מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) פה אחד בקריאה טרומית את "חוק הגיבורים" לפיו המדינה תשווה את זכויותיו של מי שהקריב את חייו למען הצלת אדם אחר – לזכויותיהם של נפגעי פעולות האיבה. הצעת החוק של יו"ר סיעת ש"ס בכנסת, ח"כ מיכאל מלכיאלי, הועלתה בעקבות מותו הטראגי של מוטי בן שבת שטבע למוות לפני כשנה בעת שניסה להציל אנשים שנסחפו בנהר הגעתון בנהריה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

עד היום, מי שהקריב את חייו למען הכלל ולא במסגרת שירות בכוחות הביטחון, משפחתו לא קיבלה שום מענק או תמיכה מטעם המדינה. מלכיאלי החליט להעלות את הצעת החוק בעקבות מותו של בן שבת אולם עדיין לא ברור איך יועברו התגמולים ומה יהיה הקריטריונים לקבלתם, בייחוד בהתחשב בהקמת הממשלה הבאה. ועדות הכנסת צפויות לדון בפרטים אולם עדיין מדובר בצעד משמעותי בדרך לחקיקה.

אביו של מוטי בן שבת, דני, הגיב לבשורה המשמחת על העברתו של החוק: "אני מאוד עצוב, קשה לנו עם המוות של מוטי. מצד שני מאוד משמח אותנו ההכרה וההנצחה של מוטי בכל מקום, ועכשיו ההכרה בכנסת. הרגשתי שכולם מכירים ומוקירים את מוטי וזה מאוד חשוב לנו. אני מקווה שימשיכו בעשייה הזאת במטרה לקדם כמה שיותר מהר את החוק הזה. אמנם רק 26 הצביעו בעד ולא היו נמנעים ומתנגדים אבל על הרוב אפשר להגיד שכולם, כולל רה"מ, תמכו בחוק הזה, אני יכול רק להודות להם".

ח"כ מלכיאלי, ארכיון (צילום: קרדיט: יונתן זינדל, ש"ס, חדשות)
יוזם החוק ח"כ מיכאל מלכיאלי | צילום: קרדיט: יונתן זינדל, ש"ס, חדשות
אביו של מוטי בן שבת ז"ל שטבע למוות בשיטפונות בנהרי (צילום: החדשות 12, החדשות12)
דני בן שבת, אביו של מוטי ז"ל | צילום: החדשות 12, החדשות12

אביו של מוטי אמר סיפר בין היתר כי ח"כ מלכיאלי פעל באופן שוטף כדי לנסות ולקדם את החוק הזה. "מהשבעה חבר הכנסת מלכיאלי לא נח, לא יום ולא לילה, כדי לקדם את הצעת החוק וכל השיחות שלי עם חברי הכנסת והשרים כולם הביעו תמיכה, לא הרגשתי שמישהו עושה לי טובה". תגובתו של הח"כ מליכאלי: "מוטי בן שבת היה גיבור ואני גאה ונרגש. בעזרת השם נזכה להשלים את הליך החקיקה עד תומו למען הגיבורים. תודה לשר הפנים דרעי שתמך בחוק לאורך כל הדרך".