יחסיו המורכבים עם ראש הממשלה נתניהו, עוד בשנת 2009, כאשר שני המנהיגים נכנסו לתפקידם. אובמה תיאר בספר את נתניהו כ"חכם, ערמומי, קשוח ואיש בעל יכולות תקשורת יוצאות דופן שגם יהיה מקסים כשהדבר עשוי להועיל לו". עם זאת, בכל הנוגע לחילוקי דעות במדיניות, ציין הנשיא האמריקני לשעבר: "תדמיתו של נתניהו בעיני עצמו כמגן הראשי של העם היהודי אפשרה לו להצדיק כמעט כל דבר שישמור עליו בשלטון". לכתבה המלאה.