החרפה בהגבלות הסגר: הממשלה אישרה הלילה (בין רביעי לחמישי) במשאל טלפוני הגבלות נוספות, זאת במסגרת המאבק לבלימת מגפת הקורונה בישראל. השרים אישרו את הארכת הסגר ב-3 ימים נוספים, והתקנות שאישרו יהיו תקפות עד 14 באוקטובר. בנוסף, אושרו באופן סופי התקנות המגבילות את קיום ההפגנות וכן אושרה הטלת קנס על סך 500 ש"ח למי שיימצא בסוכה עם אדם שאינו מתגורר עמו. כעת יש לוועדת החוקה יממה להכריע בנוגע להגבלות החדשות - ואז הן ייכנסו לתוקף אוטומטית. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי ההגבלות הנוכחיות, מספר ההתקהלות המותר במקום פתוח עומד על 20 אנשים ו-10 אנשים במקום סגור, ובלבד שאין להתרחק יותר מקילומטר ממקום המגורים. המשמעות היא שתפילות יתאפשרו רק בקרבת הבית ועל פי ההתקהלות המותרת - מתבטל גם מתווה התפילות המיוחד שאושר לתפילות ראש השנה ויום הכיפורים. כך גם לגבי ההפגנות - שלא יתאפשרו במסגרת התקהלות של יותר מ-20 אנשים ובמרחק שלא יעלה על קילומטר ממקום המגורים. 

הפגנות מחוץ לכנסת (צילום: Olivier Fitoussi, פלאש 90)
הפגנות - עד קילומטר מהבית | צילום: Olivier Fitoussi, פלאש 90

בנוסף, אושרה התקנה שלפיה גם במסגרת ההתקהלויות המותרות - קיימת חובה לשמור על מרחק של 2 מטרים אחד מהשני, והשוטרים יוכלו לאכוף זאת. הדבר רלוונטי גם לגבי הפגנות של 20 אנשים שיתקיימו במרחק המותר מבית המגורים. כמו כן, יציאה לצורך חיוני תתאפשר רק בעיר המגורים (פרט למקרים חריגים, שלא ניתן למלא את הצורך החיוני בתוך העיר - כמו טיפול רפואי, קניית מזון וכו'). 

כמו כן, אושרה ההגבלה שלפיה אסור לאדם לשהות בסוכה שלא שלו, ומי שיעבור על כך ייקנס ב-500 שקלים. כך גם לגבי אירוח בבית - אסור לארח אנשים זרים והמשטרה תוכל לאכוף זאת. עם זאת, יציאה לצורך רכישת ארבעת המינים נחשבת צורך חיוני ותתאפשר במהלך הסגר ועד לסיום חג הסוכות.  

תפילה, סגר, קורונה, ישראל, בית כנסת, מתפללים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
התפילות יוגבלו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנוגע לנתב"ג, משמעות הארכת הסגר עד 14 באוקטובר היא שמי שרכש כרטיס טיסה אחרי 25 בספטמבר לתאריכים שבין 1 באוקטובר לבין 14 באוקטובר - לא יוכל לטוס. חשוב לציין שלאנשי רשות שדות התעופה אין סמכות למנוע כניסה לשדה אלא רק לומר לנוסע שאסור לו להיכנס על פי החוק. מניעת כניסה יכולה להתבצע בסמכות שוטר בלבד.

אתמול הציע הפרויקטור גמזו כי יש להחמיר את גובה הקנסות על הפרת ההגבלות. לפי הצעתו, פתיחת בתי עסק, מקומות ציבוריים ועסקיים שפתיחתם נאסרה בתקנות, תגרור קנס של 10,000 שקלים במקום 5,000 היום. לעומת זאת, קיום אירועים מרובי משתתפים אסורים לרבות מסיבות, כנסים וטקסים יגרור קנס של 50 אלף שקלים לעומת 5,000 היום, פי עשרה. 

נמל התעופה בן גוריון, נתב"ג, טיסות, קורונה (צילום: פלאש 90)
נמל התעופה בן גוריון | צילום: פלאש 90
עוד הציע גמזו להגדיל פי 10 את הקנס על פתיחת מוסד חינוכי או פנימייתי שפתיחתו נאסרה ל-50 אלף שקלים. הפרת חובת בידוד אישית תעמוד לפי ההצעה על 10,000 שקלים לעומת 5,000 היום, והקנס על אי עטיית מסכה יעמוד על 1,000 שקלים לעומת 500 היום.